Sessiz Tavuk Irkları ve Az Öten Horoz Cinsleri

Artık kümes hayvancılığı çok popüler bir durum haline geldi her evin bahçesinde apartman katlarında bir çok yerleşim yerinde tavuklar ve horozlar var.

Bu durumda ister istemez ses olayı yüzünden şikayetler meydana geliyor ve belediyeler bu duruma biz yetiştiricileri üzecek bir tavırda uyarılar atıyor.

Tavuklarınız az yada çok fark etmiyor eyer sizler yerleşim yerlerine yakın alanlarda kanatlı beslemek istiyorsanız. Sessiz sürüler edinmek zorunda kalacaksınız…

Neyse ki, bazı tavuk türleri genellikle daha az ses çıkarır bu nedenle sürünüzü aşağıda belirtiğimiz cinslerle kurmanızı öneririz.

Öncelikle oldukça kısıtlı bir alanda yaşıyorsanız rahatsız olacak insan çok ise yapmanız gereken horoz olmayan bir sürü oluşturmak olacaktır. Çünkü horozlar ister istemez gün içinde öterler şafakta ve bir çok vakit geçişlerinde öten horozlar size sıkıntı çıkarabilir.

Sadece tavuk almayı planlıyorsanız, özellikle yumurtladıktan sonra gevezelik ederler. Bu normalde birkaç dakika sürer ve havlayan bir köpekten daha sessizdirler.

Yiyecekler verildiğinde veya tehlike yaklaştığında tavuklarınız biraz gürültü etmeye başlar. Horoz ötüşü kadar gürültülü ve rahatsız edici olmasa da, uyarı kıkırdaması, normal etkinlikteki kıkırdamadan daha yüksektir.

Yukarıda ki belirttiğim durumları göz önüne alarak geçelim anlatmaya 🙂

Hayvanları Sağlıklı Tutmak

Genel olarak, daha büyük ırklara daha alçak tünekler verilmelidir (yerden en fazla 15 cm yukarıda), böylece tüneklerde zıplarken kendilerine zarar vermezler. Ayrıca, çok tüylü kuşlar genellikle soğuk iklimlerde daha iyi sonuç verir.

Tavuklarınıza geniş ve güvenli bir kümes sağlamak en iyisidir. Yırtıcı hayvanlardan korunan bir kümes ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Bu durum olası tehlikeler hakkında gevezelik etmelerini engelleyecektir.

Çok fazla alan, can sıkıntısını önlemeye yardımcı olur ve tavuklar arasında barışı destekler.

Son olarak, toz banyosu alanları sağladığınızdan emin olun. Tavukları sessiz tutmanın bir yolu da bir toz banyosu alanı sağlamaktır.

Bu makalede anlatılan ırkların hepsi sessiz oldukları biliniyor ve çift amaçlı tavuklar olarak kabul ediliyor (etleri ve yumurta üretimi için yetiştiriciliği yapılıyor). Komşu dostu sürünüz için mükemmel sessiz tavukları seçmenize yardımcı olmak için diğer cins özellikleriyle birlikte alfabetik sıraya göre listeledik.

chicken 1289805 640 min

Ameraucana

Ameraucana tavukları ABD’de geliştirilen nispeten yeni bir türdür . 1984 yılında Amerikan Kümes Hayvanları Birliği’nin Mükemmellik Standardı’na kabul edildiler .

Siyah, Buff, Mavi Wheaten, Kahverengi Kırmızı, Buff, Gümüş ve Beyaz gibi birçok güzel renkte cinsi mevcuttur. Bugün popülerlikleri, güzel görünümlerinden ve bıraktıkları mavi yumurtalarından kaynaklanmaktadır (haftada yaklaşık üç ila dört yumurta).

Tavuklar oldukça küçüktür ve kulak tutamları yerine sakalları ve tüyleri olduğu için çarpıcı bir görünüme sahiptir. Bu ırkın bantam çeşitleri mevcuttur.

Normalde sakin ve uysaldırlar, ancak kendilerini tehdit altında hissederlerse endişeli (ve daha gürültülü) hale gelirler. Hapsedilmeye iyi tepki vermeyecekler, bu yüzden onlara korunaklı geniş bir alan yapmalısınız böylece daha sessiz duracaktırlar.

Ameraucanalar arkadaş canlısıdır ve size aşina oldukları sürece çok yakın davranışlar sağlayacaktırlar. Soğuk havalarda iyi performans gösterirler ancak çok sıcağı sevmezler.

Australorp

shutterstock 90014536 min

Hızlı büyürler ve ağır boyutları nedeniyle uçamazlar.

Australorps, sınırlı ortamlar için süper bir ırktır ve mükemmel yumurta tavuklarıdır. Yılda 300’den fazla büyük kahverengi yumurta üretirler. Soğuğa ve sıcağa dayanıklı olarak kabul edilirler.

