Soğuk Havaya Dayanıklı Tavuk Cinsleri

Soğuk Havaya Dayanıklı Tavuk Cinsleri yaşadığınız yer soğuk ve hangi ırk tavuk için uygun olabileceği konusunda arayış içindeyseniz. Soğuk Havaya Dayanıklı Tavuk Cinsleri hakkında size yardımcı olacağım. Bu durumda sizler için genel bir kategori sunarak yardım etmeye çalışacağım.

Öncelikle tavuk bir kuş ailesi olduğu için üşümez. Tavuklar ıslanmadıkları ve şiddetli rüzgar altında kalmadıkları sürece üşümezler onları korumanın en iyi yöntemi rüzgarı kesmek olacaktır. Bunu brandalar yada özel ahşap kümesler ile sağlayabilirsiniz.

Kışları daha soğuk olan iklimlerde yaşayan bizler için potansiyel yeni tavuklarımızın ne kadar soğuğa dayanıklı olduğunun farkında olmamız özellikle önemlidir.

Dondurucu sıcaklıkların genellikle kış aylarının bir parçası olduğu bir yerde yaşıyorsanız, aşağıdakiler gibi belirli özelliklere sahip ırkları düşünün: 

  • daha küçük taraklar ve gerdanlar , çünkü bu, daha az soğuğa maruz kalan tavuklar demektir. Cildin donmaya yenik düşmesine izin vermeyecektir.
  • sert rüzgarlara karşı korunmaya yardımcı olmak için yoğun tüylü veya kalın bir tüye sahip cinsler edinin. (Ayrıca sıcak yazlarınız varsa dikkatli olun, çünkü daha ağır tüylü tavukların bazıları aşırı ısınmaya karşı daha hassas olacaktır.)
  • tüylü ayaklar veya kafalar . Bazı tavuk yetiştiricileri, aynı zamanda kuşu sıcak tutmaya yardımcı olabileceğinden ve donma olasılığını azaltabileceğinden, tarak yerine tüylü ayakları veya başlarında tüylerden bir ponpon olan ırkları seçerler (örneğin, Fizan, Brahma).

Aranacak bazı soğuğa dayanıklı tavuklar arasında Brahma, Wyandotte, Australorps, Chanteclers, Barred Rocks, Rhode Island Reds, Wyandottes, Dominiques ve Opringtons bulunur. 

Bu durumda size en uygun cinsi bulmanız artık daha kolay olacaktır. Olası büyük taraklara sahip cinsler ise genelde soğuk havalarda taraklarının donmasıyla acı çekebilirler. Onu korumak için taraklarına ve yanaklarına zeytin yağı sürebilirsiniz.

Gece tünedikleri kısımlara yuvarlak tarlar yerine düz tahtalar kullanarak ayaklarını korumalarını sağlayabilirsiniz. Bu da onları soğuktan koruyacaktır.

“Soğuk Havaya Dayanıklı Tavuk Cinsleri” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba turgut bey daha oncede yazmistim c3vap vermediniz ben muhammet oltudan yumurta tavukculugu yapmak istiyorum bu konuda desteginizi bekliyorum 5528940125

    Yanıtla
  2. Merhaba, makalenizin sonunda tavuk çiftlikleriyle ilgili bazı bilgilerin yer almasını umuyordum. Ayrıca, bu cinslerin hangi iklim koşullarına dayanıklı olduğunu yazarsanız çok faydalı olurdu. Teşekkürler!

    Yanıtla
Yorum yapın