Tavuk Çiftliği İşletmeciliğine Nasıl Başlanır?

 

Bir tavuk çiftliğine başlamak için kendinize güvenmeli. Hangi pazarı hedeflemek istediğinize ve tavuk endüstrisinin hangi bölümüne girmek istediğinize bağlı olarak yalnızca bir tavuk çiftçisi olmakla kalmayıp aynı zamanda bir iş adamı olacaksınız. Tavuk endüstrisinde iki ana sektör vardır: Yumurta üretmek için yetiştirilen ve büyütülen tavuklar dır veya kesilmek üzere yetiştirilen tavuklar. Seçtiğiniz sektör ne olursa olsun, tavuk çiftlik işletmenizi karlı getirmek için sorumlu yönetimsel ve finansal kararlar vermek zorundasınız.

figure building plan from blocks

Bir iş planı hazırlayın . Bu, işleminizin bir parçası olarak hazırlanacak en önemli şeylerden biridir. Hangi hedeflere ulaşmayı ve oraya nasıl ulaşmayı planladığını anlamalısın. Ayrıca, yalnızca bir yapımcı bakış açısından değil, bankacılar, avukatlar, muhasebeciler ve hatta muhtemelen işe alınan elin bakış açısı ile işinizi nasıl yürütmek istediğinize dair bir plan.

Arazi, sermaye ve ekipmana sahip ol. Bu korkunç gereklilikler olmadan bir tavuk çiftliği veya bir tavuk yetiştirme işletmesi açıp da bakımını yapamazsınız. Tavuklarınızı büyütmek için binalara ihtiyaç duyacaksınız; ahırlar veya ahıra benzer şeyler, tavuklarınızı nasıl büyütmek istediğinize bağlı: konvansiyonel veya serbest alan? Toprak, tavuklar için daha bir çok şey. Ahırları temizlemek, ölü yükü atmak, iş bitkileri, vb. Işlemek için ekipman ve makinelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Tavuklarınızı en iyi şekilde yetiştirmek için nasıl bir karar vermelisiniz? . Onları yetiştirmenin iki ana yolu vardır. Konvansiyonel sistemlerin tavukları sıcaklık ve klavuz dönemi kontrollü alanlarda olan ahırlarla sınırlıdır. Serbest uçuş yapa bilecekleri gezine bilecekleri sistemleri, tavuklarınıza mümkün olduğunca doğal davranmak için çiftliğiniz de böyle şeylere izin verir.

Kümes hayvanları endüstrisinin hangi kesimlerin peşinde olmasını istediğinizi kararlaştırın. Sonuçta, seçim için iki tür vardır: Etler için yetiştirilen tavuklar Yumurta için yetiştirilen tavuklar bunlardan birini seçmelisiniz ve sizinle hangi firmaların çalışmasını istiyorsanız kararınızı o yönde vere bilirsiniz. Yumurta İse yumurta işi yapan şirketler et ise et üretimi yapana şirketler ve bu işe başlamadan önce önerimiz. Öncelikle bu şirketlerle anlaşılmasıdır.

Sizlere Yardımcı Olacak Örnek. Unutmayın ki günümüzde doğallığa düşkün insanlar artık doğal yiyecek doğal şeyler aramaktadırlar. Sizde yumurta yönünden yada et yönünden atılacağınız bu tavuk sektöründe doğal gezine bilecekleri bir ortam oluşturmanız durumunda güzel bir pazara yol aça bilirsiniz. Yani pazarda iyi bir yer sahibi ola bilirsiniz yukarıda dediğim gibi gine bu konuda da ilgili yerlerle anlaşılarak işe başlanması sizin risk durumunuzu düşürecektir…

Örneğin/ Yapmanız gereken en güzel şey Potansiyelli yüksek kişiler ve aynı zamanda tüketicilere kendinizi tanıta bilirsiniz. Belirli yer ve işletmelerle iş birliği yaparak piyasaya girmeden önce iyi bir potansiyel yakalamanız ileriye yönelik çalışmalarınızda başarıya ulaşmanızı daha kolay sağlayacaktır.

