New Hampshire Tavuk Irkını Tanıyın

Rhode Island Red’den üretilen bu çift amaçlı cins, lezzetli eti ve ekstra büyük kahverengi yumurta üretimi ile ünlüdür.

Bu tamamen Amerikan cinsi, 20. yüzyılın başlarında, New Hampshire Tarımsal Deney İstasyonundan gelen çiftçiler ve araştırmacılar tarafından ortaya çıkarıldı.

Et üretimi için yumurta üretiminden daha fazla seçilen bu çift amaçlı cins, hem et için hem yumurta salımı için süper. Özel bir Rhode Island Reds seçiminden oluşturulmuştur . Cins, oldukça rekabetçi ve agresif olabilir, hayvanı ister kafeste ister serbest bir şekilde yetiştirebilirsiniz bu durumlara uyum sağlarlar. Cins, 1935’te Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin Mükemmellik Standardı’na kabul edildi .

Bu hızlı büyüyen cins o kadar etli ve lezzetli ki Slow Food USA organizasyonu, ABD Lezzet Arkası programının bir parçası olarak seçti . Tavuklar ayrıca ekstra büyük, kahverengi yumurtalar üretir.

New Hampshire, erkeklerde dik duran, kadınlarda arkada sarkan parlak kırmızı, beş noktalı tek bir tarağa sahiptirler. Aynı zamanda, uzun, parlak-kırmızı kulak memelerine sahiptir.

Olgun erkekler, 3,5-4 Kg ağırlığındadır. Tavuklar 3-4 kg ağırlığında.

New Hampshire piliçleri sakin, uysal ve doğada meraklıdırlar.  Bu yüzden nispeten daha az bakım gerektirirler. Bununla birlikte, ilave özen göstermek, kuşların daha iyi gelişmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Tavuklarınızı düzenli olarak hastalık belirtileri açısından izleyin . Yanlış bir şey farkederseniz gerekli adımları atın. Kuşlarınızı zamanında aşılayın ve daima bölgenizdeki veterinerlerle iletişimde olun…

Diğer birçok yerli tavuk ırkı gibi, New Hampshire piliçleri de çok iyi yetiştiricilerdir. Sürünüzde tavuk ve horoz oranını iyi tutarsanız kolayca üreyecek ve verimli yumurtalar üretecektir. Genellikle bir olgun horoz , yaklaşık 10 tavuk için yeterlidir.

poultry 1904425 640 min

Besleme

Kuşları çok kaliteli ve besleyici yiyeceklerle beslemek, New Hampshire tavuk yetiştiriciliği sektörünün en önemli parçasıdır. Çünkü iyi yemek, kuşların sağlıklı kalmasına ve daha iyi büyümesine yardımcı olur.

Tavuklarınızı hazır / ticari kanatlı yemleriyle besleyebilir veya kendi yemlerinizi hazırlayabilirsiniz. Sadece yiyeceğin kuşlar için besleyici ve sağlıklı olmasını sağlayın. Daha iyi bir öneri için bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz.

Tavuklarınızın serbestçe dolaşmasına izin vermek, besleme maliyetlerini düşürür ve aynı zamanda ürünlerin kalitesini de yükseltir. Ve her zaman tavuklarınıza , taleplerine göre yeterince temiz ve taze su sağlamaya çalışın .

Pazarlama

Tavuk ürünleri pazarında çok iyi talep ve değere sahiptir. Dolayısıyla, ürünlerinizi pazarlamak konusunda çok endişelenmenize gerek yok. Muhtemelen ürünlerinizi yerel pazarda ya da en yakın herhangi bir şehirde ilde kolayca satabileceksiniz. Ancak bu işe başlamadan önce pazarlama stratejilerinizi belirlerseniz daha iyi olacaktır.

 

“New Hampshire Tavuk Irkını Tanıyın” üzerine 3 yorum

Yorum yapın