Tavuk Cinsleri Hakkında Bilgi

Tavuk cinsleri çok kalabalık türlerden oluşur. Farklı sınıfta, birden fazla türde ve boyutta tavuk cinsleri mevcuttur. Erkek ve dişi tavuklarla beraber 16 milyondan daha fazla bir oranda tavuk nüfusu olduğu düşünülüyor. Tavuk cinsleri hakkında edinilen bilgilere göre bu tavuklar hem evcil hem de vahşi tavuklar olarak büyük bir çeşitlilik oluşturuyor. Bu dönem içinde Antarktika dışında tüm kıtalara yayılan yüzlerce tavuk cinsi bulunuyor. Tavukların dünya çapında çok çeşitli olarak bulunması et ve yumurtalarının çok fazla tüketimidir. Tavuk cinsleri nelerdir sorusuna karşılık olarak şu türleri en çok bilinen tavuk türleri olarak açıklayabiliriz:

Brown Tavuk Cinsi

Bu tavuk türleri doğal tavuk türlerinden değildir. Telif hakkıyla korunur. 1978 yılında Fransa’da yer alan şirketin geliştirdiği türdür. Küçük kümesler kurularak yetiştirmek isteyenler için doğru bir seçim olacaktır. Bu tavuk türlerinin tercih sebebi yüksek yumurta verimi ile sert iklimlere dayanıklılığıdır. Bu tavuk cinsleri Türkiye’de tercih edilen cinslerdir.

Plymouth Rock Tavuk Cinsi

Bu tavuk cinsinin tercih edilmesinde et ve yumurta veriminin yüksek olmasıdır. 1900’lü yılların son dönemlerinde ABD’nin New England bölgesinde geliştirilen bu tür günümüzde de ABD’de çok fazla tercih ediliyor. Bu tavuk cinsi Türkiye’de de tercih edilirken bu tavuk cinsinden yıllık olan yumurta verimi 200 civarı kadardır.barnevelder tavuk cinsi

Barnevelder Tavuk Cinsi

Kış aylarında yüksek verim elde edilen tavuk cinsidir. Hollanda merkezlidir. Bu tavuk cinsine Hollanda’nın Barnevelder kentinin ismi verilmiştir. Yumurtalarının kabuğu sert olup koyu kahve rengindedir. Kış aylarına dayanıklı tavuk cinslerindendir. 170 civarında yıllık yumurta üretir.En çok tercih edildiği yer Avustralya’dır.

Australorp Tavuk Cinsi

Yumurta verimi yönünden dünyadaki en iyi tavuk ırklarıdır. Siyah ya da beyaz renkleri bulunur. Ancak nadiren mavi renklilere de rastlanır. Bu tavuklar çok sık tercih edilme oranına sahiptir.

Turken Tavuk Cinsi

Çıplak boyuna sahip ve hindilere benzeyen bu tavuklar cinsleri Macaristan kökenlidir. Çok çeşitli hastalıklara karşı direnç göstermeleri sebebiyle tercih edilen bu tavuklar, soğuğa karşı da dirençlidirler. Arazi şartlarında yemek bulmada eşsiz bir özelliğe sahiptirler. Uysal ve evcil cinslerdir.

Orpington Tavuk Cinsi

İngiliz kümes hayvancılığı ile ilgilenen yetiştiriciler tarafından geliştirilir. Orpington tavuğu, İngiltere’nin sert kışlarına dayanabilen bir cinstir. Sarı ve Siyah renkleri bulunan bir tavuk cinsidir. Bantam ismiyle Cüce cinsi de Almanya’da çok sık tercih edilir. Yumurta verimi yıllık yaklaşık olarak 200 civarındadır.

Silkie Tavuk Cinsi

Bir süs tavuğu cinsidir ve en popüler tavuk cinsi olarak bilinir. Çin kökenlidir. Derisinde yoğun bir şekilde tüyler mevcuttur. Beyaz,siyah, gri ve altın renklerde bulunur. Bu tavuk cinsi soğuğa karşı dayanıklı bir yapıda değildir. Bu tavuk cinsleri cüce boylarında olmalarına karşın cüce statüsünde değildir. Silkie tavuklarından yıllık yaklaşık olarak 100 yumurta civarı kadar bir verim alınır.

