Sığır Yetiştiriciliği

Ülkemizin en önemli geçim kaynaklarından biri olan sığır yetiştiriciliği, oldukça fazladır. Hem süt ve süt ürünleri bakımından hem de et ürünleri bakımından son derece gerekli olan sığır yetiştiriciliği, oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak bu yetiştiricilik tam olarak modern değildir. Bu bakımdan sığır yetiştiriciliği ülkemizde çok fazla gelişim gösterememektedir. Türkiye’nin her bölgesinde sığır yetiştiriciliğine rastlamak mümkündür. Ancak bu alanda ülkemiz çokta verimli sayılmaz. Bunun birçok nedeni vardır. Sığır yetiştiriciliğinin de belli kuralları vardır. Bu kurallara uyarak bu işi yerine getirmek verimin daha da artmasına neden olur. Sığır yetiştiriciliği, oldukça önemli bir kaynaktır. Bu bakımdan doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir.

Ülkemizde Sığır Yetiştiriciliği

Ülkemizde sığır yetiştiriciliği, oldukça fazla olmasına rağmen yeteri kadar verim alınamamaktadır. Ülkemizin her bölgesinde sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak verimi ne yazık ki oldukça azdır.

Ülkemizde sığır yetiştiriciliği veriminin bu kadar az olmasının nedenler ise şunlardır:

  • Ülkemizde yetiştirilen hayvan ırkları ıslah edilmemiştir.
  • Yanlış şekilde bakım yapılmaktadır.
  • Yanlış bir şekilde besleme yapılmaktadır.
  • Sığır yetiştiricilerin bilinçsiz davranmaları

Bu nedenlerden dolayı ülkemizde sığır yetiştiriciliği yeterli seviyeye ulaşamamıştır. Bu nedenle de istenilen verim alınamamıştır. Sığır yetiştiriciliği son derece önemli bir faaliyettir. Ülkemizin hemen hemen her yerinde sığır yetiştiriciliği yapılmasına rağmen hala geri de kalan bir ülkeyiz.

Sığır Yetiştiriciliği
Sığır Yetiştiriciliği

Doğru Bakım

Sığır yetiştiriciliğinde en önemli kriter doğru bakımın yapılmasıdır. Bu bakımdan sığır yetiştirmek isteyen bireylerin, öncelikle bakım konusunda kendilerini geliştirmeleri gerekir. Sığır yetiştiriciliğinde bakımın önemi, oldukça fazladır. Hedeflenen verimi alabilmek için doğru bakımın yapılması şarttır. Bu nedenle de öncelikle sığır yetiştiriciliği konusunda iyi bir bilgiye sahip olmak gerekir.

Eğer sığırlarınızı ahırda beslemek istiyorsanız, ahırınızın hijyenik olması da son derece önemlidir. Bu bakımdan ahır temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Eğer otlak alanlarda sığır yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız da hayvanın yediği otlara dikkat etmeniz gerekir. Ancak verim olarak fazla bir gelir elde etmek amacındaysanız, besi ahır yöntemini uygulamanız gerekir. Bu sığırdan alabileceğiniz verimi daha da yükseltir. Bu bakımdan modern anlamda yapılan besi ahır yetiştiriciliği ile sığırlarınıza en iyi bakımı sağlayabilirsiniz.

Doğru Yem

Sığır yetiştiriciliğinde doğru yem son derece önemlidir. Hayvandan gerekli verimi alabilmek için kaliteli yem tüketilmesi şarttır. Sığırlarında ihtiyacı olduğu birtakım vitaminler vardır. Bu vitaminlerin sağlanması onların gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Bu bakımdan sığırlarınıza verdiğiniz yemlerin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Böylece daha verimli bir şekilde sığır yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Doğru yem, her zaman çok önemli bir etkendir. Bu bakımdan sığırlarınız için özel yemlerden almanız, daha fazla verim elde etmenize neden olacaktır.

Sağlık Kontrolü

Sığır yetiştiricilerinin dikkate alması gereken en önemli kriter ise, sığırların sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılmasıdır. Gerekli olan bakımlar yapıldığında sığırlarınızın hastalanmasına engel olabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı ve kaliteli bir yetiştiricilik yapabilirsiniz. Hayvanların hastalanması halinde gerekli olan müdahaleyi veteriner hekimden istemeniz gerekir. Yanlış şekilde müdahale etmek veya önemsememek sığırda olan verimliliği düşürebilir.

Modern Teknikler

Sığır yetiştiriciliğinde modern tekniklerin kullanılması daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bu nedenle sığır yetiştiriciliğinde, geleneksel yöntemler bırakılmalıdır. En verimli sığır yetiştiriciliği ise besi ahır yöntemidir. Bu yöntem sayesinde modern anlamda sığır yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Sığır yetiştiriciliğinde modern yöntemlerin kullanılması verimi daha da fazla hale getirir. Özellikle yem konusunda modern yöntemleri tercih etmeniz gerekir.

 

Yorum yapın