Salma Tavukçuluk Nedir?

Salma tavukçuluk nedir sorusunun en yalın cevabı, açık bir alanda tavuk yetiştiriciliği olarak tanımlanabilir. Artık günümüzde birçok firma sahip oldukları düzeni bozarak salma tavukçuluk sistemine geçmiştir. Hayvanların daha refah bir ortamda yaşamasının mümkün olması ve daha verimli sonuçların alınması açısından bu yöntem son zamanlarda oldukça benimsenmiştir. Salma tavukçuluk nedir ve hangi alanlarda yapılır gibi sorulara yanıt bulan girişimciler, edindikleri bilgiler ile sektöre hızlı bir giriş yapabilir.

Salma Tavuk Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Salma tavukçuluk nedir sorusu gezen tavuk yetiştirmek isteyenler tarafından araştırılır. Gezen tavuk yetiştiriciliği son dönemde oldukça artmıştır. Bunun nedeni ile hem yumurta hem de et açısından salma tavukların daha fazla lezzet veriyor olmasıdır. Hem yumurtası hem de eti ile fark yaratan salma tavuklar bu nedenle büyük anlamda yetiştiricilik yapan girişimlerin ilk tercihleri arasında yer alır.

Salma tavukçuluk nedir ve nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar için yetiştirme koşulları son derece basittir. Salma tavukçuluk yapmak için en önemli şart bir kafese sahip olmaktır. Geniş ve çitler ile çevrilmiş bir alanda salma tavukçuluk yapmak mümkün olur. Tavukların belirli bir düzende yemliklerini ve suluklarını koyarak kolay bir şekilde beslenme yeri hazırlanabilir. Yem ve sularının sürekli temiz olmasına dikkat edilerek daha sağlıklı koşullarda tavuk yetiştirmek mümkün olur.

chicken-4145198_1920

Gezen Tavuk Yetiştiriciliği

Salma tavukçuluk nedir ve yetiştirme aşamasında nelere dikkat edilmelidir sorusuna yanıt arayanlar için başlıca önem arz eden konular şunlardır;

  • Salma tavukçuluk sisteminde en az 6 ya da 7 tavuğa bir folluk konulması önemlidir.
  • Follukların belirsiz olarak yerleştirilmesi son derce yanlıştır. Mümkün olduğu durumlarda L biçiminde sıralanması önerilir.
  • Kapalı alanlarda bulunan folluklar düzenli aralıklar ile kontrol edilmelidir.
  • Hayvanların rahat hareket edebilecekleri bir ortam oluşturmak önemlidir.
  • Hayvanların yem, su ve yumurtlama döngüsüne uygun bir yaşam alanı yaratmak gerekir.
  • Kapalı ortamlarda düzenli olarak havalandırma yapılması gerekir.

Hangi Cinsler Salma Tavukçuluk İçin Uygundur?

Salma tavukçuluk nedir ve hangi ırklarda yapılabilir sorusuna yanıt bulanlar, doğru bilgiler ışığında gayet verimli bir yetiştiricilik yapabilir. Salma tavuk yetiştiriciliği için en uygun olan ırklar ve özellikleri şu şekildedir;

  • Ataks Tavuk Irkı: Bu ırk fazla yem tüketir. Bunun karşılığında da yumurta açısından yüksek verim sunar. Eti siyahtır ve köy tavuğu eti ile benzerlik gösterir. Üşengeç bir cinstir.
  • Tinted: Köy yumurtası üretmek isteyenler için en ideal salma tavuk cinsi tinted tavuk cinsidir. Hem yem tüketimi hem de yumurta üretimi ideal seviyededir.
  • Lohman Tavuk Irkı: Bu tavuk ırkı her mevsimde oluşan hava değişimine kolayca uyum sağlaması nedeni ile tercih edilir. Çok fazla yem tüketmez ve yumurta açısından oldukça verimlidir.

Salma Tavukçuluk Yapanların Yorumları

Salma tavukçuluk nedir ve salma tavukçuluk yapanların yorumları nelerdir gibi konular, bu işi ilk defa yapmak isteyenlere oldukça önemli bilgiler verir. Yorumlar eşliğinde ilk defa deneyecek olan girişimciler birçok anlamda tecrübe kazanır. Salma tavukçuluk eğer doğru koşullarda yapılırsa, getirisi oldukça güzel olan iş türleri arasında yer alır. Yetiştirmek için uygun koşulları sağladıktan sonra oturmuş bir sisteme sahip olabilir ve ileriye dönük anlamda güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Yorum yapın