Sık Görülen Tavuk Hastalıkları

Kümeslerimizde sıkça rastladığımız bazı tavuk hastalıkları bizleri çok huzursuz eder ve bu durumu bir türlü çözemeyiz sorunu gidermek için arayışa gireriz tavuk hastalıkları ve tedavileri ilaçlar ve doğal yöntemler derken bazı hastalıkların geçtiğini görüyor bazılarının geçmediğine şahit oluyoruz.

Bu durum insanı hem huzursuz ediyor, hem de sürünün huzurunun bozulmasına neden oluyor. tavuk hastalıkları belirtileri ve tavuklarda halsizlik ve ölüm gibi konulara nasıl bakmalıyız? tavuk hastalığı sık görülen bir durumdur. tavuk kıran hastalığı olarak adlandırılan durumlar için sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Şimdi gelelim tavuk hastalıkları ve belirtileri sizin için açıklamaya çalışayım.

En azından 6 yıldır bu işle ilgilendiğim için edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

En önemlisi aslında kümes içerisindeki tavukları iyi tanımak ve onlara gerçekten de bir fert gibi davranmak. tavuk hastaliklari konusunda Hepsini ayrı ayrı tanımak, bunları yaparken hepsiyle tanışıyor, hepsinin kendince karakterlerini görüyoruz aynı insanlar gibi, hayvanlarımızın da karakterleri olduğunu görüyoruz.

1- Tavuklar Da Bitler

Şimdi kümeste en çok görülen durumlardan birisi bit sorunudur. Bitler hayvanları her daim canlı canlı yer ve rahatsız eder. Hayvanlarınızın beslenmesini azaltır, yumurta verimini düşürür ve sürü huzurunu bozar.

Tedavi edilmediği sürece hayvan hayatını kaybede bilir. Peki, ne yapmalıyız?

Aslında zor bir durum değil, kümes altını beton yapın ve duvarları sıvayın, sonra üzerine kireç atın ve yerde dahil olmak üzere her bir kısmı badana yapın. Çeşitli dezenfekte ilaçları ile kümesin içini dezenfekte edin.

Şimdi marka isteyeceksiniz fakat, markaya gerek yok zaten çoğusu aynı görevi yapıyor. Google amcaya yazın tavuk dezenfekte ilaçları diye araştırıp en iyi ilacı bula bilirsiniz.

Bazı ilaçları Veteriner kliniklerinden temin ede bilirsiniz.

Evet kümesimizi dezenfekte ettik, şimdi ise marangozlardan temin ede bileceğiniz talaşı kümesimizin altına seriyoruz.

Tarları ve yumurta yapa bilecekleri her bir kısmı önce kireçliyoruz sonra talaş seriyoruz.

Tüm kümes halkını toz ve sıvı olarak satılan her hangi bir bit ilacı ile dezenfekten ediyoruz. Amaç bitlerin barına bileceği tek bir nokta bırakmamak. Şimdi İse Bit ilacının markasını soracaksınız.

Kendi kullandığım hem ucuz hem etkili Biyodust toz bit ilacı eczanelerde bula bilirsiniz. Son zamanlarda bu ilacı bulmak oldukça zordur çünkü, piyasada kalmamış. Bunun yerine sıvı yada toz şeklinde farklı marka bir bit ilacı temin edebilirsiniz.

2- Tavuklar Da Öksürük Tıksırık Sorunu

Tavuklarımız da bir diğer sorun ise öksürük, tıksırık ve burun akıntısı tabi, bunlarla birlikte birde halsizlik.

Peki, ne yapmalıyız? Öncelikle Bu hastalığın nedenlerinden birisi soğuktur ve tecrübelerime dayanarak nem yüzdesinin çok olmasıyla tavuklarımızın hasta olduğunu gözlemledim.

Tıksırık, öksürük ve burun akıntısı ayrıca hayvanlarımızın gözlerinde köpürme ve göz altı torbalanması gibi bir den fazla etkene nem neden ola biliyor. Tavuklarımıza baktığımız ortamın bir hassa kuru olmasına dikkat edelim ve kapalı bir alanda besliyor isek havalandırmaya önem gösterelim ve ortamın kuru olmasına dikkat edelim.

