Shetland Kazı Özellikleri

Shetland kazı çok dayanıklı bir evcil kaz türüdür. Shetland kazı  İskoçya’daki Shetland Adası’ndan geldi. Bu adaya özgü diğer bazı hayvan ırkları gibi boyu küçüktür.

Cins, çiftçiler tarafından meraları otlatmak için kullanılmıştır. Ve bu, otları koyunların otlamasına hazırlamak için karaciğer paraziti gibi parazitlerden arındırmak için yapıldı.

Kazların, 17. yüzyılın başlarından itibaren Shetland’da tutulduğu kaydedildi, ancak bunların mevcut ırkların tam torunları oldukları kesin değil.

Ve diğer pek çok kaz ırkında olduğu gibi, Shetland kazı da ucuz ve güvenilir bir et kaynağı sağlamak için kulübeler ve çiftlikler için çok önemliydi.

Cins ilk olarak 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilmiştir. Henüz Amerikan Kümes Hayvanları Derneği tarafından Mükemmellik Standardında tanınmamıştır.

Şu anda cins, American Livestock Breeds Conservancy tarafından inceleniyor. Aşağıdaki cins hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Shetland Kazı Özellikleri

Shetland kazı, Cotton Patch ve Pilgrim ırkı da dahil olmak üzere diğer birkaç kaz ırkı gibi, yalnızca görünüşleriyle kolayca tanınır.

Shetland kazlarının başı, boynu ve vücudunun üst kısmı gri vurgulu ve beyaz gövdelidir. Ganders tamamen beyaz tüylere sahipken.

Kuşların genellikle doğal yiyecek arama yeteneklerinden dolayı daha kısa bir gagaları vardır. Gözleri mavidir ve boyunları çoğunlukla beyazdır ve değişen miktarlarda gri tüyleri vardır.

Karın, tek loblu bir göbekle nispeten düzdür. Kanatlar güçlüdür, tam uçma kabiliyeti sağlar ve bazı çiftliklerde bir kanadın tüylerini evde tutmak için kesmek gerekebilir.

Shetland kazlarının ortalama canlı vücut ağırlıkları 5 kg civarındadır. Ve kazların ortalama ağırlığı yaklaşık 6 kg. 

kullanımlar

Shetland kaz ırkı, çiftçiler tarafından mera otlatmak için kullanılmıştır. Koyunların otlamasına hazırlamak için otları karaciğer kelebeği gibi parazitlerden arındırmak için kullanıldı . Et üretimi için de kullanılırlar.

Özel notlar

Shetland kazı çok dayanıklı kuşlardır. Son derece iyi toplayıcılardır ve otlatma yoluyla büyük ölçüde kendilerini idame ettirebilirler.

Kuşlar genellikle ömür boyu çiftleşirler ve iyi ebeveynlerdir. Kazlar ortalama olarak yılda yaklaşık 30 yumurta bırakır. Cins, ottan ete harika bir dönüştürücüdür ve Kuzey Adalarında diğer kazlar için olağan olmayan deniz yosunu ile beslenirler.

İyi bir bekçi kaz olarak da çok uygundur. Cins nispeten daha hızlı büyür ve et üretimi için çok iyidir. Diğer birçok doğal içgüdüyü korurlar ve üreme olmayan mevsimlerde akın ederler ve avcıları savuşturmak için bir araya gelirler.

Bununla birlikte, aşağıdaki tablodaki Shetland kazının tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Shetland
Diğer İsim Hiçbiri
Irk Amaç Et, Ayıklama
Özel notlar Çok dayanıklı, son derece iyi toplayıcılar, otlatma yoluyla kendilerini büyük ölçüde idame ettirebilirler, otun ete dönüşme oranı iyidir, iyi bekçi kaz, nispeten daha hızlı büyür, et üretimi için iyidir
Irk Sınıfı Orta
Ganders 6 Kg civarında
kazlar 5 Kg civarında
kara kara düşünme Ortalama
İklim Toleransı yerel iklimler
yumurta rengi Beyaz
Yumurta Büyüklüğü Büyük
Yumurta Verimliliği Yılda yaklaşık 30 yumurta
Uçma Yeteneği İyi
Çeşitler Bekar
Nadirlik kritik
Ülke/Menşe Yeri Birleşik Krallık
Yorum yapın