Tavuk 1 Günde Kaç Yumurta Verir?

Tavuk 1 günde kaç yumurta verir tavuk çiftliği kurmak isteyen yeni girişimcilerin araştırdıkları konulardan birisidir. Bu soruya danışmanlar eşliğinde yanıt arayarak, verim açısında en doğru türün tercih edilmesi amaçlanır. Tavuk yetiştiriciliğinde bu işin ne sebeple yapılacağı önemlidir.  Eğer yumurta için tercih edilecekse bu durumda yumurta verimi yüksek olan cinslerden tercih yapılması gerekir. Tavuk 1 günde kaç yumurta verir konusunda yapılacak olan detaylı bir araştırma, bu konuda yeni girişimcilere ihtiyaçları olan her türlü bilgiyi verir. Tavukların ırkları günlük, aylık ve yıllık olarak verdikleri yumurtaların sayısına doğrudan etki eder. Üreticiler bu bilgilere dayanarak tercih edecekleri ırklardan yılda kaç yumurta alabileceğine dair ön bilgiye sahip olabilir.

Yumurta Veren Tavuk Cinsleri

Tavuk 1 günde kaç yumurta verir konusunda kesin bir cevaba ulaşabilmek için yumurta veren tavuğun cinsi hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Bazı tavuk ırkları yumurta verimi konusunda beklentinin altında kalır. Bu ırklardan fazla yumurta vermeleri beklenmez. Yumurta verimi yüksek olan ırklarda daha fazla yumurta sayısından bahsetmek mümkündür. Tavukların yetişme ortamı ve beslenme koşulları iyileştirildiğinde tavuğun yumurtlama performansının da artacağı görülecektir. Tavuk 1 günde kaç yumurta verir sorusunu doğrudan ilgilendiren, tavukların cinsine göre aylık yumurta performansları şu maddeler ile özetlenebilir;

  • Atak Tavuğu: Atak-S cinsi tavuklar yumurta verimi yüksek olan tavuk ırklarıdır. Bu ırkın verdiği yumurta ağırlığı 65 gram civarındadır.
  • Ligorin Tavuğu: Yumurta verimi açısından üst sıralarda yer alan bir diğer tavuk ırkıdır. Bu ırk verdiği yumurta sayısını daha da artırabilir. Bu tavuğun öne çıkan bir diğer özelliği ise yem tüketiminin az olmasıdır.
  • Lohman Brown Tavuğu: Yumurta verimi yüksek olan tavuk ırkları arasında Lohman Brown ırkları da yer alır.
  • Rhode Island Red Tavuğu: Bu ırk bir Amerikan ırkı tavuktur. Yumurta verimi açısından orta sıralarda yer alır.

chicken-eggs-4212132_1920

Tavuk Bir Ayda Kaç Yumurta Yapar?

Tavuk 1 günde kaç yumurta verir konusunda yapılan araştırmalarda birçok farklı bilgiye ulaşmak mümkün olur. Yumurtlamaya yeni başlayan ırklar ilk dönemlerde seyrek yumurta verir. Sabit bir yer edinene kadar yumurtaları farklı yerlere bırakabilir. Yumurta düzeni oturduktan sonra yumurta verimi yüksek olan tavuklar günde 1 yumurta verebilecek güce sahip olur. Tavuk 1 günde kaç yumurta verir sorusuna yanıt olarak en verimli tavuk ırkları ve yumurta sayıları şu şekildedir;

  • Lohman Brown: Ayda 23- 25 arası yumurta verir.
  • Ligorin Tavuğu: Ayda 25 adet ve üzeri yumurta verir.
  • Rhode Island: Aylık 16- 20 adet arası yumurta verir.
  • Atak-S tavuğu: Aylık 20- 22 arası yumurta verir.

Günde 2 Kez Yumurtlayan Tavuk

Bazı ırkların günde 2 yumurta verebildiği sürekli tavukçuluk sektöründe konuşulan konulardan birisidir. Tavuk 1 günde kaç yumurta verir ve hangi tavuk ırkları günde 2 adet yumurta verir sorularının yanıtını tavukların ırkı verir. Günde 2 kere yumurta veren tavuk ırkları birçok durumda bir sonraki gün dinlenmeye geçer. Bu durum bir anlamda bu ırkı yumurta verimi açısından diğer ırklar ile dengeler.

Yorum yapın