Hayvanlara taze su ve su yoluyla vitamin, antibiyotik, sirkeli su ve aspirin gibi katkılar sağlayarak hayvanların daha sağlıklı olmaları için çaba gösterebilirsiniz.

Sıra sirke de 1 LT suya bir çay kaşığı dökebilirsiniz, fazla sirke zarar vermez. Hayvanları ayırabilir, sıcak bir ortamda tedavi edebilirsiniz. En etki yolu ise iğnedir,

3- Tavuklar Da Sindirim Sistemleri Bozuklukları 

Son Olarak tavuklarda sıkla görülen sindirim sistem bozukluklarıdır. Bu bozukluklar sonucunda hayvanınız ishal olur.

Parazitlerin olduğu hastalıklar da ise tüm sürüye bulaşır ve hepsinin ölümüne neden olabilir.

Tavukları ishal dan nasıl korursunuz?

Hayvanlara ara ara yoğurt, yemlerine kırmızı biber ve azıcıkta tuz atabilirsiniz. Haftada bir yapabilirsiniz. Hayvanlarda parazit varsa nasıl anlarız? Hayvanların dışkıların da yakından incelendiğinde hareketi görebilirsiniz.

Bu durum tüm sürüye bu nedenden yayılıyor diğer tavuklar dışkıdaki hareketi görünce yemeye çalışıyorlar ve parazit diğer bir tavuğa da geçmiş oluyor.

Bu durumlarda ilaç tedavisi mecburi olacaktır. İlerlemiş hastalıklarda yapacağınız ilaç tedavileri çözüm olamayabilir. Derhal Veterinere baş vurmalısınız.

Sizde farklı bir hastalık var ise yorum atın yardımcı olalım.

“Sık Görülen Tavuk Hastalıkları” üzerine 69 yorum

 1. merhaba.Linco-Spectin ilacını aldım fakat uygulamadım.İlacın Prospectüsünde, //yumurtlayan tavuk için kulmayınız//şeklinde bir uyarı var.Bu konu hakkında bir fikriniz varmı?Bu arada Site güzel olmuş emeğinize sağlık Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Var Nedeni Tedavi Süresinde Olan Tavuklarımızın Yumurtalarını Yememeliyiz Kimyasal karıştığı için yumurtalara tedavi bitiminden en az 5 gün beklemeliyiz.

   Yanıtla
   • Horozun hic birşeyi yoktu Ama ayaklarinda tudulma olduktan sonra kusma başladi Siam cok götü durumu me yapmaliyim

    Yanıtla
    • Abi bı tavuk var her zaman güneşlik yer arıyor sanki üşüyor gibi bide çok halsiz ne yapmalıyım yukarıda yogurt ,biber demişsiniz de onu nasıl uygulamaliyim

     Yanıtla
   • Akıntı yada dışkıda problem yok ise karın ağrısı çekiyor olmalı bağırsaklarında yada midede bir kis oluşmuş olabilir. Veteriner eşliğinde ilaç uygulaması yapılmalı

    Yanıtla
 2. mrb. Tavugumda 3 haftadir solunum guclugu yasiyo. Burun akintisi ve tiskirma var sirke iciriyorum antibiyotik kullaniyorum iylesir gibi oluyo ertesi gun devam ediyo tavuklarim dan birine gectimi bilmiyorum? ama biri daha az miktarda tiskiriyo burun akintisi yok ne yapmaliyim? hasta tavugum yumurtayi kesmisti simdi yumurtlamaya basladi yenile bilirmi?

