Tavuk Anatomisi Nasıldır?

Tavuk Anatomisi Nasıldır?

Bir tavuk bilimsel olarak kuş türüdür. Onu diğer kuşlardan ayıran özelliklerden biri, bir tarak ve iki tüpe sahip olmasıdır. Tarak, başın üst kısmındaki kırmızı uzantıdır ve bu tüp denilen olgu ise çene altında bulunan iki uzantıdır. Bunlar ikincil cinsel özelliklerdir ve erkeklerde daha belirgindir. Tarak, Latin isminin veya tavukların sınıflandırılmasının temelidir. Latince, gallus tarak anlamına gelir ve evcil tavuk Gallus domesticus’dur. Çoğu yerli tavukların atası olan Red Jungle Fowl, Gallus bankiva’dır. Sekiz tanınmış tarak çeşidi vardır: tek, gül, bezelye, minder, buttercup, çilek, V-şekilli ve silkie.

Tavuğun iki bacağı ve iki kanadı vardır, bu da etkileşimini etkilemektedir. Yerli tavuklar uçma yeteneğini kaybetmiştir. Et üretimi için kullanılan ağır ırklar kanatlarını daha fazla kullanamazlar ve biraz daha yüksek bir seviyeye sıçramazlar ya da yerde daha hızlı hareket ederler. Daha hafif gövdeli kuşlar kısa mesafeler uçabilir ve bazıları nispeten yüksek çitlerden geçebilir. Bacakların ayak ve şaft bölümlerinin ölçekleri vardır.

Solunum hızı tavuklarda daha büyük hayvanlara göre daha yüksektir. Genel olarak, daha hızlı nefes aldığı kuş türünün daha küçük olduğu söylenebilir. Erkek tavuk yaklaşık 18 ila 21 kez bir dakika içerisinde nefes alır ve dişi stresi altında olmadıkları zaman yaklaşık 31 ila 37 kez nefes alır. Tavukların kalp atışı oldukça hızlıdır, erkeklerde yaklaşık 286 kez, istirahat durumunda ise 312’dir. Tavuklarda sindirim hızı biraz daha hızlıdır. Beslenme yutulduğunda sindirim sisteminin dolu, kısmen dolu veya boş olmasına bağlı olarak, yiyeceklerin geçişi için 2 ila 25 saat arasında değişir. Tavukun sıcaklığı yaklaşık 107 derece ila 107.5 derece F.’dir.

Tavuklar tüylerle kaplıdır ancak vücuda dağılmış birkaç tüy kılları vardır. Ortalama tüketici bu kılları görmez, çünkü bunlar pek görünmezler. Tavukta bir gaga vardır ve dişleri yoktur. Gagasında herhangi bir çiğneme meydana gelir. Birçok ticari kümes hayvanı üreticisi, tavuklarına kum vermezler, çünkü tavuğun sindirim suları tarafından sindirilebilecek ince öğün kıvamında bir yemi beslerler.

Yorum yapın