NESLİ TEHLİKEDE OLAN 5 TAVUK IRKI

 

Crevecoeur
Bu göz alıcı siyah kuş kabarık sakal ve göze çarpan özelliği çarpıcı V tarak olmasıdır. Fransa’nın en eski ırklarından biri olan Crevecoeur, 1700’lü yılların başlarında belgelenmiştir ve 1874’de Amerikan Kanatlılar Cemiyeti’ne kabul edilmiştir. Küçük ve aktif, sakin mizaçlı, çocuklu aileler için çok uygundur ve çoğu iklim için iyi uyum sağlar. Crevecoeurs, çift amaçlı tavuklardır ve derisi koyu renkli bacak eti ve beyaz göğüs eti üretir. Çoğu iklim için uyarlanırlar. Tavuklar orta beyaz yumurta bırakır.

NESLİ TEHLİKEDE OLAN 5 TAVUK IRKI

Hollanda
Sınırlı tarım arazileri olan kümes hayvanları yetiştiricileri için mükemmel bir seçim olan Hollands, yiyeceklerinin büyük bir kısmını temizleyen mükemmel bir tüketicidir. Yavaş büyüme oranlarına rağmen, Hollands bol miktarda orta ila büyük beyaz yumurta üreten, uysal, çift amaçlı kuşlardır. Tavuklar gurk düşmeye meyilli ve civciv bakmaya çok yatkındırlar. İki çeşitten Beyaz Holland’ın soyu tükenmiş olduğu düşünülürken, Barred Hollanda, Amerikan tavuğunun en nadir cinsi olarak kabul edilir.

NESLİ TEHLİKEDE OLAN 5 TAVUK IRKI

Redcap (Kırmızı şapka)

İngiltere’nin merkezinde kuşaklar boyunca yetişen Redcap, kuş kafasının çoğuna uzanan ve ırkın adını veren iri gül tarağı ile kolayca tanınır. Vahşi eğilimine rağmen, Redcap, yüksek yumurta oranı nedeniyle yumurta çiftçilerinin favorisi oldu: Tavuklar, büyük beyaz yumurtalar üretirler. Ancak 1900 yılına gelindiğinde, cins neredeyse kaybolmuştu. Bu kaybolmanın nedeni tam olarak anlaşılamadı..!

NESLİ TEHLİKEDE OLAN 5 TAVUK IRKI

Spanish (İspanyol)

En eski kaydedilmiş gösteri kuşlarından biri olan İspanyol tavuk, 1800’lü yılların başında ve ortalarında İngiltere’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tavuk sergilerinin sevgilisiydi. Tebeşir-beyaz yüzü, siyah tüylerine karşı çarpıcıydı ve tavukçu meraklıları arasında çok aranan bir cins haline getirdi. İspanyol tavukları, çok sayıda beyaz yumurta üreten mükemmel, bir ırktır.

NESLİ TEHLİKEDE OLAN 5 TAVUK IRKI

Sultan (Türk Asıllı) 

Türkiye’de süs hayvanı olarak yetiştirilen Sultan, diğer tavuk ırklarında bulunan alışılmadık özelliklere sahiptir. Bir Ameraucana benzeri bir Lehçe, sakal ve kask, bir La Fleche gibi V-şeklinde tarak, bir Cochin gibi tırabzan parmaklar ve ayak parmakları ve bir Silkie gibi ayak başına beş parmak gibi özellikler var. Sultan ayakta dururken kanatlarını bir Serama gibi sarkık tutuyor. Sakin, içerikli doğası 1800’lerin sonunda Sultan’ı Amerikalı yetiştiricilerle popüler hale getirdi, ancak beyaz tüyleri yüzünden yırtıcılar tarafından popüler hale geldi ve nüfusunun hızla düşmesine yol açtı. Sultanlar yeme-içme konusunda tahıl yemlerini tercih etmektedir. Tavuklar büyük beyaz yumurta bırakır.

YouTube video

 

Yorum yapın