Tavşan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tavşanlara ilgisi olan kişiler tavşan bakımı nasıl olmalı konusu hakkında araştırmalar yapmaktadır. Tavşanlar, insan sevgisine en iyi şekilde karşılık veren evcil hayvanlardandır. Bu hayvanın bakımı kolaydır. Fakat kendine göre zorlukları da bulunmaktadır. Hassas yapıları olan tavşanlar, küçük çocuklara değil, yetişkinlere özel bir evcil hayvandır. Yetişkinlere daha yakın davranırlar.
Çok sosyal bir yapıları vardır. Sıcak tavırlarıyla herkesin dikkatini üzerlerinde toplayabilirler. Çok eğlendiricidirler. Melez türleri de mevcuttur. Tüyleri uzunsa daha çok bakıma ihtiyaç duyarlar.

Bunun yanı sıra, tuvalet eğitimlerinin de yapılması gerekmektedir. Tuvalet eğitimi verilmeyen tavşanlar, zor durumlara sokabilmektedir. Tavşanların bakımı dışarıda ya da içeride yapılabilmektedir. Bu tavşan için herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Fakat içeride beslenen tavşanların, daha çok özenilerek bakılması gerekmektedir.

Tavşan Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavşan beslemek isteyip tavşan alan kişilerin, bakımında dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir.

  • Tavşanlar genel olarak gece aktif olurlar. Gündüz uyurlar. Gündüz onların ilgisini sabit tutmayı başarırsanız yorularak gece uyumasını sağlayabilirsiniz.
  • Alacağınız tavşan altı ya da sekiz haftalık olmalıdır. Sütten kesildikleri aşamada bakılabilirler.
  • Tavşanların yanına asla başka hayvanlar konulmamalıdır. Birbirlerine ciddi zararlar verebilirler.
  • Eğer dışarıda bakılacaksa, kümesi 183 santim ve 90 santime olmalıdır.
  • Tavşanlar kesinlikle yıkanmamalıdır Onu yıkamak, ölümüne bile sebep olabilmektedir.
  • Tavşanların bakıldıkları yerlerde, yatak olarak tem,z torbalanmış saman kullanılmalıdır.

Bu tavşanlar için en iyi yatak tipidir. Bu yatağında bakımına dikkat edilmelidir. Günlük olarak incelenmesi gerekmektedir. Sinek, kurtçuk gibi şeylerin oluşmasının önüne geçerek, tavşandan uzaklaştırılmalıdır. Bu konulara dikkat edildiği zaman, tavşanların bakımı son derece kolaydır.tavsan bakimi nasil olmalidir

Tavşanların Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tavşanların tuvalet eğitimi son derece kolaydır. ne olursa olsun boğulmasına sebep olabilmektedir. Bunun için ölümüne sürekli hazır olmak gerekmektedir. Su ihtiyaçlarını sebzelerden karşılarlar. Bunun dışında istemediğiniz bir kokuda oluşturabilirler.

“Tavşan Bakımı Nasıl Olmalıdır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın