Plymouth Tavuk Irkı Hakkında Bilgi

Plymouth Irkı, Yumurta, et, mizaç, annelik ve görünüm olarak güzel bir ırktır.

Sürünüzde bir yumurtacı ırk düşünüyorsunuz? Plymouth düşünmenizi öneririm Orpigton gibi bir hayvanın üreticileri tarafından miras bırakılan bir diğer ırkta Plymouth Tavuk ırkıdır.

Bu hayvanımızı anlatırken neden arka bahçenizde böle bir kuşa sahip olmalısınız anlayacaksınız.

YÜKSEK YUMURTA VERİMİ

incubate eggs featured 767539498

Lezzetli, taze yumurtalar mı arıyorsunuz? Yada kendi yumurta üretim tesisinizi mi kurmak istiyorsunuz? İşte size bunu sağlaya bilecek bir ırk Plymouth Tavuğu sizleri bekliyor.

Plymouth Tavukları Yılda Yaklaşık 200 – 300 Arası Yumurta Bırakırlar kimseyi kandırmayalım sizin bakımınızla maksimum 200 Yumurta bırakacaklarını söylemeliyim. Özel bakımlarla özel çiftlik ortamlarında 300 kadar çıkarılabilir.

Sonuç olarak yıl boyunca güzel bir yumurta üretimi yapar. Bu hayvanlarımızın saf kanlarından bulup büyütmek zordur üretimini yapmak için horoza ihtiyacınız olacaktır. Bunları sağlayacağınız kişileri bulabilirsiniz ama bir çiftlik kurmuyorsanız bu hayvanların değeri yüksektir. Çiftlik için satılan ırkların çoğu melez ve değersiz hayvanlardır.

SALDIRGANLIK

plymouth rock white hen 108032174
Beyaz Plymouth

Güvenlik açısından çoğu yetiştiricinin en büyük korkusu saldırgan bir horoz. İçeri giren çocuğunuzu yada ailenizden birilerini kovalayabilir. Ancak Plymouth Tavukları sakin ve sıcak mizahı ile ünlüdürler. O nedenle kafanız rahat olsun…

plymouth rock Noelle Flickr

ET ÜRETİMİ

Amacınız et yemekse tavuk etinde de geri kalmayan Plymouth Tavukları bu ihtiyacınızı da giderecektir. Çift amaçlı bir kuştur hem et hem yumurta etli bir gövdeye sahiptirler.

ANNELİK İÇ GÜDÜSÜ

Plymouth Tavukları her ne kadar yumurta tavuğu olarak görev alsalar da bir o kadar annelik iç güdüleri de sağlamdır. Biraz zor gurk olmalarının yanı sıra gurk olduklarında ve civciv çıkardıktan sonra da devam eden muhteşem bir annelik sergileyen bu kuşlarımız bu konuda da kendini kanıtlamış durumdadır.

plymouth rock chicken 141462334

ORTAMA ADAPTE OLABİLME

Bir cins seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer hususlar ise iklim ve ortama uyum sağlayan bir tavuk ırkı işte bu konuda da oldukça iyidirler Plymouth Tavukları…

Bu tavuklar soğuğa uyum sağlamakla kalmıyor. Kapalı ve serbest alanlara da hızlıca adapte oluyorlar. Bu cinsimize yuva, yiyecek ve su sağladığınız sürece bu tavuklarımız mutludurlar.

Partridge Plymouth Rock
Kahve Rengi Plymouth

BİR ÇOK ÇEŞİDİ VARDIR

Kaç Rengi Var?

Cins Standartları: Keskin bir Şekilde tanımlanmış soluk gri ve kömürlü gibi bacakları orijinal bir Plymouth demektir. Ayak parmakları ve gaga sarı kırmızı gözler ve kulak memeleri ayrıca dik beş köşeli tek bir tarak. Diğer çeşitler arasında ise BEYAZ, Buff, Kolomb, Mavi, Gümüş ve Keklik Rengi Yukarıda birkaç resim bulunmaktadır.

Kısa Bir Hikaye:

Harikalar Diyarında yıllar evvel bir tane Plymouth Tavuğum olmuştu tek bir tane idi ama çok seviyordum, yumurta salar uysal uysal dolaşır ve çok mutluydu her ne olursa olsun mutluydu sıcak soğuk fark etmiyor. Kümese girdiğimde gelip dizime çıkarak otururdu saatlerce kalkmak istemezdim kendini öle güvende hisseder yanımda olmaktan mutlu olurdur. Kucağıma almadığım zaman arkamdan çekiştirir paçalarımı gagalardı.

Diyeceğim o ki muhteşem bir karaktere sahip bu hayvanlardan kümesinizde edinin kendim için bulamadım ama fırsatım olduğu an kesinlikle kümesimde yer vereceğim.

“Plymouth Tavuk Irkı Hakkında Bilgi” üzerine bir yorum

Yorum yapın