Tavuğun Evcilleştirilmesi ve Yayılması -Tavuk Tarihi

Kısaca Tavukların küresel süreci .

Tavuk tarihi m.ö 2,000 yıllara dayandığı söyleniyor.  Kümes hayvanları denildiğinde ilk akla gelen tavuklar olur akala hiç horoz gelmez . Oysa horozlar ilk çağlarda kutsal sayılan hayvanlardı örneğin İranlılar horozun ötmesi sonucu cinleri ve büyücüleri kovduğunu düşünüyor evleri ve hayvanları koruduğunu düşünüyorlarmış .

bu inanışla birlikte İranlılar savaşlar dolayısı ile küçük Asya ya ve Yunanlılara dek uzanmasını sağlamıştırlar. Yunanlılar sonrasında horozu kutsal olarak kabul etmiş ve ona koruyucu ismini vermiştirler – Onların deyişiyle alektor ismini alan horozumuz artık önemli bir yere sahiptir yunanlılar ayrıca tavuklarıda bir kurban hayvanı olarak görüyor onlara değer veriyorlarmış örneğin bir hastalıktan çıkan kişiler inandıkları tanrı için tavuk kesi yormuşlar.

Çok ilginç Değil mi? Üstelik o zamanlar tavukların geleceği gördüğünü düşünüyor ve inanıyorlarmış örneğin savaş öncesi bu tavuklar için özel yetiştiriciler tarafından yemleme yapılıyor yem serpiyorlarmış eyer tavuk iştahlı yerse savaşı kazanacak iştahsız yerde kaybedeceklerini düşünüyorlarmış .

Ve bu tavukların yetiştiricilerine takılan isimlerde şöyle – ( Auspicium Yada pullaris kısa ismi – tavuk pullisi J ) o zamanlar düşünsenize bu bizim elimizle beslediğimiz hayvanalar tavuklar ve horozlar devletlere krallıklara hükm ediyorlarmış bunu duyunca bende şaşırmıştım sadece savaşlar değil devlet işlerinde bile tavukları kullanıyorlarmış tavuklar ne derse o olur yani tavukların kahinleri var tercüme ediyor tavuklar ne diyor diye sonrasında devleti onlar ne derse ona göre yönetiyorlarmış.

Ne kadar cahillik işte dememek elde değil fakat tarihi böyle sonrasında şunları da söylemek gerekirse bu inanışlar çoğu uygarlığa dağılmış bazı uygarlıklarda tavuk eti yemek yasak yasak olan toplamlarda şunlar ketler ve cermenler bu topluluklar tavuk eti yemiyor fakat yumurtasını yemek serbest olduğundan yumurtalarını tükete biliyorlarmış.

Şimdi gelelim asıl kon uya bizim horozlar geçmişte dünyayı yönetmişler ya la böyle bir şey olamaz şimdi ise elimize geçirdiğimizi kesiyor hatta şu devirde tavuklar horozlardan daha değerli okuduğunuz.

YouTube video

Geçmişte tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Kısa Bilgiler

Öncelikle 2 farklı tüketim yönü yani yumurta ya da et için beslenen tavuklar eski yıllara yani yüzyıllar öncesine dayanırsak bu zamandaki gibi fabrikalar yoktu onlar nasıl yapıyordu neler yapıyorlardı diye sorarsanız.

Başlayalım örneğin bir çiftlik evinde 200 tavuk var bunların yumurtalarından yararlanılıyor ise yumurtlama sürecinde onlara önce güzel bir kümes yapılır ve etrafı çevrilir sonrasında kum banyosu yapa bilecekleri ortamlar sağlanır yumurtlama zamanında yumurtalar alınırmış tuz ile ovuştur ulur yada tuşlu suda 3 saat bekletirlermiş bunu ben ilk kez duydum misal ne işe yaradığını pek anlayamadım ama bakterilerden yada hayvanların pisliklerinden arınması için yapıyor ola bilirler sonrasında samanlar içerisine yada talaş içerisine bu yumurtaları gömerek saklıyorlarmış.

Şimdi bunları geçelim et üretimine gelelim et için besledikleri hayvanları orta sıcaklık karanlık bir odaya falan kapıyor orada pişmiş arpa ile besliyorlarmış  bazen de su ve şarap yardımıyla özel yemler verilerek 25 günde yağsız et elde ediyorlarmış 25 günde besili hayvanlar oluyorlarmış günümüzde bile çiftlik ortamlarında 40 Gündür bu süre bence muazzam ve aynı zamanda karanlık bir ortam da farklı bir besleme türü demek ki hayvan sürekli yatıyor umarım bu bilgilerde hoşunuza gitmiştir .

Yorum yapın