Sülün Beslemek İzine Tabi mi?

Sülün beslemek izine tabi mi sorusu yabani hayvan beslemek isteyen çoğu kişinin merak ettiği sorulardan birisi. Yabani hayvanların pek çoğunun nesli tükendiğinden ve de evde beslendiği takdirde zarar görebileceklerinden dolayı ancak ruhsat sahibi kişiler besleyebiliyor. Yabani doğanın korunması ve yaban hayvanlarının yetişmeye devam etmesi için iyi korunmaları gerekiyor. Kuşları seven ve meraklı olan pek çok vatandaş evde beslemek istiyor. Ama yabani hayvanların asıl yeri doğadır.

Doğada kendi başına yaşamaları hayatta kalmaları için önemlidir. Sülün gibi yaban hayvanları bazı durumlarda özel amaçlı kurulan ve ruhsatlı çiftliklerde yetiştirilebiliyor. Ancak onun dışında evde sülün beslemek için ruhsat almanız gerekiyor. Yani sülün beslemek kesinlikle izne tabidir.

Doğada Bir Sülün Bulursanız

Eğer herhangi bir yerde sülün gibi bir yabani hayvan bulursanız eve götürmek yerine, Milli Parklar Müdürlüğü’ne getirmeniz gerekiyor. Bu konuda bazı olaylar yaşandı. Mesela Marmaris’te komşusunun değişik bir kuş beslediğini Parklar Müdürlüğü’ne bildiren bir kişinin ihbarı üzerine eve gelen ekipler evdeki kuşun anavatanı Orta Çin olan özel bir tür olduğunu fark etti. Altın Sülün adı verilen bu kuş evden alınıp özel bir çiftliğe yerleştirildi. Kuşun erkek olduğunu fark eden ekipler, yanına bir de dişisini koyarak türünün devamını sağlamaya çalıştı.sulun beslemek izine tabi mi

Sülünlerin Hayatta Kalması İçin

Sülün gibi yabani kuşların hayatta kalması ve gezegenimizdeki canlı çeşitliliğinin korunması çok önemli bir konu. Sülün, keklik, bıldırcın ve turaç gibi yabani kuşların avlanması da yasaklandı.

Bu canlıların daha uzun süre hayatta kalması ve nesillerinin tükenmemesi doğada kendi başına yaşamalarına bağlı. bu yüzden kuşlara merakınız olsa ve ne kadar sevseniz de yabani bir kuş bulduğunuzda onu ya tekrar doğaya salmalı ya da Milli Parklar Müdürlüğü’ne getirerek neslinin devamı için katkıda bulunmalısınız.

Yabani Hayvan Beslemek İsteyenler

Bazı kişiler yabani hayvan besleme ve üretimi konusunda çalışmak isteyebilir. Bunun için kuluçka makinesi ve de ona uygun bir mekan hazırlamanız gerekiyor. Ancak öncelikle bunun için izin almanız gerekiyor. Gerekli yerlere başvurup izin aldıktan sonra yabani kuşları besleyebilirsiniz.

İzin aldıktan sonra gerekli olan şeyler hakkında bir araştırma yapmalısınız. Sonra da hazırlıklarınızı tamamlayıp sülün yumurtası alabileceğiniz yerlere başvurabilirsiniz. Ama kendi başınıza ve izinsiz olarak yabani hayvan beslemek doğadaki hayvan çeşitliliğinin azalmasına neden olabilir. Son yaşadığımız korona salgını da bu konuda önlem almamız gerektiğini ve yabani hayvanların doğal yaşam alanlarına saygı göstermemiz gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Yorum yapın