Stiefelgeiss Keçisi Özellikleri

Stiefelgeiss keçisi, Çizmeli keçi olarak da bilinen güzel bir yerli keçi türüdür . Stiefelgeiss keçisi İsviçre’nin St. Gallen dağlık bölgelerinden gelen bir dağ keçisidir.

Ve cins daha önce St. Gallen (Walensee, Flums, Weisstannental ve Taminatal) yaylalarında, Glarus kantonunda ve sınır bölgelerinde yayıldı.

Stiefelgeiss keçisi, en azından 1920’lere kadar kasıtlı olarak yetiştirildi, ancak 1980’lerde, cins neredeyse tükendi. İsviçreli koruma vakfı Pro Specie Rara , cinsi son anda kurtardı.

Mevcut üreme bölgesi, ülkenin orta ve batı kesimlerinde bireysel üreme grupları ile doğu İsviçre’de yoğunlaşıyor.

Şimdi devam eden koruma çabaları, çiftçileri keçileri tarımsal faydaları için, anne dadı olarak hizmet için ve et için (çoğunlukla İsviçre Çizmeli Keçi Yetiştiricileri Kulübü tarafından yönetiliyor) tutmaları için teşvik ediyor.

Stiefelgeiss keçisinin nüfusu giderek artıyor ve şu anda nüfus binden az. Aşağıda bu keçi ırkı hakkında daha fazla bilgi okuyun.

Stiefelgeiss Keçisi Özellikleri

Stiefelgeiss keçisi çok güzel bir ırktır. Hem dolar hem de boynuzlu. Kaplama rengi genellikle siyah veya kahverengi işaretlerle (siyah veya kahverengi çizmeler) parlak gri-kahverengi ila koyu kırmızı-kahverengidir.

Tipik olarak sırtlarında (“küçük örtü” anlamına gelen Mänteli olarak adlandırılır) ve arka çeyreklerinde, saçın geri kalanından belirgin şekilde daha koyu veya daha açık olan uzun sakal kılları vardır.

Stiefelgeiss keçileri aşırı derecede tüylü değildir, ancak hayvanların arka ucunda “Mänteli” adı verilen uzun sakal kılları çok daha uzun uzar ve çoğu zaman kürkün geri kalanından farklı renktedir.

kullanımlar

Stiefelgeiss bir et keçisi ırkıdır ve esas olarak et üretimi için kullanılmıştır. Ancak cins, lif üretimi için de iyidir.

Özel Hususlar

Stiefelgeiss keçisi sağlam, hayat dolu ve kolay doyan bir keçi ırkıdır . Süt üretimi için özel değildir, ancak et üretimi için iyidir.

Stiefelgeiss keçileri, çoğu dağlık bölgelerde olmak üzere, aşırı topografik ve iklim koşullarında kapsamlı bakım için çok uygundur. Aşağıdaki çizelgede bu cinsin tam cins profilini gözden geçirin.

Irk Adı Stiefelgeiss
Diğer İsim Çizmeli keçi olarak da bilinir .
Irk Amaç Et ve Lif
Cins Büyüklüğü Emin değil
Ağırlık Emin değil
Boynuzlar Evet
İklim Toleransı Tüm İklimler
Ceket Rengi Siyah veya kahverengi işaretlerle parlak gri-kahverengiden koyu kırmızı-kahverengiye.
Stall Fed için iyi Emin değil
Nadirlik Yaygın
Ülke/Menşe Yeri İsviçre
Yorum yapın