Serama Tavuğu Özellikleri, Mizaç ve Cins Bilgisi

Serama tavuğu, Malezya’nın Kelantan eyaletinde son 50 yıldır orijinal bir süs ırkıdır. Cins ayrıca Ayam Serama ve Malezya Serama olarak da bilinir. Ağırlığı 500 gramdan az olan dünyanın en küçük tavuk cinsidir.

Ufak bir tavuk ırkıdır. Serama tavuğu, dik bir kuyruk ve çıkıntılı göğüs ile dik bir yürüyüşe sahiptir.

Serama tavuğu gerçek bir cüce cinstir, yani bu cinsin standart bir versiyonu yoktur. Bu cinsin her zaman evcil hayvan olarak popüler olmuştur ve aynı zamanda süs tavuğu cinsi olarak da oldukça popüler olmuştur .

Dünya çapında da çok popülerdirler. Cins ilk olarak 2011’de Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin Mükemmellik Standardına kabul edildi. Aşağıdaki Serama tavuğunun özelliklerini, davranışını, mizacını ve tam cins profilini gözden geçirin.

Serama Tavuğu

Serama Tavuğu Fiziksel Özellikleri

Serama tavuğu çok dik küçük bir kuştur ve göğsü yüksektir ve kanatları neredeyse yere değecek şekilde yukarı doğru durur. Böyle görünümleri nedeniyle Malezya’da cesur savaşçılar ve baş melek tavukları olarak tanımlanırlar.

Vücutları kısadır ve göğüsleri yüksek, dolgun ve öne doğru kaslı bir yapısı vardır. Vücut ölçülerine göre oldukça büyük kanatları vardır. Omuzları yüksek bir şekilde ayarlı durmaktadır.

Serama Tavuğu Özellikleri

Serama tavuğunun kuyruğu dolgundur ve yukarıyı gösterir. Vücutları ve kuyrukları arasında çok az boşluk vardır veya hiç yoktur. Baş küçük ve sırt kuyruğa yakındır.

Serama tavukları kırmızı renkli tek tarağa sahiptir. Kırmızı gerdanları vardır ve kulak memeleri kırmızı veya kırmızı beyaz karışımıdır. Bacakları orta ila uzun uzunluktadır. Bacaklar düzdür ve tam ve kaslı bir vücuda izin vermek için geniş olarak ayrılmıştır.

Bu tavuk cinsi hemen hemen her renkte karşımıza çıkabilir. Dünyanın en küçük tavuk cinsidir. Tipik olarak ağırlığı 500 gramın altındadır. Ancak Malezya’da 250 gramın altında daha küçük kuşlar bile mevcuttur.

Serama Tavuğu civcivi

Davranış/Mizaç

Serama tavuğu çok arkadaş canlısı ve uysaldır. İnsanlarla birlikte olmayı sever. Ve Amerika’daki en popüler evcil hayvanlardan biridir. Serama Horozu büyük ırkların çoğundan çok daha sessizdir.

Ancak horozlar saldırgan olabilir ve kavga etmemeleri için bir arada tutulmamalıdırlar. Bu tavuklar hızla büyür 16-18 haftada olgunluğa ulaşır. Tavuklar tüm yıl boyunca yumurta bırakırlar.

Küçük açık kahverengi yumurtalar bırakırlar ve kuluçkaya yatma eğilimi gösterirler.

Tropikal bölgelerden gelmelerine rağmen oldukça dayanıklıdırlar. Ancak özel bakım gerekebiliyor çok soğuk ve çok sıcak hava iyi gelmeyebilir.

Genellikle bu tavuklar sürekli olarak tüy dökerler ve her gün birkaç tüy kaybederler. Serama tavuğunun ortalama ömrü 7 yıldır, bazıları 10 yıl kadar yaşar. Aşağıdaki bu tavuk türünün tam cins profilini inceleyin.

cins adıserama
Diğer AdıAyam Serama ve Malezya Serama olarak da adlandırılır
cins amacıSüs
Irk MizaçDost, Kolayca Yönetilen, Hapsedilebilir, Uysal, Sessiz
cins boyutuBantam
TarakTek
İklim ToleransıSıcaklık
Yumurta RengiAçık kahverengi
Yumurta BoyutuKüçük
Yumurta VerimliliğiDüşük
Tüylü BacaklarHayır
NadirlikYaygın – Popüler
ÇeşitlerSerama, Malezya’da bir renk ırkına sahip değildirler. Yani bunun bir standardı yok. Ve cins hemen hemen her renkte görünebilir.
Menşei ülkeMalezya

 

 

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara