Sülün Bakmak İçin İzin Gereklimi?

Yabani kümes hayvanlarının yetiştirilmesine ilişkin cezalar sülün bakmak için izin gereklimi? konusunu gündeme getirdi. Sülün ile birlikte birçok yabani kümes hayvanının bakımı için yasak her yıl Tarım Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından gözden geçirilip güncellenir. Böylece birçok yabani kuş yetiştiriciliği ile ilgilenen kişi arama motorlarında sorduğu sorular arasında sülün bakmak için izin gereklimi? En sık sorulan sorulardan biri haline gelmiştir.

Sülün Beslemek Yasak mı?

2004 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan kümes hayvanları ve hayvancılık kanunu, bu hayvanlardan kazanç sağlayanların kârını azaltarak birçok işletmeye büyük fayda sağlamıştır.

Kanun, kümes hayvanlarında 10 ve 10’dan fazla kümes hayvanı vahşi hayvanı olmayan insanları etkilemez. 2012 yılında güncellenen yasa yeniden kamuoyu ile paylaşıldı.

 • Keklik,
 • Bıldırcın,
 • Gelincik,
 • Sülün gibi kümes hayvanlarını besleyemeyecek ve üretemeyecektir.
 • Sülün Bakmak İçin İzin
  Sülün Bakmak İçin İzin

  Sülün Beslemek İçin Nasıl İzin Alınır?

  Birçok kişi hobilere veya üretim amaçlarına katılmak istemektedir ve Orman ve Çevre Bakanlığı tarafından verilen bir lisansa ihtiyaç duymaktadır.

  Kümes hayvanları yetiştiriciliği yapmak ve sülün beslemek isteyen kişiler bu belgeyi edinmek için aşağıdaki adımları izleyebilirler;

  • Çevre ve Orman Bakanlığı il veya bölge müdürüne giderek randevu alın.
  • En az 15 günlük bir randevu sırasında, çoğaltma nedenini ve üretim veya hobi nedenini belirten bir oturma izni, belge ve dilekçe sunun.
  • Bu belgeleri sunduktan sonra onaylanırsanız, lütfen Sağlık Bakanlığı yetkililerinin kümes hayvanlarını ve vahşi hayvanları nerede yetiştirmek istediğinizle ilgili bilgileri onaylamasını bekleyin.
  • Tüm onaylar gerekli denetimlerle onaylanırsa, kümes hayvanları vahşi hayvan yemi veya üretim sertifikanız olabilir.

  Bu adımları izleyin ve yabani kümes hayvanları yetiştirme belgeleri sayesinde, birkaç ay içinde sülün yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

  İzin Belgesi Olmadan Sülün Beslenebilir mi?

  Birçok insan Çevre ve Orman Bakanlığı için yabani kanatlıların izinsiz üremesini yasakladığı için bir sürü cezaya sahiptir. Son aylarda sıklıkla gündeme yansıyan suç haberleri, Sülün gibi yabani kümes hayvanlarını besleyenler önünü kesmemiştir. İzin belgesi olmadan sülün beslemek yasa dışı bir olgudur ve yakalandığı veya öğrenildiği takdirde bakıcıya ağır para cezaları ve hapis cezaları uygulanacak ve tüm sülünler bakıcının elinden alınacaktır. İzinsiz sülün beslemenin suç olduğu gibi bu kişilerden türlü nedenlerden dolayı sülün alan kişiler de cezaya uygun görülebilmektedir.

  Yorum yapın