Sebastopol Kazı Özellikleri ve Kökeni

Sebastopol kazı, Avrupa greylag soyundan gelen evcil bir kaz türüdür. Sebastopol kazı Cinsin Orta Avrupa’da Tuna Nehri ve Karadeniz boyunca geliştirildiği belirtildi.

Kuşların ilk olarak Kırım’da karşılandığı ve adından da anlaşılacağı gibi Rusya’nın Sivastopol limanından gönderildiği de belgelenmiştir . Ve cins, 1860 yılında İngiltere’ye geldi . Cins, 19. yüzyılda Karadeniz’i çevreleyen tüm ülkelerde bulundu.

Sebastopol kaz ırkı ilk olarak İngiltere’de ‘ Sebastopol kaz ‘ adıyla sergilendi , ancak Tuna kazları olarak da anıldılar . ‘Danubian’ adı ilk kez 1863’te İrlanda’da cins için kullanıldı.

Sebastopol kaz ırkı, 1938’de Amerikan Kümes Hayvanları Derneği tarafından tanınmıştır. Aşağıda cins hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Sivastopol Kazı Özellikleri

Sebastopol kazı, uzun, beyaz kıvırcık tüyleri olan orta boy bir cinstir. Kendine özgü tüylerinden kolayca tanınır. Boyun tüyleri pürüzsüz ve bazen grimsi kahverengi renktedir.

Tamamen gri, devetüyü ve eyer sırtı varyantları da haçlarla üretildi. Göğüste tüyler kıvırcık (kıvırcık) veya düz olabilir. Gözleri genellikle parlak mavi, bacakları ve incikleri turuncu renktedir.

Başları büyük ve yuvarlaktır, başın tüyleri ve boynun üst üçte ikisi normaldir. Kıvrık tüyleri uçmayı engeller, bu da hapsedilmelerini kolaylaştırır.

Olgun Sivastopol kazlarının ortalama canlı vücut ağırlıkları 4,5 ile 6 kg arasındadır. Ergin erkek geyiklerin ortalama canlı ağırlıkları ise 5,7 ile 7 kg arasında değişmektedir.

kullanımlar

Sebastopol kaz ırkı daha çok gösteriş veya süs amaçlı kullanılmaktadır. Aynı zamanda çekici, sıra dışı bir evcil hayvan olarak kullanılır.

Özel notlar

Sivastopol kazı çok güzel bir cinstir. Kuşların sessiz ve hoş bir mizacı vardır ve gösteri kuşu olarak kullanmak için çok iyidirler ve aynı zamanda evcil hayvan olarak yetiştirmek için de iyidirler.

Özel bakım gerektirirler, çünkü bir evcil hayvan veya kuş alışılmadık bir özellik için seçildiğinde, üreme sürüsünün canlılığının ve doğurganlığının göz ardı edilmemesini sağlamak için büyük özen gösterilmesi gerekir.

Sebastopol kazını temiz tutmak için yeterli su kaynağı gereklidir. Bu kuşlar çok dayanıklıdır ve soğuk iklimlerde başarıyla tutulmaktadır.

Ancak soğuk, yağışlı ve rüzgarlı havalarda daha fazla koruma sağlamakta fayda var. Ganderler iyidir ve 1 ila 4 kaz ile çiftleştirilebilirler. Ortalama olarak kazlar yılda yaklaşık 25-35 yumurta üretebilir.

Cins, et üretimi için de çok iyidir. Bununla birlikte, aşağıdaki tabloda Sebastopol kazının tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Sivastopol
Diğer İsim Tuna
Irk Amaç Et, süs
Özel notlar Çok güzel, dayanıklı, sessiz ve hoş mizaç, iyi gösteri kuşu, evcil hayvan olarak yetiştirmek için iyi, soğuk iklimlerde başarıyla bakılabilir, et üretimi için iyi, kazlar yılda yaklaşık 25-35 yumurta bırakır
Irk Sınıfı Orta
Ganders 5,7-7 Kg
kazlar 4,5-6 Kg
kara kara düşünme Ortalama
İklim Toleransı tüm iklimler
yumurta rengi Beyaz
Yumurta Büyüklüğü Büyük
Yumurta Verimliliği Yılda yaklaşık 25-35 yumurta
Uçma Yeteneği Yoksul
Çeşitler Bekar
Nadirlik tehdit
Ülke/Menşe Yeri Doğu Avrupa
Yorum yapın