Bu hayvanımızda yine bir çok ırk arasında en sessiz olanlarıdır.

hen brahma 4046755 640 min

Brahma

Brahmalar, ABD’ye Çin’den gelen ve 1874’te APA Standardına kabul edilen görkemli kuşlardır. Açık, Koyu ve Buff renklerinde cinslere sahiptirler ve sakin, uysal mizaçlara sahip hayvanlardır.

Brahmalar başlangıçta muazzam büyüklükleri nedeniyle çoğunlukla et veya süs olarak kullanılıyordu, ancak tavuklar her yıl önemli miktarda orta ila büyük açık kahve rengi yumurta bırakırlar, yaklaşık 140-200 Yumurta yaparlar soğuk iklimlere karşı dayanıklıdırlar.

Çok uysal horoz, cinsidir brahma kümesini diğer erkeklerle paylaşmaktan çekinmez. Bu nazik dev hayvanlar için ortam çok önemli değildir istediklerini verdiğiniz sürece sessiz ve sakindirler.

En sessiz horoz Brahmadır…

cochin 1415260 640 min

Cochin

Cochin, ABD’ye Çin’den gelen ve 1874’te Standart’a kabul edilen başka bir cinstir. Bu sevimli kuşların bol miktarda uzun, yumuşak tüyleri ve tüylü ayakları vardır. Tüm bu tüyler onları soğuk iklimler için iyi tavuklar yapar.

Aşağıdakiler dahil birçok çekici renk varyasyonuna sahiptirler:

 • devetüyü rengi
 • Keklik
 • Beyaz
 • Siyah
 • Gümüş
 • Altın
 • Mavi
 • Kahverengi çizgili

Cochins tipik olarak uysal, sakin, rahat ve şefkatlidir. Tavuklar yılda yaklaşık 140 büyük kahverengi yumurta üretir.

Güzel bir ipucu: Çabuk kızarlar ve gurk olurlar 🙂

Orpington

Orpingtonlar İngiltere’de 1902’de APA Standardına kabul edildi. Buff, Siyah, Beyaz ve Mavi renklerde mevcuttur ve sakin kolay beslenen bir ırk olduğu için popülerdir.

shutterstock 1774604546 min

Son derece sakin, insanlarla etkileşime girmeyi severler ve genellikle onları yakalamanızdan ve sevmenizden mutlu olurlar. Çocuklarla arası iyidir…

Orpingtonlar, serbest dolaşan ve sınırlı koşullarda iyi performans gösterir. Çok tüylü olduklarından soğuk iklimlerde dayanıklı sıcak iklimlerde gölgeye ihtiyaç duyarlar.

Tavuklar her yıl yaklaşık 250 büyük kahverengi yumurta üretir.

chicken 5818451 640 min

Sussex

Sussex, Speckled çeşidi en çekici ırkıdır Benekli, Kırmızı ve Açık renklerde cinslere sahiptir. 1914’te APA Standardına kabul edildiler.

Bu tavuklar çok dost canlısıdır omuzunuza çıkarak oturabilir elinizden yem yemekten mutluluk duyarlar.

Sussex tavukları yılda 200’den fazla bronz yumurta bırakır. İyi beslenirler ve sıcak ve soğuk koşullara güzel tepkiler verirler.

En güzel Özelliği: Çoğu tavuğun aksine, tüylerinin görünümü yaşlandıkça daha güzel olma eğilimindedir.

Wyandotte

Wyandottes, APA onaylı dokuz muhteşem renk çeşidine sahiptir:

 • Gümüş
 • Altın
 • Beyaz
 • Siyah
 • devetüyü rengi
 • Keklik
 • Gümüş
 • Kolombiyalı
 • Mavi

Cins, 1883’te APA Standardına kabul edildi.

shutterstock 1049567816 min

Et, yumurta için iyi olduğu bilinen Wyandotte, yılda yaklaşık 200 büyük kahverengi yumurta üretir ve kışın da yumurta verimi çok düşmez.

Tipik olarak iyi annelerdirler ve sıcak ve soğuk koşulları çok iyi tolere ederler.

Genel olarak sakin ve rahat hayvanlardır. Wyandotte, yüksek bakım gerektiren bir kuş değildir. Bahçede bir kümes yapmanız yeterli olacaktır.

NOT:

Uygun barınma ve çevre ile, bu makalede anlatılan ırklardan seçilen tavuklar nispeten sessiz hayvanlardır. Sizin için en önemli olan diğer özellikler ise (yumurta üretimi, dayanıklılık, görünüm vb.) bunları da çok iyi karşılayan hayvan ırklarından bahsettik.

Bu makalemiz de sizlere yardımcı olmak için uzun süre çalıştık… En sesiz Tavuk ve Horoz Cinslerinin Olduğu Bu Irklardır Uzun Süren Araştırmamız Ve Tecrübelerimiz İle Oluşturduğumuz Bu Sıralama İle Artık Bahçeniz İçin Güzel Hayvanlar Alabilirsiniz…

Bize Destek İçin Tek Yapmanız Gereken Yorum Atmanız…

AŞAĞI YORUM AT 

Yorum yapın