Tavuğunuzu Bitlerden Kurtarmak İçin Evde Hazırlayabileceğiniz İlaçlar

Tavuklar, kanatlı hayvanlar arasında en çok bilinen hayvanların başında gelir. Tavuk tüketimi için beslenilen yani yetiştirilen tavukların oldukça sağlıklı ortamda büyütülmesi çok önemlidir. Tavukların hijyenik bir ortamda yetiştirilmesi toplum sağlığı açısından son derece önemlidir. Tavuk besiciliği yapmak oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Tavuk besiciliği yapmak için gerekli ortamın ve şartların oluşturulması son derece önemli bir durumdur. Tavuk besiciliği yapan kişiler, hiç şüphesiz tavukların sağlığı ile ilgilenmelidir. Tavuk sağlığı denildiğinde küçük ya da büyük her türlü sağlık problemi üzerinde önemle durulmalıdır. Genel olarak tavuklarda en sık rastlanan bitlenme sorunu beraberinde pek çok sağlık problemini getiriyor. Bitlerden kurtulmak için tavuğunuzu bitlerden kurtarmak için evde hazırlayabileceğiniz ilaçlar bu sorunu kısa sürede kolayca çözebilirsiniz.

Tavuklarda Bitlenme Sorunu

Genel olarak tüm tüylü ya da kanatlı hayvanlarda görülen bitlenme sorunu, hayvanı pek çok açıdan olumsuz etkileyebilecek bir durumdur. Tavuklarda bir tür kanatlı hayvan olduğu için tüy bulundurur ve bu durumda bitlenmeye sebep olabiliyor. Tavuklarda bitlenme durumu kısa sürede birçok tavuğu etkileyeceğinden hemen önlem alınmalıdır. Tavuklarda bitlenme, oldukça olumsuz durumlara sebebiyet verebilir. Tavuklarda halsizlik, yumurta sayısında azalma ve kalitesiz yumurta gibi durumlar oluşturur. Ayrıca tavuklarda bulunan bitler, kan emdikleri için tavukların ölmesine bile sebebiyet verebilir.tavugunuzu bitlerden kurtulmak icin evde hazirlayabileceginiz ilaclar

Tavuklarda Bitlenme İçin İlaç Yapımı

Tavuklardaki bitleri, kimyasal ilaçlar kullanmadan evde hazırlayabileceğiniz ilaçlar ile kısa sürede yok edebilirsiniz. İlk olarak bir paket tereyağını yani yaklaşık 250 gram yağı eritin. Daha sonra içerisine yarım çorba kaşığı toz şeker ekleyin ve karıştırın. Bu karışım soğuyup krem formunu aldığında tavuğun her yerine iyice sürün. Tavuğunuzu birkaç saat bu şekilde tutun ve yıkayın. Bu sayede tavuğunuzda bulunan bitlerin yok olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bu kolay ve etkili yöntem ile tavuklarınızın sağlığını korumuş olacaksınız.

Tavukların Temiz Ortamda Bulunması

Her canlıda olduğu gibi tavuklarda temiz bir ortamda bulunmalıdır. Tavuklarınızın yaşadığı alanları dip köşe temizlemeye ve havalandırmaya özen göstermelisiniz. Eğer gerekli temizlik koşulları sağlanmazsa bitlenme durumu tekrarlanabilir.

Yorum yapın