Oberhaslı Keçisi Özellikleri

Oberhasli keçisi, İsviçre dağlarında geliştirilen yerli bir keçi cinsidir. Oberhasli keçisi Oberhasli Brienzer veya Swiss Alpine olarak da bilinir ve çoğunlukla süt üretimi için kullanılır.

Oberhasli keçisi , orta İsviçre’deki Bernese Oberland’ın Oberhasli bölgesinden Chamois Renkli keçinin alt tipinden türemiştir . Oberhasli keçileri ilk olarak 1900’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi. Ancak o keçiler saf olarak yetiştirilmedi ve kan bağları kayboldu.

Ve safkan sürüler 1936’ya kadar kurulmadı ve sürdürülmedi. 1936’da İsviçre’den Amerika Birleşik Devletleri’ne beş Chamois Renkli keçi ithal edildi.

Ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm safkan Oberhasli keçileri bu keçilerden geliyor. Cins başlangıçta İsviçre Alpleri olarak adlandırıldı ve diğer türlerdeki Alp keçileriyle melezlendi. Ancak 1977’de bir yetiştiriciler derneği kuruldu ve cins adı Oberhasli kabul edildi.

Kayıt kayıtları Alplerden ayrıldı ve ertesi yıl bir soykütüğü oluşturuldu. Yaklaşık 1977’de ‘Amerika’nın Oberhasli Yetiştiricileri’ adlı bir yetiştiriciler derneği kuruldu.

Oberhaslı keçisi, 1978 veya 1979’da Amerikan Süt Keçileri Derneği tarafından bir cins olarak kabul edildi. Bu keçi ırkının Oberian veya Mini Oberhasli keçisi olarak adlandırılan minyatür bir versiyonu var . Aşağıda Oberhasli keçisi hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Oberhaslı Keçisi Özellikleri

Oberhaslı keçisi, orta büyüklükte, uyanık ve dinç bir görünüme sahip bir hayvandır. Oberhaslı keçilerinin birincil rengi güderidir. Dağ keçisi şu şekilde tanımlanır: Bey – açıktan koyu kırmızıya kadar uzanan koyu kırmızı, daha sonra en çok arzu edilen.

Doların rengi de düz siyah olabilir, ancak tekellerin rengi olmayabilir. Oberhaslı keçisinin kürkünün içinden ve kulaklarının çevresinde birkaç beyaz kıl olabilir. Tüm vücutlarında birçok siyah işaret var.

Yüzün aşağısında, her bir gözün üstünden siyah bir ağza kadar iki siyah şerit vardır. Alınlarının neredeyse tamamı siyahtır, her kulağın tabanından çıkan siyah çizgiler, anketin hemen arkasındaki bir noktaya gelir ve boyun ve sırt boyunca kuyruğa dorsal bir şerit olarak devam eder.

İç dizleri siyah ve bacakları dizlerinin altında siyahtır. Kara karınları ve memeleri vardır. Oberhaslı keçisinin kulaklarının içi siyah, dışı çukurdur. Genellikle tekelerin kafasında, geyik kafasından daha fazla siyah bulunur.

Ve hem doların hem de vücudunda bir miktar beyaz saç var. Ancak tekelerin ceketlerinde genellikle daha fazla beyaz tüy bulunur.

Bu cins orta büyüklüktedir. Doların ortalama ağırlığı yaklaşık 68 kg ve ağırlığı yaklaşık 54 kg’dır. 

kullanımlar

Oberhaslı keçileri en iyi süt keçisi ırkları arasındadır . Genellikle süt üretimi için tutulurlar. Ticari süt keçisi yetiştiriciliği işi için uygundurlar .

Özel Hususlar

Oberhasli keçisi doğası gereği çok naziktir ve çok arkadaş canlısıdır. Çok aktif ve uyanık bir hayvandır. Köpekler mükemmel süt üreticileridir. Ortalama olarak, bir Oberhasli geyiği laktasyon başına 2000 litreye kadar süt üretebilir.

Cins, evcil hayvan olarak yetiştirmek için de iyi olabilir . Ancak, aşağıdaki tabloda bu cinsin tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Oberhaslı
Diğer İsim Oberhasli Brienzer veya İsviçre Alpleri olarak da bilinir
Irk Amaç Süt
Cins Büyüklüğü Orta
Buck Asgari 68 kilo
Doe Asgari 54 kilo
Boynuzlar Numara
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ceket Rengi Güderi (siyah yüz çizgili, karın, sırt çizgili ve bacaklı)
Stall Fed için iyi Emin değil
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri İsviçre
Yorum yapın