Ördek Yavrusu Ne Yer?

Ördek Yavrusu Ne Yer? Evlerde ördek beslemek çok alışılmış durumlardan biri değildir. Her ne kadar apartman dairelerinde çok fazla beslenmeseler de müstakil evlerde ve çiftlik ortamlarında ördekler oldukça geniş bir yaşam alanı bulabilirler. Birçok farklı ördek türü vardır ve kırsal kesimde çok beslene kümes hayvanları içerisinde yer alırlar. Ancak kanatlı hayvan ailesine dahil olmaları bu sevimli canlıların iyi bakılmalarını gerekli hale getirmektedir. Ördekler yavruluk dönemlerinde sevimlilikleri ile dikkatleri üzerlerine çekerler. Bu sevimli canlıların bakımları sırasında mutlaka dikkate almayı gerektiren durumlar vardır. Özellikle yavru ördek bakımı konusunda normalden daha da fazla titizlik gösterilmesi gerekmektedir. Ördek bakımlarında süreci şu şekilde kategorize etmek mümkün olmaktadır:

 

 • Ördeklerin beslenmesi
 • Ördekler için yaşam alanı hazırlama
 • Ördek yaşam alanlarında ısı ve sıcaklık değerleri
 • Yaşam alanlarında bakım ve temizlik
 • Sağlık koşulları
 • Diğer faktörler

Gibi bir kategorilendirme yapılabilir. Her bir kategori ördeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesinde büyük bir öneme sahiptir. Bu sevimli dostların güzel ve sağlıklı büyümesi için en çok önem verilmesi gereken nokta ise beslenmeleridir. Beslenme konusunda yetişkin ördekler çok büyük sıkıntılar çekmeseler de yavru ördek için büyük bir önem taşımaktadır.

 

duck 3527585 640

 

Yavru Ördeklerde Beslenme

Yavru ördeklerde beslenme oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu sevimli canlıların önlerine gelen her şeyi ağızlarına atma gibi bir huyları vardır. Bu nedenle de yavruların önüne bir yemek vermeden önce daha titiz davranmanız gerekiyor. Yavru ördek beslenmesi şu şekilde düzenlenebilir:

 

 • l Yavru ördeklerin gelişimlerinin ikinci haftasına geldiklerinde damak tatları gelişir ve tatları ayırt etmeye başlarlar.
 • l Ek besin olarak bu süreçte haşlanmış yumurta verilebilir.
 • l Marul ve salatalık da üçüncü haftadan sonra doğranarak verilmelidir.
 • l Yavru ördeklerin beslenmesinde en iyi olanı ördek yemidir.
 • l Bununla birlikte ördek yemi bulunmuyor ise pilavlara koyulan arpa şehriyeleri küçültürek mısır unu ve tahıllı mısır gevreği ile karıştırıp verebilirsiniz. Buna bulgur ve yeşillik de eklenebilir.

Bunların yanında ise maydanoz, haşlanmış nohut, haşlanmış pancar, haşlanmış kuru fasulye verilebilir. Aynı zamanda ekmek, mısır, arpa ve yulaf da yine severek tüketecekleri besinler arasında yer almaktadır. Ancak en önemli detay mutlaka tüm besinleri küçülterek vermektir. Küçültmeden bu besinleri vermek canlıların zorlanmasına neden olabilir.

 

ducklings 3466950 640

 

Yavru Ördekler İçin Vitamin

Yavru Ördekler İçin Vitamin ve büyüme evresinde olduklarından birçok vitamin ve proteine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de verilen yiyeceklerin içerisinde büyümelerini destekleyecek şekilde vitamin alabilmeleri büyük bir önem taşımaktadır.

 

Birçok ördek yetiştiricisi takviye olarak yoğurt vermektedir. Yeni doğmuş ördek yavrusu beslenmesi sırasında etlik yem verilmesi doğru değildir. Bu yemler yüksek oranda protein içerdiğinden ördekler için fazla gelebilir. Bu süreçte büyümelerini destekleyecek, kolay sindirilebilecek ve yemesi kolay gıdalar verilmelidir.

 

Yavru ördeklerin yaşam alanlarını hazırlarken de beslenmelerine gösterilen titizlik gösterilmelidir. Bu sevimli canlılar için civcivler için hazırlanan kutular yerine daha geniş alanlar hazırlamanız gerekmektedir.

 

Hem tavuk hem de ördekleri aynı anda beslemek istiyorsanız ve bu konuda bilginiz yoksa “ Tavuk ve Ördekler Birlikte Yetiştirilebilir mi?” makalemizi bırakıyoruz.

Yorum yapın