Tavuğumun Ayağı Şişti Ne Yapmalıyım?

Plantar pododermatit (veya (ülseratif pododermatit) ciddi bir durumdur bizim dilimizle ayak altı şişmesi iltihap dolması ve tedavi edilmediğinde, kemik dahil olmak üzere yumuşak dokuya daha da yayılabilir ve tavuklarda ölümcül olabilir. Bülbülfoot, Staphylococcus gibi bakteriler açık veya kırık cilt bölgesi ve tavuk ayağının altındaki bir enfeksiyona neden olur ve apseye neden olur Veterinerlik bakımı mümkün olmadığında, evde cerrahi bir seçenek olabilir.

Tavuğumun Ayağı Şişti Ne Yapmalıyım (2)

 

Bu hastalığın nedenlerini bilin. Tavuklar (özellikle serbest menzilli), tırmanmak, kazınmak ve atlamak için geceleri uçmak gibi. Küçük bir parçalayıcı, kesik veya sıyırma, herhangi bir bakterinin nüfuz edebileceği bir giriş noktası olabilir ve genellikle dışkıya veya ıslak yataklarla doğrudan temastan kaynaklanır.

Tavuğumun Ayağı Şişti Ne Yapmalıyım (3)

 

Saf ve dezenfekten olmuş suya ayağı batırın. Görünür kabuk yumuşayıncaya kadar 1/2 galon damıtılmış, ılık su, 5 damla Betadine (veya Kekik Yağı) ve 1/4 fincan Epsom tuzlarından oluşan bir karışıma yerleştirin. Veya da ılık bir suda bir müddet bekleterek sonrasında tedavi görülecek yere batikon sürerek tedaviye başlaya bilirsiniz.

 

Tavuğumun Ayağı Şişti Ne Yapmalıyım (6)

Neşterinizi 2 damla batikona ve 1/4 su damıtık sudan oluşan hafif bir solüsyona daldırın. 

Ayak pedinde hafifçe, yüzeysel bir kesim yapın.  Kabuğu tam anlamıyla kaldırmaya çalışmayın aynı bir sivilce misali sıkmanız gerekecek eyer kabuğu kaldırırsanız işinizi uzata bilirsiniz. Tavuğumun Ayağı Şişti Ne Yapmalıyım 5

Parmaklarınızı ayak çevresine yerleştirin. Parmaklarınız ile yaranın iki yanından aynı bir sivilce patlatıyormuş gibi kavrayın ve yerleştirin ve hafifçe aşağı doğru itin (parmakları veya küçük kemikleri kırmamaya veya kırmaya dikkat edin). Bu tavuk için çok acı bir işlemdir, ancak tavuk sakin kalacaktır.

 • Baskı devam ettikçe, kabuklu iltihap ve staf enfeksiyonu dışarı akacaktır. Bir miktar kan görürsünüz, ancak asla kan kaybı olmamalıdır. Aşırıya kaçmayın yani..!

 

Tavuğumun Ayağı Şişti Ne Yapmalıyım 9

Kuru, steril bir kağıt havlu kullanarak tamamını çıkarın. Tüm pisliğin kaldırıldığına bir kez daha bakın.

 • Pisliğin görsel denetimi 1. ya susuz, katılaşmış ya da sertleşmiş bir pus kütlesi gibi görünmelidir. veya 2 . İğne sertleşmediğinde, görsel görünüm beyazdan sarıya, sicim gibi bozunma yapan doku olabilir.
 • Enfekte olmuş ve ölü doku çıkarıldıktan ve sadece geriye kalan yumuşak, pembemsi canlı doku, bazı yeni kanamayla ortaya çıkarsa, ayağı nihai tedavi için hazırlayın.

Tavuğumun Ayağı Şişti Ne Yapmalıyım 1

Yarayı daha sonrasında temizleyin ve dezenfekten yapın. 4 damla Vetericyn (veya batikon) ilave edin ve üstünü tekrar koruyucu maddeyle kaplayın. Yara içini açık yaralarda kullanılan su ile tam anlamı ile yıkayın.

Yara çevresini eczanelerden ala bileceğiniz kremler ve buna benzer kimyasal ilaçlarla kaplayın.

 

Açık yara yapışmayan gazlı bezleri uygulayın. Gazlı bezi eczanelerden bula bilir (kendinden yapışkanlı bandaj kullanarak) yerine sarın.

Tavuğumun Ayağı Şişti Ne Yapmalıyım 8

Sargının çok sıkı olmadığından emin olmak için bir kez daha kontrol edin. Ayağın doğal dolaşımını engellemediğinden emin olun.

İşiniz bittiğinde tavuğunuzu, derin, temiz, kuru bir ortama konulduğundan emin olun. Taze, temiz elektrolit suyu ve taze yiyecekler sağlayın.

5 gün sonra ayağı aç. Doğal iyileşme olup olmadığını kontrol edin ve iyi görünüyorsa sıvı batikon yada (bir damla bal) uygulayın. Bal kullanılıyorsa, üstüne küçük bir gazlı bez parçası uygulayın ve yaranın 3 gün daha kapatılıp kabarmasına izin verin.

 • Son muayene sonunda yara kapanırsa hayvanınız artık sağlıklı ve iyileşmiş demektir.

 

“Tavuğumun Ayağı Şişti Ne Yapmalıyım?” üzerine 5 yorum

 1. Horozumun ayağının altında yumuşak bir şişlik oluşmuş ve horoz topallıyor. Sebebi nedir ve nasıl geçer?

  Yanıtla
 2. Horozumun ayağının altında yumuşak bir şişlik oluşmuş ve horoz topallıyor. Sebebi nedir ve nasıl geçer?

  Yanıtla
 3. Kral, aynı yaradan benim tavukta da var baktım ayağı şişmiş dedim geçer on gün oldu hayvan öyle takılıyor. Bi yazayım dedim Google’a burası çıktı. Baktım detaylı aynı yaradan var küçücük bi yara kabuk bağlamış ayak ise şişmiş.. tedaviyi kendim yapmak da gözüme kestiremedim veteriner kaça yapar acaba 🚬

  Yanıtla
 4. Tavuğum aynı durumda ayağı şiş ama ben bunları yapamam ki:( nasıl kesi atıcam ben ona.. nasıl sıkıp o iltihabı çıkarıcam..

  Yanıtla
Yorum yapın