Polonya Tavşanı Özellikleri

Polonya tavşanı en küçük ırklardan biridir ve çoğunlukla evcil hayvan olarak ve gösteri amaçlı yetiştirilir. Polonya tavşanı Adı Polonyalı olmasına rağmen, Polonya’dan bir cins değil. Polonya tavşanı, 19. yüzyılda İngiltere’de doğdu. Cins, esas olarak parlak kürkünün ‘cilası’ nedeniyle Polonyalı olarak adlandırıldı.

Polonya tavşanının kesin kökenleri bilinmiyor. Ancak miraslarında yabani, gümüş ve Albino Dutch tavşanlarının olduğu düşünülmektedir. Cins başlangıçta bir et cinsi olarak geliştirildi.

Boyut olarak daha küçük olmalarına rağmen, büyük bir incelik olarak kabul edildiler. Polonya tavşanı, 1912 civarında İngiltere’den Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edildi. Cins, Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından tanınan birkaç çok küçük tavşan ırkından biridir.

Polonya Tavşanı Özellikleri

Polonya tavşanı kompakt, kısa ve yuvarlak bir görünüme sahiptir. Kısa kulakları ve dolgun yanakları ve cesur gözleri olan kısa bir kafaları vardır. Kısa ve ince tüyleri vardır. Bu cins çok çeşitli renklerde gelir.

Renk çeşitleri agouti, siyah, mavi, kırık desen, çikolata ve beyazdır (kırmızı veya mavi gözlü). Daha önce sadece kırmızı gözlü beyaz tavşanlar tanınıyordu.

Ancak günümüzde renk çeşitlerinin çoğu cins standardı tarafından tanınmaktadır. Çok daha küçük bir cins olan bu cinsin ortalama vücut ağırlığı 1,1 ile 1,6 kg arasındadır.

kullanımlar

Bu cins esas olarak bir et cinsi olarak geliştirilmiştir. Ancak bugün, cins bir gösteri hayvanı olarak çok popüler ve aynı zamanda yaygın olarak evcil hayvan olarak yetiştiriliyor.

Özel notlar

Polonya tavşanları, diğer kompakt tavşan ırklarının çoğundan daha sakindir. Meraklı, zeki ve eğlenceli oldukları bilinir ve aynı zamanda ilgiden hoşlanırlar. Çok cana yakınlar ve hatta çocuklar için güvenli kabul ediliyorlar.

Bazen bir şeyler ters giderse saldırganlaşabilirler. Ve genellikle aynı kafeste başka bir hayvana veya tavşana müsamaha göstermezler. Polonyalı bir tavşanın ortalama ömrü yaklaşık 5 ila 6 yıldır. Ancak uygun bakım ile daha uzun yaşayabilir. Aşağıdaki tabloda tam cins profilini inceleyin.

Irk Adı Lehçe
Diğer İsim yok
Irk Amaç Çoğunlukla gösteri hayvanı olarak tutulur, evcil hayvan olarak da uygundur.
Cins Büyüklüğü Küçük
Ağırlık Ortalama vücut ağırlığı 1,1 ile 1,6 kg arasındadır.
Ticari Üretime Uygun Numara
Evcil Hayvanlar kadar iyi Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler
Renk Çeşitleri Yaygın renk çeşitleri agouti, siyah, mavi, kırık desen, çikolata ve beyazdır (kırmızı veya mavi gözlü).
Nadirlik Yaygın
Menşei ülke Birleşik Krallık
Yorum yapın