Sultan Tavukları Özellikleri

Sultan Tavukları Özellikleri

Sultan tavuğu çok eski bir cins. Türkiye kökenli bir süs türüdür. Cins, Türkiye’de çok popülerdir. Sultan tavukları son derece süs ve beyaz kuşlar olarak bilinirler. Türk Kraliyetlerinin favorileriydi ve sultan bahçelerinde yer alırdı… 

Cins, ilk olarak 1854’te İngiltere’ye geldi. İlk önce 1867’de Amerika’ya geldi. Cins, ilk olarak Amerikan Tavukçuluk Birliği tarafından tanındı ve 1874’te Mükemmeliyet Standardı’na kabul edildi.

Bugün Sultan tavuğu çok popüler ve sergi için de kullanılmaktadır. Amerikan Hayvancılık Irkları Koruma Birliği Koruma Öncelik Listesinde Kritik olarak listelenmiştir. Aşağıdaki Sultan tavuklarının tam cins profilini, özelliklerini, davranışlarını ve mizaçlarını gözden geçirin.

Sultan Tavuğun Fiziksel Özellikleri

Sultan tavuğu, küçük, güzel, tamamen tüylü bir kuştur. Güzel tüyleri ile çok özel bir görünüme sahiptir. Dekoratif tüyleri arasında büyük, kabarık tepeler, uzun kuyruklar, sakallar ve bol ayak tüyü bulunur. Daha küçük ve parlak kırmızı renkli V-biçimli taraklara sahiptirler.Tarakları neredeyse tamamen kuş tüyü altında gizlidir. Boyun, başa kısaltılmış bir görünüm veren çok ağır bir görünüme sahiptir. Daha küçük boyutlu, parlak kırmızı renkli wattle ve kulak memelerine sahiptirler.

Sultan Tavuk

Başın bir ucu, bir sakal oluşturan üç tüy kümesi ve çok büyük, küresel bir tepesi vardır. Sultan tavuğu kırmızı renkli bir yüze sahiptir ve her ayağında beş ayak parmağı bulunan az miktarda tavuk ırkından biridir. Cins, üç renk çeşidi olarak ortaya çıkar; Siyah, Mavi ve Beyaz. Ancak Beyaz çeşitliliği en popüler ve iyi ırk olarak bilinmektedir.

Sultan tavuk ırkı da ufak tefek bir versiyona sahiptir. Ortalama olarak, standart Sultan horozları yaklaşık 2,75 kg ve tavukları yaklaşık 1,8 kg ağırlığındadır. Ve ufak tefek horozlar yaklaşık 0.74 kg ve tavukları yaklaşık 0.625 kg ağırlığındadır. 

Davranış / Mizaç

Sultan tavuğu çok sakin, uysal ve arkadaş canlısı bir kuştur. Hem erkek hemleri hem tavukları evcilleştirmek ve idare etmek çok kolaydır. Ayrıca evcil hayvanlar ve arka bahçe süs kuşları olarak çok iyidir. Çok iyi bir toplayıcı değiller. Ayrıca kafes kuşu olarak oldukça uygundur.

Özellikle yumuşacık tüylerini korumak için özel bakımlara ve kuru yataklara, ihtiyaç duyarlar. Sultan tavukları iyi yumurta salma katmanları arasında değildir. Tavuklar orta büyüklükte beyaz yumurta bırakırlar. Civcivler yavaş büyür ve gelişmesi uzun zaman alır.

Onlar iyi bir gösteriş kuşudur. Onları kapalı tutmanızda fayda vardır. Sultan tavuk bir zamanlar iyi bir et kuşu olarak ün yapmış, göğüsleri büyük, eti beyaz ve narindir. Aşağıda Sultan tavuklarının tam bir cins profilini gözden geçirin.

Sultan Tavuğu | Irk Profili
Cins adıSultan
Diğer adıSerai Taook, Serai Tavuk
Cins amacıSüs
Irk MizaçHapsedilmeye yatkın, Kullanımı Kolay, Arkadaş canlısı, Sessiz, Dokusuz
Cins boyutuBüyük – Orta
Gurk DüşmesiNadiren
TarakV-şekilli
İklim ToleransıSıcak
Yumurta RengiBeyaz
Yumurta boyutuOrta
Yumurta VerimliliğiDüşük
Tüylü bacaklarEvet
Yumurta VerimiNormal
ÇeşitlerSaf Beyaz (Siyah ve Mavi çeşitleri de vardır)
Menşei ülkeTürkiye

Yorumlar (5 yorum)
Harun öztürk Cevapla
- 09:19

Abi sultanlar türkiyenin gururudur rengi olsun paçasi olsun anlattigin gibi çok guzel bi hayvan . Emegine saglik abi bizi bilgilendirdigin icin

Hüsamettin Cevapla
- 18:53

Kırma sultan fiyatı nedir

Hasan Cevapla
- 12:22

Yumurta satın alcaktım nasıl alabilirim

OLGUN Cevapla
- 18:56

AYDA 6 YUMURTA VERİRLER.

Sefayi Cevapla
- 12:05

BEN HER GÜN YUMURTA ALIYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara