Tavşan Yavrusu Bakımı

Evcil hayvan olarak genelde kedi, köpek ve kuş beslemek akla gelir, fakat tavşanda beslenebilir, eğer Tavşan Yavrusu Bakımı diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Tavşanlar çok tatlı hayvanlardır, bakımları kimilerine zor gelir kimileri de tatlı oluşlarını ön planda tutarak hiç zorluk çekmez.

Beslenme Süreci

Genelde kedi, köpek gibi hayvanlara ne verileceği herkes tarafından tahmin edilir fakat tavşan olunca biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yavru olduğu için beslenme sürecine ekstra dikkat edilmelidir ve bir bebek gibi davranılmalıdır. Tıpkı bebeklerde olduğu gibi onlarda 30 ila 45 gün anne sütü almalıdır, hemen annesinden ayırmak onlara iyi gelmeyecektir. Anne sütü, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.
<-
3 ay sonra verilebilecek besinler;

  • Yonca
  • Kuru saman
  • Pelet yem
  • Sebze-meyve

Tavşanınız nasıl tepki veriyor, ilk zamanlar bunu inceleyin. Hangi besinleri daha çok sevdiyse onu daha çok verebilirsiniz.

Sindirim Sistemi

Yavru tavşanların mide kasları zayıftır, bu yüzden midede biriken yem bağırsaklara gitmemektedir. İletilmesi için daha fazla yem yemesi gereklidir, bu sayede bir önceki yemi yeni yem itmiş olacaktır. Bu yemler içlerinde A vitamini bulundurduğu için mutlaka düzenli bir şekilde verilmelidir. Tavşanın dışkısı bu yemler verilmezse daha yumuşak olacaktır, buda ishal olmasına neden olabilir. İshal tavşanın ölümüne bile neden olabilir.

Tuvalet Eğitimi

Yavru tavşana tuvalet eğitimi vermek başlarda zor gelebilir, kendi de alışmakta zorluk yaşar. Belli bir büyüklüğe gelene kadar evin değişik yerlerine dışkısını yapabilir, buna alışmanız gerekebilir. Fakat ona kızmayın ve korkutmayın yoksa eğitime başlamadan olumsuz sonuç alırsınız. Eğitimin ilk aşamasında kafesine kum dolu bir kase koyun, zamanla o kendi kendine oraya yapmaya başlayacaktır.

Tavşan Yavrusu Bakımı
Tavşan Yavrusu Bakımı

Oyun

Yavru tavşanlar tıpkı çocuk gibi çok enerjik olurlar, hoplayıp zıplamaya bayılırlar. Bu yüzden oyun oynamadan duramayacaklardır, onlara özgürce hareket edebilecekleri bir yer ayarlayabilirsiniz. Ona özel, kemirebileceği oyuncaklar alabilirsiniz. Eğer almazsanız muhtemelen mobilyalarınızı kemirir. Ona değer verdiğinizi ve sevdiğinizi hissettirin, tavşanlar insanların duygularını anlarlar ve ona göre tepki verirler. Bu sayede mutlu bir şekilde büyür ve iyi bir dost olur.

Kafesi

Tavşan için kafes, yaşam alanıdır bu yüzden dikkatle hazırlanmalıdır. Orada kendini huzurlu, güvende ve mutlu hissetmelidir, rahat edebileceği bir ortam oluşturulmalıdır. İlk zamanlar yani size alışana kadar korkak davranabilir, kafesinden çıkmak istemez çünkü etraf onun için yabancıdır. Ancak alışınca işler değişir.

Alakalı İçerikler
Yorum yapın