Tavuk Bitine Ne İyi Gelir?

Tavuk Bitine Ne İyi Gelir? Tavuklar için son derece önemli minik zararlılar bulunuyor. Bu zararlılar hem son derece risk barındırıyor hem de tavukların yaşam kalitesini düşürüyor. Tavukları en çok rahatsız eden zararlılardan birisi de tavuk bitidir. Tavuk biti yüzlerce tavukta görülebilecek son derece ciddi bir problemdir. Özellikle çoklu tavuk yetiştiricilerinin bu bitlerden tavuklarını arındırmaları büyük bir önem taşımaktadır. Tavuk bitine ne iyi gelir sorusu da günümüzde tavuk besleyenlerin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Tavuk biti birçok farklı koşulda meydana gelebilmektedir. Bu parazitlerin meydana gelmesine en çok neden olan durumlar şunlardır:

 

  • Tavukların yaşam alanlarında ki sağlıksız koşullar
  • Kümesin yeterli oranda hijyenik olmaması ve temizlenmemesi
  • Tesis ve sahaya yeterli müdahale edilmemesi
  • Denetimlerin gevşek olması

Gibi durumlar tavuklarda bit oluşumuna neden olmaktadır. Ancak tavuklar için çok hijyenik ve uygun bir ortam yaratılsa dahi bu zararlılar kendini gösterebilmektedir. Tavukların bulunduğu ortama gelen güvercin, fareler, serçeler de yine bu bitlerin taşıyıcısı olabilirler.

chick 2652695 640

Tavuk Bitinin Tavuklara Zararları

Tavuk bitinin tavuklara çok ciddi zararları vardır. Bu canlıların hem sağlık açısından risk altına girmelerine neden olurlar hem de yumurta verimlerinde düşmeye neden olurlar. Tavuk biti zararları şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Tavuklarda yumurtaların daha verimsiz olmasına neden olurlar.
  • Tavukların kilo kaybetmesi durumu ortaya çıkar.
  • Tavuklarda enfeksiyon riski oluşur.
  • Kansızlık oluşumuna neden olur ve yumurtada kabuk oluşumu gerçekleşmez.
  • Tavukların strese girmesine neden olur.

Kısacası tavuk bitleri oldukça tehlikeli ve tavuk açısından risk barındıran zararlılardır. Bu zararlılardan tavukları arındırmak için de birtakım önlemler alınabilmektedir. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise bitler tavukların zamanla ölümüne kadar neden olabilmektedir.

thanksgiving 1674774 640

Tavuk Biti Nasıl Önlenir?

Tavuk biti nasıl yok edilir sorusuna yanıt vermek gerekirse öncelikle çeşitli ilaçlar kullanımı önerilebilir. Bu ilaçlar tavuklarda bit görüldükten sonra kullanılacak ilaçlardır. Aynı zamanda tavukların yaşam alanlarında da çeşitli önlemler almak gerekiyor. Tavukları yaşadıkları alanlara kireç serpilmeli ve sonra da yeni altlıklar serilmelidir. Bunun yanında kümes içerisinde nem barındıra bir tahta ya da saman varsa bunların kümesten uzaklaştırılması gerekiyor.

 

Kümeslerin etrafında bulunan tüm çatlaklar ve boşluklar da yine kapatılmalıdır. Tavukların yaşam alanlarının mutlaka hijyenik olmasına büyük özen göstermeniz gerekiyor. Günümüzde kullanılan birçok bit ilacı bulunmaktadır. Bu bit ilaçları içerisinden kanatlı hayvanlar için olanların tercih edilmesi gerekiyor. En çok tercih edilen tavuk biti ilaçları genelde geniş alanlara püskürtülerek kullanılan kimyasallardır. Her kanatlı canlı için üretilen bit ilacı da tavuklar için tercih edilmemelidir.

 

Ortamların temiz tutulması ve zaman zaman bu ortamlarda genel bir ilaçlama yapılması tavuk bitinin ortaya çıkmasını engelleyecektir. Günümüzde bu ilaçların kullanımı tavukların sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. İlaç seçimlerinde de denenmiş ve klinik onaylı olanlar tercih edilmelidir.

 

Tavukların bit sorununu ortadan kaldırmak için alternatif olarak “Doğal Bit İlacı : Repyon Bit Kovucu” okumak isterseniz bıraktık 🙂

Yorum yapın