Tavuk Altlığı Olarak Neler Kullanabiliriz?

avuk yetiştirmek isteyen kişilerin ilk uygulaması gereken yöntemler arasında bulunan tavuk altlığı, yetiştiricilik için oldukça büyük önem arz ettiğinden birçok yetiştirici tarafından ”Tavuk altlığı olarak neler kullanabiliriz?” sorusunun sorulmasına neden oldu. Tavuk kümesi tasarımı sırasında karar verilmesi gereken bir durum olan tavuk altlığı için birçok kullanılabilecek malzeme bulunmaktadır.

Çam Talaşı

Çam talaşı, tavuk altlığı imalatı sırasında kullanılan çeltik isimli materyale göre en az iki kat daha pahalı bir yapı malzemesi olarak bilinmektedir. Özellikle nemi tutma ve hava akımı sağlayabilme özellikleri bakımından çeltikle kıyaslanamayacak kadar başarılı sonuçlar veren çam talaşı, birçok tavuk çiftliği sahibi tarafından tercih edilen materyaller arasında bulunur.

Kaliteli bir besleyicilik imkanı sunarak A kalite tavuk ve yumurta yetiştiriciliğini beraberinde sunan çam talaşı, tavuk altlığı olarak kullanılan maddeler arasında en kaliteli yapı malzemeleri arasında olduğu bilinirken, çeltikten sonra en çok tercih edilen yapı malzemeleri arasında bulunarak tavuk altlığı malzemesinde kullanılmaktadır.tavuk altligi olarak neler kullanabiliriz

Çeltik Tozu

Tavuk besleyiciliği sırasında oldukça uygun fiyatları ile en çok tercih edilen tavuk altlığı malzemesi olarak bilinen çeltik, marangozluk alanında oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. En sık tercih edilen yapı malzemesi olan çeltiğin birçok avantajı bulunmaktadır;;

  • Çam talaşı ve nikel gibi materyallere göre yarı yarıya daha ucuz maliyet
  • Yumuşak dokusu nedeni ile hava akımını sağlayabilme
  • Tavuk yumurtlama döneminde yumurta saklayabilme imkanı

Tavuk altlığı seçimi için yumuşak dokusu ile birlikte yumurtlama dönemine yardımcı bir imkan sunan çeltik, uygun fiyatları ile çam talaşı gibi yapı malzemelerine göre daha sık bir şekilde tercih edilirken; birçok yetiştirici tarafından başarı oranı onaylanarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Planya Talaşı

Irk kümes hayvanlarının yumurta üretiminde sıklıkla tercih edilen planya talaşı, genel olarak kümes hayvancılığında en az tercih edilen yapı malzemesi olarak bilinir. Yüksek maliyet fiyatı nedeni ile kullanım oranı bir hayli düşük olan planya, daha çok ırk kümes hayvanlarının üretimi veya yumurta yetiştiriciliği sırasında tercih edilmektedir.

İç dekorasyon ürünü üretimi için yapıtaşı olarak tercih edilen planya talaşları, geniş hava hacmi sağlayabilmesi ve nem oranını güzel bir şekilde dengeleyebilmesi nedeni ile en başarılı sonuçları yetiştiricilere sunan tavuk altlığı malzemesi olarak karşımıza çıkar. Ancak çeltik fiyatlarının yaklaşık 10-12 katı fiyat skalası aralığında bulunan planya talaşarı, yüksek fiyat sebebi ile oldukça az derecede tercih edilmektedir.

“Tavuk Altlığı Olarak Neler Kullanabiliriz?” üzerine bir yorum

Yorum yapın