Süt Keçisi İçin Ahır Nasıl Yapılır ?

Süt Keçisi İçin Ahır Nasıl Yapılır Özellikle aşırı soğuk ve yağışlı havalarda süt keçilerinizin ahırlara ihtiyacı vardır. Süt Keçisi İçin Ahır Nasıl Yapılır Küçük süt keçisi ahırları bile, olumsuz hava koşullarında keçilerinizin mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ahırların süt keçileri için bir başka avantajı daha vardır. Süt keçilerinizin sağım sürecini çok daha kolaylaştıracaktır. Bu, keçilerinizi kolayca sağabileceğiniz anlamına gelir.

Süt Keçisi Ahırları Nasıl Yapılır?

Ahırlar, sürünüzden herhangi bir keçi yaralandığında, keçilerinizin veteriner tedavisini sağlamak için de çok uygun bir yerdir. Burada küçük süt keçisi ahırları yapma sürecini açıklıyoruz.

Barınak

Genellikle keçiler, ahırlarının içinde olanaklara ihtiyaç duymazlar. Ama onlar için bir tür sağlam barınak yönetirseniz daha iyi olur. Keçi ahırlarınızın sızdırmayan bir çatıya ve sağlam duvarlara sahip olduğundan emin olun.

Ahırı yüksek bir zeminde yapmaya çalışın ki aşırı yağışlarda su basmasın (bu sağmal keçilerinizin yağmur yağdığında çamura batmamasını sağlayacaktır). Ahır, herhangi bir sorun çıkarmayacak kadar sağlam olmalıdır. Süt keçileriniz

için güvenli ve sağlam bir bina inşa etmek için yeterli inşaat bilginiz ve beceriniz yoksa, ahırınızı inşa etmesi için bir müteahhit kiralayın .

Direkleri doğru bir şekilde zemine yerleştiremezseniz veya yapı üzerindeki duvarları ve çatıyı mükemmel bir şekilde sabitleyemezseniz, hayvanlarınız ciddi şekilde yaralanabilir ve hatta ölebilir.

Bu nedenle, ahır yapımı hakkında daha fazla bilgi edinmek çok önemlidir. Aksi takdirde, bir uzman kiralayın.

Tasarım

Daha önce de söylediğimiz gibi süt keçileri çok fazla süte ihtiyaç duymazlar. Çok basit süt keçisi ahırları yapabilirsiniz. Üç tarafı ve çatısı olan basit bir ahır veya çatısı ve girişi olan dört tarafı olan basit bir ahır yapabilirsiniz.

Üç taraflı ahır durumunda, açık tarafı güneye bakmaya çalışın. Bu, soğuk rüzgarı önleyecek ve hayvanınızın sıcak kalmasına yardımcı olacaktır.

Keçiler, onları kapalı bir alanda bir arada tutmanıza genellikle aldırmaz. Böylece ahırda tezgahları dahil edebilir veya etmeyebilirsiniz.

Boy

Keçilerinizi aşırı kalabalık bir odada tutmak iyi bir fikir değildir. Bu nedenle ahır, makul miktarda oda alanıyla birlikte tüm keçilerinizi mükemmel bir şekilde barındıracak kadar büyük olmalıdır.

Ahırınızın gerçek büyüklüğü, süt keçisinin büyüklüğüne ve sayısına bağlıdır. Keçi başına ne kadar alan gerektiği hakkında bir fikriniz yoksa sürünüzdeki en büyük keçinin uzunluğunu ölçün. Ve keçinin dört tarafında en az bir fit boşluk olmasını planlayın.

Ölçüm yaparken ‘keçinin ahır içinde kolayca uzanıp dönebildiğinden’ emin olun.

Ahırın çatısını keçilerinizin rahat durabilmesi için yeterince yüksek yapın. Ve kafalarını çarpma riski olmadan çatının altında kalabilirler.

Diğer özellikler

İyi bir havalandırma sistemi şarttır. Elektrik, soğutma fanları, ısıtıcılar eklemek keçilerinize ekstra konfor sağlayacaktır. Bunlar zorunlu olmasa da. Yem ve saman depolamak için ahırınızın herhangi bir köşesinde veya yanında güvenli bir alan bırakın.

Emzirme, oyun oynama ve sağım için ayrı bir odanız olursa daha iyi olur. Doları ve çocukları birbirinden ayrı tutmak için (özellikle doğum sırasında ve çocuklar özellikle küçükken) birkaç büyük bölme inşa etmelisiniz.

Çünkü süt keçisi yetiştiriyorsunuz ve çocukların annelerine sürekli süt vermelerine izin veremezsiniz. Damızlık inekleri de sürüden ayrı tutun.

Yorum yapın