  Yanıtla
 3. Mrb.benim 4 civcivim var 1 tanesi hasta gibi yem yiyor ama sanki aksırıyor gibi ve buginde az yem yedi. Ne yapmaliyim

  Yanıtla
  • Yukarı kısımda farklı hastalıklar için tıkalyın butonuna tıklayınız bu konu hakkında sitemizde makalelerimiz vardır

   Yanıtla
 4. Merhaba bir haftadır 2km uzaklıkta ki mahallede salgın hastalık var benim tavuklarima da bulaşır mı bide sadece ilaç yerine sirke versem olur mu

  Yanıtla
  • Merhaba sadece sirke koruma sağlamaz hastalık hava yoluyla bulaşabilir. O nedenle Önlem almak doğrudur

   Yanıtla
   • abim selamün aleyküm abi benim tavuğum rahatsız yem yemiyor su içmiyor çok halsiz ve kanatları ıaşağı doğru bir şekilde evet dışkısı yeşil koyu yeşil bir şekilde dışkısı da cıvık hangi ilaç önerisi ve ne yapmam gerekiyor ne olur abi Kurban olayım

    Yanıtla
 5. Tavuğun kicinin alt bölgesinde mandalina büyüklüğünde bir sis ve bir santim. Yırtık ve dışarı sarkmış su akan bir baloncuk var tavuğun durumu iyi yiyip içip geziyor ne olabilir

  Yanıtla
  • Yumurta Sıkışması Deniyor Yaşlı Hayvanlarda Görülüyor. Tedavi olarak poposunu elinizle itin olmazsa çok sıcak olmayan bir suya hayvanı oturtun ve yavaş yavaş geri yerleştirin

   Yanıtla
 6. tavuk kafasını içine çekıyor moralsız halsiz yiyeceklere karşı isteksiz hangi ilacı kullanabılırım hastalıgı ne olabilir ?

  Yanıtla
  • Büyük ihtimal sindirim sisteminde kis oluşmuş olmalı o kisin çözümü zor son olarak hayvanı kaybedebilirsiniz. Bir veteriner desteği olmadan o haycanı iyi etme ihtimaliniz düşüktür. Bunların olmaması için düzenli olarak iç parazit ilaçları kullanılmalı ayrıca hayvanların yeme içmelerine de dikkat edilmelidir.

   Yanıtla
   • Merhaba horozum sol bacağının üzerine basamıyor but kısmına baktığımda hiç eti kalmamış sadece kemik ama sağ butunun eti var iyi duruyo hastalığı nedir sizce ne yapmalıyım gün geçtikçe zayıflamaya devam ediyor.

    Yanıtla
 7. Tavukların cigeri şişiyor ve o köçük yuvarlak kan şeyide şişiyor hemen ölüyorlar ilacı varmı acaba

  Yanıtla
 8. Hayırlı Günler. Tavuklarımızda tam olarak adını koyamadığım bir hastalık var iki ay öncesinde bir horozda şahit olmuştuk. Önce belirti olarak halsiz oluyorlar. Verimi modu düşüyor. İlerleyen safhalarda ise iyice kötüleşiyor ve yürüyemeyecek hâle gelerek can çekişe çekişe, çırpına çırpına olduğu yerde ölüyor. Bu hastalık bulaşıcı bir hastalık olacak ki bir iki ay geçmiyor bir başka horoza ya da tavuğa bulaşıyor. Bu hastalığın adı ve alınacak önlemi nedir ? Lütfen yardım edebilir misiniz ? Hatta şuan bir diğer horozda bu hastalık var ve son belirtiyi gösteriyor ölmek üzere… Elimden ancak sirke ve alternatif yöntemler geliyor.

  Yanıtla
  • Evet vebaya benziyor kötü bir hastalıktır. Hızlıca bir veterinere danışmanızı öneririm

   Yanıtla
   • Hocam yüksek ihtimalle veba çünkü horoz öldü hemen ardından tavuğa bulaştı o da şuan kafayı sallıyor habire. Dezenfekte aldık inşaallah faydasını görür.

    Yanıtla
 9. Merhaba, kümes içerisinde bir horoz ve dokuz tavuğumuz var. Horozun boyun kısmındaki tüylerin azaldığını ve hatta kırmızı derisinin göründüğünü söyleyebilirim. Bu sabah tavukların horozun boyun tüyünü çektiklerini ve horozunda ses çıkarmadığını fark ettim. Tavuklar arasında tüy yeme veya çekmeyi yakın zamanda görmedim. Sebebi ne olabilir sizce?

  Bir diğer sorum da kursak tıkanıklığı ile alakalı. Sizce alınan yemlere bir iki damla zeytinyağı eklemeli mi? Kümeste yemlikleri olup, bahçe içerisinde doğal beslenmelerine rağmen iki yıldır beslediğim iri tavuğum kursak tıkanıklığına yakalandı. Sonunda da kurtaramadık. Diğer tavukların başına gelmemesi adına nasıl bir öneriniz olur?

  Yanıtla
 10. Merhaba, tavuklarımda çok zorlu nefes alma ve buna bağlı yememe sorunu yaşıyoruz. İki günün sonunda da istisnasız ölüyorlar. Tavuklarım gezen tavuklar dır. Acaba sorun nedir, ne yapmalıyım sizce? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 11. Merhaba.Sizin sıkı takip ediyoruz.Acil cevaba ihtiyacimiz var.3gundur hasta olan tavugum öldü. Gurk tsvugumda ishal olmuş. Halsizlik belirtisi yok fakat ilerlemesini istemiyorum.Veterinere de gidemiyoruz malum yasak var.Acil yardim

  Yanıtla
  • Veteriner şart ishal ilacı verip içirmeniz gerek onuda veterinerden almalısınız arayın getirrler

   Yanıtla
 12. Merhabalar bizim yaklaşık 50 tane tavugumuz var ama mahalleye giren bir hastalık yüzünden bütün mahalle tavuklarını kaybetti yaklaşık 300 tavuk ve civciv şimdi bizim tavukalarada bulaştı hastalık şöyle boğaz ihtilaplanması ,nefes güçlüğü halsizlik gözlerin aşırı kızarması bazılarının gözünden kan geliyor bizim ne yapmamız lazım yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
  • Bu süreçte Linco Speçtin yanında ishal ilacaı vitamin ve iç parazit ilaçları hemen uygulanmalıdır

   Yanıtla
 13. Benim tavuğumun karnı çok şiş neden acaba ve aynı böyle salgın gibi hastalık öbür tavuklarda yok ama bu tavuk böyle çok kötü böyle yatıyor aynı ölecek gibi

  Yanıtla
 14. Merhaba bugün sabah tavuklara bakmaya gittiğimizde bir tavuğumuz gözünü kapıyor galiba ateşi var birde halsiz bugünde levadoks verdim acaba başka ne yapabiiriz bu ne hastalığı olabilir? 8 aydır tavuk bakıyoruz ve belirli aralıklarda ölüyorlar nedenini anlayamadık aşılarıda var bir şey önerebilirmisiniz?

  Yanıtla
 15. Bu arada bende birşey sormak istiyorum 12 tavuğumdan bir tanesi halsizdi sonra sarhoş gibi yürümeye başladı ve ertesi gün yürüyemez oldu.Başta kafa sallanıyordu hep şimdi vücut önde +kafa arkada duruyor.10 güne yakın oldu sabah akşam 0.5 ml den levadox verdim.Ama hiç fayda etmedi.10 gündür hep kafası gömülü yatıyor.Ben şırınga ile su veriyorum sabah akşam ve yem.(Çalıştığım için ancak sabah ve akşam ilgilenebiliyorum)Bulunduğum ilçede veteriner yok.Ve ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.Etrafımdakiler kes acı çektiriyorsun diyor.Bn işten gelince kucağımda tutuyorum o da gözümün içine bakıyor kıyamıyorum.Ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • Merhaba 2 aylık civcivlerim iki gündür ölüyor hemen hastalanıp Birgün geçmeden öldü diperleride ölecek diye çok korkuyorum ne yapmam lazım acil bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

   Yanıtla
 16. İki tavuğu başka yerden getirdim farkli sekiz tavuğun arasına koydum ama diğer tavuklar bunları kabul etmedi bugün baktım benim iki tavuk yuruyemiyor ne yapmalıyım acaba

  Yanıtla
 17. Merhaba benim tavugum kaç gündür halsiz ve her hangi birsey yemiyor. İbigi ve taragi sararmış durumda ve tüyleri kabarık yerinde duruyor hareketsiz bunun sebebi ne olabilir acil cevap verir misiniz lütfen ?

  Yanıtla
  • Bu durumlarda Linco Speçtin Vitamin ve Teremisim karışımı verilmelidir. 4 Gün uygulama yapılır Hayvan sıcak bir ortamda tutulmalı

   Yanıtla
 18. selam abi benim horoz göler kapandı dün ona bulgur ve su içirdim zorla 100ml antibiyotiği ezip az bi suyla karıştırdım 3 damla içirdim sabah horozun sağ gözü tam şişti beyaz tereyagı şeklinde bişey dışarı çıktı diğer gözde yaşarma var burunda akıntı ve felç halde ayağa kalkamıyor kafasını kaldırmış suyu bile ağzna kattgmda zar zor içiyor kurtarma şansım varmı

  Yanıtla
 19. Arkadaşlar merhaba ben veterinerim şuanki işim tavukçuluk üzerine yorumlarınızı okudum hepineze tek tek cvp vermek isterdim ama biraz fazla yorum var oyüzden tel 0553 498 10 34 nolu telden ulaşabilirsiniz İzmir civarında oturan varsa uygulamalı olarakta yardımcu olabilirim.

  Yanıtla
 20. Merhaba, tavuk üç gündür çok az yiyor çok korkuyor sürekli yarı ayakta duruyor tam dik durmuyor siniyor. Bide yumurta çıkış yerini surekli yere dayıyor. Sanki acı yada korkuyor bilmiyorum. Sizce ne olabilir

  Yanıtla
   • Benim horozum yaklaşık bir haftadır ıslık çalar gibi ses çıkarıyor bu gün yakaladım boğazında balgam var ve bir tavugumda hapşurmaya başladı ne yapmalıyım burun da akıntı yok iştahsızlık ve sayre hiç birşey yok

    Yanıtla
 21. Merhabalar harikalar diyari sizi takip ediyorum tavukum 2 gündür iştağ eskisi gibi değil az yiyior ve kendine folluk yapmış oraya gidip 2 3 sat yatıor sonra gene gezmeye başlıyor ama az yemek yiyor acil bakarmısınız

  Yanıtla
 22. Salam benim tavukda gozlerini bagliyir acir kanatlarini asagi doru salir halsiz sekilde durur yemey su zeyif icir yeyir diskisida sariya benzeyir sulu diski yapiyor ne yapa bilirim belke yardiminiz dokunur b

  Yanıtla
 23. Tavugum ölcek gibi duruyor ne hareket ediyor nede bişey az hareket ediyor durgun yani bokuda sarı siciyor

  Yanıtla
 24. Merhaba benim civcivler 2-2.5 aylık oldu bugün bitanesi gagasını açıp kapıyordu normalde görmezdim ama bu akşam 5 6 kere yaptığını gördüm ne olduğunu bilmiyorum uykudanda olmuş olabilir ayrıca ses v.s çıkarmıyor gibiydi diğerleri gibi pek canlı değildi.

  Yanıtla
 25. Merhaba benim 2 tane civcivim var.2,5 ay oldu alalı baya büyüdüler,bir tanesi birkaç gündür durgun kafası hep önüne doğru eğik vaziyette…Bugün daha da öne eğilmiş ve yemekte zorlanıyor geri geri gidiyor denge problemi var.Lutfen acil yardım edermisiniz ne yapmam lazim.Vefat ederse çok çok üzülürüm

  Yanıtla
 26. Selamün Aleyküm tavuklar da yaklaşık 35 40 gündür ara ara halsizleşiyor yem yemiyor kafası önüne düşüyor 1 2 gün iyileşmiş gibi gözüküyor yem yemesi yürümesi düzeliyor 1 gün sonra ölmüş olarak buluyoruz bunların sebebi nedir ?

  Yanıtla
 27. Hit horozum var yeni aldım horozum kafası istem dışı hareket ediyor kümese girsin diye kovaladıgımda sağa sola çarpıyo yardım cı olur musunuz sıkın tısi ne,

  Yanıtla
 28. Merhaba, makalenizde bahsettiğiniz tavuk hastalıkları gerçekten dikkat çekici. Özellikle tavuklarda sindirim sistemi bozuklukları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorum. Bu hastalıkların nedenleri ve belirtileri hakkında daha fazla ayrıntı paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

  Yanıtla
Yorum yapın