Sarda Keçisi Özellikleri

Sarda keçisi, hem et hem de süt üretimi için yetiştirilen çift amaçlı bir yerli keçi türüdür. Sarda keçisi Aslında Sarda keçisi, orta İtalya’nın batı kıyısındaki Akdeniz’deki Sardunya adasından gelen yerli bir türdür.

Malta keçisinden etkilenmiş eski bir ırktır . Cins, muhtemelen İtalyan adasına tanıtılan çeşitli ırklar (özellikle Maltalılar) arasında bir melez olarak ortaya çıkmıştır.

Sarda keçisi, Sardunya adasında, özellikle Cagliari ve Nuoro eyaletlerinde yetiştirilir.

Sarda keçisi, İtalyan ulusal koyun ve keçi yetiştiricileri birliği olan Associazione Nazionale della Pastorizia tarafından bir soyağacı soy kitabının tutulduğu sekiz yerli İtalyan keçi ırkından biridir. Ve soykütüğü 1981’de kuruldu.

1998 yılında toplam Sarda keçisi popülasyonu 260.000 idi ve bunun 6.577’si soykütüğüne kaydedildi. Ancak 2013 yılı sonunda kayıtlı nüfus 11.121’dir.

Bugün cins, esas olarak süt üretimi ve ayrıca et için yetiştirilmektedir. Aşağıda Sarda keçisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Sarda Keçisi Özellikleri

Sarda keçileri güzel orta boy hayvanlardır. Orta yapılı gövdeli, uzun boyunlu ve derin göğüslüdürler. İyi gelişmiş memeleri var.

Hem tekeler hem de geyikler genellikle boynuzludur ve sakallı olabilir. Ve ceket renkleri de değişir. Olgun tekelerin ortalama boyu yaklaşık 77 cm, dişilerin ise yaklaşık 70 cm’dir.

Olgun tekelerin ortalama ağırlığı yaklaşık 67 kg ve Sarda’nın yaptığı ortalama vücut ağırlığı yaklaşık 50 kg’dır. İtalyan ırklarından fotoğraf- Agraria.org

kullanımlar

Çift amaçlı bir keçi cinsidir. Hem süt hem de et üretimi için uygundurlar. Ancak cins, esas olarak kendi doğal bölgesinde süt üretimi için tutulur.

Özel Hususlar

Sarda keçileri çok dayanıklıdır ve zorlu koşullarda vahşi veya yarı vahşi bir şekilde yetiştirilmeye çok uygundur. Kurak toprakların baskın olduğu tepeler olan Sardunya adasının yerel ortamına iyi uyum sağlamışlar.

Sarda keçileri en iyi süt keçisi ırkları arasında değildir. Laktasyon başına süt verimleri primiparlarda 173 ± 62 litre, sekonderlerde 215 ± 98 litre ve çok doğumlu dadılarda 237 ± 109 litredir.

Sarda keçisinin ortalama laktasyon süresi yaklaşık 220 ila 240 gündür. Bu cins süt ortalama olarak yaklaşık yüzde 3,94 protein içerir ve çeşitli süt ürünleri yapmak için kullanılır. Aşağıdaki tabloda bu cinsin tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Sardunyalı
Diğer İsim Hiçbiri
Irk Amaç Et ve Süt
Cins Büyüklüğü Orta
Buck yaklaşık 67 kilo
Doe yaklaşık 50 kilo
Boynuzlar Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ceket Rengi Birçok
Stall Fed için iyi Emin değil
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri İtalya
Yorum yapın