Phoenix Tavuk Irk Özellikleri ve Mizaç

Phoenix tavuğu, genellikle süs cinsi olarak yetiştirilen güzel bir kuştur. Alman kökenli uzun kuyruklu tavukların bir cinsidir. Eski bir ırktır ve Phoenix Tavuk uzun bir geçmişe sahiptir.

Alman Ulusal Tavukçuluk Derneği’nin ilk başkanı olan Hugo du Roi, 19. yüzyılın sonunda anka tavuğu oluşturdu.

Bu ırkı yaratmak için birçok tavuk ırkı kullanılmıştır. Bazı hassas ithal Japon uzun kuyruklu kuşları, diğer bazı ırklarla çaprazlanmıştır, örneğin B. Leghorn, Yokohama, Bruges Kruper’s Combattant, Old English Game, Modern Game, Bruegge Game, Ramelsloher ve Malay tavuğu.

Birçok horoz tavuğu uzun zamandır Japonya’da bulunuyor. Ve anka kuşu tavuğu, Japon kökenli bir Alman uzun kuyruklu kuş yaratımıdır. Cins, 1924’ten önce Amerika Birleşik Devletleri
‘de bulundu.

Phoenix tavuğu, 1965 yılında American Poultry Association’ın Mükemmellik Standardına dahil edildi.

Birçok renk varyasyonu ve küçük bir versiyonu burada mevcuttur. Phoenix tavuk ırkı şu anda American Livestock Breeds Conservancy’nin Koruma Öncelikli Listesi’nde Nesli Tehlike Altındaki kategorisinde listelenmiştir.

Phoenix Tavuk Özellikleri

Phoenix Tavuğunun Özellikleri

Phoenix tavuğu bir sülüne benziyor. Ayrıca olağanüstü uzun kuyruklarıyla dikkat çekerler.

Kuyruk 90 cm veya daha uzun olabilir. Saf beyaz kulak memeleri, kırmızı bastonlar ve tek bir kırmızı tepeleri vardır.

Tek tepelerinde iyi tanımlanmış beş dikey nokta vardır. Erkeklerde orta, kadınlarda daha küçüktür. Yakaları erkekler için orta büyüklükte, kadınlar için ise küçüktür.

Kulak memeleri hem erkeklerde hem de kadınlarda orta büyüklükte ve ovaldir. Gagaları boynuz renginde ve gözleri koyu kırmızıdır. Anka tavuğunun bacakları arduvaz rengindedir. Ve ten rengi sarıdır. Horozlarda kuyruk yatay, tavuklarda biraz daha yüksekte taşınır.

Phoenix tavuğunun birçok renk çeşidi vardır ve tüylerin rengi çeşide göre değişir.

Siyah çeşitte standart siyah tüyler, beyaz çeşitte standart beyaz tüyler, Gümüş Çeşitlerinde Standart Gümüş Tüyler, Altın Çeşitlerinde Standart Altın Tüyler, Altın Ördek Kanatlarında Standart Altın Ördek Tüyleri, Gümüş Ördek Kanatlarında Standart Gümüş Ördek Tüyleri ve Açık Kahverengi Çeşitlerinde Standart
Açık Kahverengi Tüyler bulunur.

Standart. Phoenix tavuğu orta boy bir kuştur. Geleneksel Phoenix horozları yaklaşık 5 pound ve tavuklar yaklaşık 4 pound ağırlığındadır. Horozlar yaklaşık 0,74 kg ve tavuklar yaklaşık 0,68 kg ağırlığındadır.

Wikipedia’dan bir fotoğraf.

Davranış/Sıcaklık

Phoenix tavukları çok güvenilir kuşlardır ve idare edilmesi çok kolaydır. Ayrıca doğal olarak utangaç ve arkadaş canlısıdırlar. Erken yaşlardan itibaren ele alınırlarsa evcil hayvanlar kadar uysal ve iyi olabilirler. Ancak çok uzun kuyrukları olduğu için kuyruk tüylerini iyi durumda tutmak için özel bakım gerektirirler.

Papağanlar gibi kuşlar da uzun kuyruklarını korumak için yüksek tüneklerde tutulmalıdır. Phoenix tavuğu, mükemmel uçuş becerilerine sahip çok aktif bir cinstir. Mükemmel toplayıcılardır ve serbest dolaşım sisteminde başarılıdırlar.

Phoenix tavukları, küçük ila orta boy krem ​​veya renkli yumurtalardan oluşan iyi katmanlardır ve sık sık yumurtadan çıkarlar. Tavuklar da iyi annelerdir.

Phoenix tavuklarının kuru kalabilmeleri için evlerinde fazladan alana ihtiyaçları vardır. Ekstra büyük tüyleri korumak için düzenli bir yüksek proteinli diyete ihtiyaçları vardır. Cins uysal ve esaret altında başarılı. Aşağıda Phoenix Chicken Breed profilinin tamamını görüntüleyin.

Yorum yapın