İş kayıtlarınızı ve işinizi ve işleminizi muhafaza edin. Ne kadar para kazanıp kazanmadığınızı her zaman anlayabilmeniz için. (Zararın neresinden dönerseniz kardır…)

Unutmadan – Hayvanlarınızı ve çiftliğinizi işler bir vaziyete getirmeden önce yasal bütün sorumluluklarınızı yerine getirmeyi unutmayın.

“Tavuk Çiftliği İşletmeciliğine Nasıl Başlanır?” üzerine 14 yorum

  • Tavuklarda en önemli faktorde tavuk sağlıkgi acısından da bir kaç araştırma yapmak çünkü tavuk hastalıklarınin geri dönüşü zor oluyor mesela her mevsim başı veya 4 ayda bir veba ve enfeksiyonel aşılarına dikkat etmek gibi sevgilerle ?

   Yanıtla
  • Tavuklarda en önemli faktorde tavuk sağlıkgi acısından da bir kaç araştırma yapmak çünkü tavuk hastalıklarınin geri dönüşü zor oluyor mesela her mevsim başı veya 4 ayda bir veba ve enfeksiyonel aşılarına dikkat etmek gibi sevgilerle ?

   Yanıtla
   • Tavuklarda en önemli faktorde tavuk sağlıkgi acısından da bir kaç araştırma yapmak çünkü tavuk hastalıklarınin geri dönüşü zor oluyor mesela her mevsim başı veya 4 ayda bir veba ve enfeksiyonel aşılarına dikkat etmek gibi sevgilerle ?

    Yanıtla
  • abi bu guzel egitici bilgilerin icin tesekur ederiz abi gercekten bir insan hayvanlari ozelikle tavuklari cok sevmeli bir insan koyde evi bahçesi varsa tavuk bildircin beslemeli

   Yanıtla
 1. Tavuklarda bir baska önemli sorun da alan. Mesela 25 m2 bir alanda 100 tavuğun olamasi ile 45 tavuğun olmasi bir degildir.(25m2 alan kumesin kendisi.) Bu alanda eğer ki 100 tavuk varsa hastalik sayisinda ciddi bir artis gözlemlenir. Buda bizim için kötü bir durum olacaktir. Tavuk yetiştiriciliğinde bir baska sorun ise horoz sayısı. Horoz sayisi tavuk sayısına göre artis gostermesi gereklidir. Tavuk sayisi mesela 20 olursa en fazla 3 horozun olmasi en az 2 olmasi lazimdir. Bunun nedeni ise tavuklarin zarar görmemesidir. Bahsettiğim kumeste 5-6 tane horoz olursa tavuklarin ustune aşırı çok çıkarlar ve bu durumda tavuklarin tüylerinin ve psikolojilerine zararli etkileri olur. Buda kumesinizin verimini düşürür. Yazımı okuduğunuz için teşekürler.?????

  Yanıtla
 2. İlk başta kendine sakin ve temiz bir belirlenecek. Yeni başlayanlar için kuluçka makinesinde bence bir kendilerini yes etsinler ondan sonra yavaştan civciv yetiştirip sonra dönemlerde cins tavuk alsınlar bnim tavsiyem küçük başlayıp büyütmek

  Yanıtla
 3. Yeni başlayanlar için kuluçka makinesinde bence bir kendilerini test etsinler ondan sonra yavaştan civciv yetiştirip sonra dönemlerde cins tavuk alsınlar bnim tavsiyem küçük başlayıp büyütmek

  Yanıtla
 4. İlk olarak faydanılabilecek bir arazi olmalı örnegin su yol gibi şeyler sonra tavuk hastalıklarında bilgili olmak lazım ve maddiyat olmalı birazda başlamadan önce çünkü ben hayvanı aldım bu büyür gider gibi düşünmemek lazım ilaç tedavi masraflı çünkü

  Yanıtla
 5. Bu işe girerken para için değil de hayvanları sevdiğiniz için yapın. Bunun yemi var suyu var hastalığı var ilacı var. Tavukçuluk yapmak isteyen biri bunları da düşünmesi gerekir sırf para için bu işe girerseniz hayvanlara zarar verirsiniz.

  Yanıtla
Yorum yapın