Organik Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey

Organik tavuk yetiştirmek için gerekenlere sahip misiniz? Otlatılmış kümes hayvanlarından GDO’suz yemlere ve antibiyotik içermeyen uygulamalara kadar bilmeniz gerekenler.

Kendileri için daha sürdürülebilir bir şekilde yiyecek üretmek isteyen birçok insan, et veya yumurta için tavuk yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu şekilde bir devamlılık ve kaynak sağlamış olurlar.

Organik ve Mera Tavuğu Arasındaki Fark

Organik Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey

Otlatılmış tavuk organiktir. Merada yetişen kümes hayvanlarını üretmek çok kolay değildir.  Bunlar yırtıcı hayvanlara karşı korumalı, çitle çevrili bir alanda tutulabilen veya tutulmayan serbest menzilli tavuklar olabilir. Alternatif olarak, tavuklarınızı özel yapılmış mobil tavuk kümeslerinde de tutabilirsiniz.

Mera tavukları, antibiyotik kullanımı, parazit kontrolü, GDO yemler veya meraya uygulanacak hiçbir yasaya tabi değildirler. Böylece onların yumurtaları her zaman doğal olacaktır.

Organik Tavuk için Katı Standartlar

Organik Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey

Organik tavuk, kuluçkadan sonraki ikinci gününden itibaren kurallara uygun yetiştirilmelidir. Bu kurullar şunları içerir:

  1. Antibiyotik kullanımı yok. Organik tavuklara ilaç, antibiyotik veya hormon veremezsiniz. (Ayrıca, herhangi bir tavuğa hormon vermenin yasal olmadığını unutmayın.) Organik olarak yetiştirilen bir tavuk hastalanırsa ve antibiyotiklere ihtiyaç duyarsa, organik programdan çıkarılmalıdır. Tavuklar da dahil olmak üzere fabrikada yetiştirilen hayvanlara verilen antibiyotiklerin yarısından fazlası insanlara uygulananlarla aynıdır.
  2. Meraya erişim. Organik kurallar, tavukların dışarıya erişebilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Binlerce tavuk içeren büyük bir depodaki küçük bir kapıdan dışarıya erişim sağlanmalıdır. Alternatif olarak, tavukları tüm yaşamları boyunca otlatarak yetiştirmelisiniz.

  1. Yalnızca organik yem. Tavuklarınızın tüm yaşamları için sertifikalı organik yem sağlamalısınız. Organik Yem Yapmak İçin TIKLA Öğren

Sertifikalı organik tavuk yemi aşağıdakilerden hiçbirini içermez:

  • Hayvansal yan ürünler
  • Sentetik kimyasal herbisitler, böcek ilaçları veya gübreler ile işlenmiş tahıllar
  • Sentetik amino asitler
  • Antibiyotikler

 

  1. Organik mera arazisi. Organik tavukların tutulduğu otlaklar organik olmalıdır.

 

 

GDO’suz Yeminiz Varmı Nasıl Biliriz?

Organik Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey

Merada yani bahçede yetiştirilen tavuklar bile yeme ihtiyaç duyarlar.

Sığır, koyun ve atlar sadece yem yiyerek hayatta kalabilirken, tavukların otu verimli bir şekilde işlemesine izin vermeyen bir sindirim sistemi vardır. Bu yüzden diyetlerini takviye eklemelisiniz.

Bir yem değirmeninden veya yem deposundan satın alınan tavuklarınızı sertifikalı organik yemle besliyorsanız sorun yoktur.

Organik tavuk yeminin ve GDO’suz tavuk yeminin GDO yemlerden daha pahalı olduğunu hemen fark edeceksiniz. Bunun nedeni GDO’suz tahılların üretilmesinin daha pahalı olmasıdır.

Mobil Tavuk Kümesi Kur

Organik Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey

Organik bir tavuk çiftliğinde, tavuk tutmak için mobil bir tavuk kümesiniz olabilir.

Mobil tavuk kümeleri evde inşa edilebilir veya satın alınabilir. Sakladığınız tavukların sayısına ve türüne ve ikliminize göre seçim yapabileceğiniz farklı kümes hayvanları stilleri vardır. Tavuk Kümesleri Stilleri İçin TIKLA

 

Tavuk Cinsleri

Organik Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey

Organik tavukların herhangi bir cins gereksinimi yoktur.

Üretiminize bağlı olarak tercihlerde bulunabilirsiniz.

Organik Tavuğun Besin İçeriği

Organik Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey

Tavuk, geniş bir besin değerine sahiptir.

Mera ile yetiştirilen tavukgöğsünün 100 GR porsiyonu yaklaşık 35 gram protein veya önerilen günlük değerin yüzde 70’ini sağlar. Kardiyak ve iskelet kasının desteklenmesi için önemli olan yüksek miktarlarda amino asit – sistein, lösin, izolösin ve valin – vardır.

Tavuk ayrıca B3 vitamini (porsiyon başına diyet referans alımının yaklaşık yüzde 98’ini sağlar), B6 ​​vitamini (yüzde 40’tan fazla) ve kolin (yüzde 20’den fazla) elde etmek için özellikle yararlı bir besindir. Diğer B vitaminleri için de iyi bir kaynaktır.

Ayrıca, mineraller açısından, tavuk selenyum açısından en zengin ve porsiyon başına Darı’nın yaklaşık yüzde 57’sini sağlar. Aynı zamanda çinko, bakır, fosfor, magnezyum ve demir sağlar.

Bununla birlikte, organik tavukların geleneksel olarak yetiştirilen tavuklardan daha besleyici olup olmadığını kanıtlamak zordur. Etin besin içeriği, diyet ve canlı tavuğun genel sağlığı dâhil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Yakınınızdaki Organik Tavuk Çiftliklerinin Bulun

Organik Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey

Organik tavuk kümeslerinden yardım alabilirsiniz etrafınızda varsa eğer onları bulun ve görüşün her zaman tecrübe en iyi öğreticidir.

 

 

“Organik Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Her Şey” üzerine bir yorum

Yorum yapın