Süs Tavukçuluğundan Ne Kadar Kazanılır?

Süs Tavukçuluğundan Ne Kadar Kazanılır konusu süs tavukçuluğu yapmak isteyenlerin araştırdıkları başlıklar arasındadır. Süs tavukçuluğu işiyle uğraşarak para kazanabilmek mümkündür. Ayrıca bu işi yaparken çok keyifli dakikalar da geçirebilirsiniz. Son dönemde popüler bir meslek haline gelen tavuk yetiştiriciliği, bu konuda da gelişmeler göstermektedir. Yumurta yetiştirerek para kazanmak yerine farklı bir gelir kapısı olarak da dikkat çekmektedir. Hem süs tavukları hem de süs horozları işiyle para kazanılabilmektedir. Bunun için gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir. Süs tavukçuluğu ırkından olan tavuklar yardımıyla bu işe girişim sağlanabilmektedir.

Süs Tavukçuluğu İçin Hangi Cinsler Tercih Edilebilir?

Süs Tavukçuluğu için tercih edilebilecek süs tavukları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Sultan Tavuğu
  • Habeş Tavuğu
  • Dong Tao Tavukları
  • Brahma Tavuğu
  • Koşin Tavuğu
  • Ayyam Cemani gibi cinsler tercih edilebilmektedir.
  •    

Bu süs tavukları cinslerinin özellikleri birbirinden farklıdır. Bakımları da düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu cinler içinden Sultan Tavuğu, yerli ve milli bir tavuktur. Avrupa’ya tanıtılması Elizabeth Wats tarafından yapılmıştır. Habeş tavuğu ise, Çin kökenli bir tavuk ırkıdır. Süs tavukçuluğunda en yaygın kullanılan türlerden olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tavuğa ilk olarak Marco Polo gezileri esnasında rastlamıştır. Diğer tavuk türleri de tıpkı bunlar gibi özelliklere sahiptir.

Süs Tavukçuluğu
Süs Tavukçuluğu

Kimler Süs Tavukçuluğu Yapabilir?

Süs tavukçuluğunu bu işe merak salan herkes yapabilmektedir. Özellikle bahçe ya da geniş arazisi olan kişiler bu iş için daha elverişlidir. Bu tavukların bakımı diğer tavuklara nazaran daha bir zahmetlidir. Yani diğer tavuklara bakarken özen gösteriliyorsa bunlara daha fazla gösterilmelidir. Çoğunlukla süs tavukçuluğu işine giren kişilerin vakti çok olmalıdır. Tavukların tüylerine bakım yapılması, yemlenmesi vakit gerektiren uğraşlardır. Hobi olarak ya da gelir kazanmak amacıyla yapılabilmektedir.

Süs Tavukçuluğu İçin Sermaye Gerekli Midir?

Süs tavukçuluğuyla ilgilenmek isteyen kişilerin, az da olsa ortaya bir sermaye koyması gerekmektedir. Çünkü süs tavukları maliyetlidir. Fakat bakmaya başladıktan sonra satışları da tıpkı alıştaki gibi yüksektir. Geleneksel tavuk yumurtalarına nazaran yumurtaları daha pahalıdır. TL olarak satışları olan tavuklar aynı zamanda dolar bazında da satılmaktadır.  Bunun için belirli bir birikimin olması şarttır. Az bir sermayeyle sadece sınırlı sayıda ırka da sahip olunabilmektedir. Sultan tavuğu çok fazla tercih edilmektedir. Bu süs tavuğunu satın almak isteyenler 2500 lirayı gözden çıkarmalıdır. Sonrasında süs tavuğu işini ilerletebilmek de mümkündür. Süs Tavukçuluğundan Ne Kadar Kazanılır sorusuna bu makalede cevap vermiş olduk.

“Süs Tavukçuluğundan Ne Kadar Kazanılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın