Sürünüzü Ayırırken Bu 3 Şeyi Düşün

Bakmaya çalıştığınız boşluktan daha fazla tavuk varsa, sürünüzü keyfi olarak bölmeyin. Mutlu sonuçlar için bu üç öneriyi izleyin.

Kalabalıklaşmaya yol açan büyümüş kuşlar zamanla sürü haline gelirler. Çok küçük bir alanda bulunan çok fazla kuş, sürüler arasında tüy toplama, gagalama ve yamyamlık gibi kötü davranışlara yol açabilir . Eğer birden fazla erkeğiniz varsa, erkeklerin üstünlük mücadeleleri tavuklarınız için de stres yaratabilir.

Aşırı büyük sürünüzü bölerek bu ufak kavgaları ve büyük sorunları önleyin. Her grup için uygun bir bölüm oluşturmak biraz yorucu olacaktır. Yerlerini hazırladıktan sonra kuşlarımızı ayırmak en doğru hareket olacaktır. Kuşlarınızı başarılı bir şekilde iki bağımsız ve mutlu gruplara ayırmak için bu üç adımı izleyin.

YouTube video

1. Arkadaş Sistemine Saygı Duyun.

Tavuklar çok sosyal hayvanlardır ve bu nedenle birbirleriyle ilişkileri geliştirirler ve yakın arkadaşlıklar kurarlar. Zaten tavuklar endişeli kuşlardır daha fazla stres eklememek için dikkatlice gözlemleyerek sürünüzü ayırın. Ayrıca, hangi tavukların birbirlerine karşı düşmanca eğilimlere sahip olduğuna dikkat ediniz. Sürüsünü böldüğünüzde arkadaşları bir arada tutmak ve aynı zamanda düşmanları ayrı tutmak en mantıklı ve sağlıklı sürü ayırma işlemidir.

2. Üstün Horoz Yani Fazla (Erkekleri Bölün)

Tavuklar, bir horoz olmadan tüm yaşamlarını sürdürebilirler, ama bir çocuk sahibi olmak, özellikle yepyeni bir sürü için oldukça avantajlı bir hal alacaktır.  Horoz kızları lezzetli yiyecekler yemeye çağırır, onları yaklaşan tehditlere karşı uyarır, diğer yandan fazla horoz kümeste huzursuzluk çıkara bilir çok horoz daha olgunlaşmamış yeni kızların strese girmesine neden ola bilir. Yeni evde. Eğer birden fazla erkeğiniz varsa, horozları ayırmak, kuşların arasında barışı korumak için bir seçenek ola bilir.

3. Deneyimli Tavukların Kullanımı

Piliçler ve genç tavuklar iyi yumurta üretecek kadar iyi ve sağlıklı olabilirler, ama yumurta salmak onları anında olgunlaştırmaz. Yaşlı tavuklarda yılların tecrübesi vardır ve onları genç nesiller için ideal bir örnek yapar. Altın kızlarınız, nasıl ve niçin yemleneceklerini, en iyi tozlanma alanları ve diğer önemli tavuk bilgileri de dahil olmak üzere yaşlı  kızlar tavuk dünyasının yollarını öğretirler. Olgun tavuklar ayrıca, yavru horozlar ve genç horozlar için mükemmel birer süpervizör olarak hizmet ederler. Sürünüzü böldüğünüzde en az bir yaşlı tavuk bulundurduğunuzdan emin olun.

 

Tavuk sürülerinizi bölerken bu 3 faktöre her daim dikkat etmelisiniz. Hem sizin hemde sürünüzün sağlığı mutluluğu için oldukça önemlidir. Sürünüz sağlıklı ve mutlu kafanız rahat ve huzurlu olsun inşallah görüşürüz. 

Yorum yapın