New Hampshire Tavuk Cinsi

ABD’de New Hampshire eyaletindeki çiftçiler tarafından geliştirilmiş olan bir tavuk türüdür. Süs tavukları olarak bilinir. Kızıl renginde görülmelerine karşı civcivleri açık renklerde görülür. Geniş gövdesiyle ilgi çeken bir türdür. Genellikle ev tavukçuluğu için tercih edilir.

Frizzle Tavuk Cinsi

Frizzle tavuk cinsi, Türkiye’de Kıvırcık ismi ile tanınır. İlk önce Asya kıtasında görülmüştür. Bu tavuk cinsi süs amaçlı olması nedeniyle tercih ediliyor. Siyah, Mavi ve Beyaz renkleri mevcuttur. Frizzle tavukları yıllık yaklaşık olarak 180 yumurta verimi sağlıyor. Küçük bir yapısı olmasına karşın yetişkinleri yaklaşık 2 kilogramdır.

Belgium Duccles Tavuk Cinsi

İlk olarak 1905 senesinde görülmüştür. İlk adı Belgium d’Uccle’dır. Bu tavuklar, Belçika’da Michael Van Gelder tarafından geliştirilmiş bir cinstir. Çok sayıda farklı şekli, rengi ve boyutu bulunan bu tavuklar süs amaçlı tercih edilir. Süs tavukçuluğu içinde en çok sevilen türlerdir. Uysalve arkadaş canlısıdırlar. Bu tavuk cinsinin civcivleri papağanı andırırlar. Ortalama olarak yıllık yumurta verimi 110 civarındadır.

Rhode Island Red Tavuk Cinsi

1880 senesinde ABD’nin Rhode adasında geliştirilmişlerdir. Bu tavuk cinsleri Kırmızı Malay, Legorn ve Asya ırkları ile melezlenmesiyle ortaya çıkmıştır. Kırmızı renginde olmaları dolayısıyla adlarına “RED” eklenir. Tavukları sakin olduğu kadar bu cinsin horozları çok saldırgan yapıdadır.

Sert hava koşullarına dayanıklı olan bu cinsin yıllık yaklaşık olarak 300 civarında yumurta verimi vardır. Bu nedenle en çok tercih edilenler arasındadır. Ancak bu tavukların yıllık yem tüketimi, diğer tavuk türlerine göre yüzde 23 daha fazladır.polonya fizan tavuk cinsi

Polonya Fizan Tavuk Cinsi

Bu tavuk cinsleri 1845 senesinde ilk kez Londra’da geliştirildi. Süs tavuğu olarak bilinir. Gösterişli ve ilgi çekici tavuk cinslerindendir. Oldukça uzundur. Fizan tavuğunun kafasında yüzünü kapatmış olan tüyler mevcuttur. Gözlerinin önünde tüyler bulunması sebebiyle bu tüyler toplanır ya da kesilir. Altın, gümüş, beyaz, siyah ve mavi renkleri mevcuttur.

Cochin Tavuk Cinsi

İri bir vücuda sahip bir tavuk cinsidir. Cochin cinsi tavuklar çok çabuk evcilleşebilen bir yapıdadır. Aşırı tüylenirler. Beyaz, Siyah, Sarı ve Gümüş renkleri mevcuttur. Cochin’lerin yıllık yaklaşık olarak yumurta verimi 160 civarındadır. Ayakları tüylüdür. Bu yüzden bakıldığı ortamın hastalık kapmaması nedeniyle devamlı temizlenmesi gerekir. Çok ağır olmaları sebebiyle yağlanmalarına engel olmak için çiftlik alanı büyük olması gerekir.

Sussex Tavuk Cinsi

Etlerinin çok lezzetli olması sebebiyle et tavukçuluğu için tercih edilen bir tavuk türüdür. Geliştirildiği yer İtalya’dır. Kırmızı ve Beyaz renkleri bulunur. Sussex tavukları arkadaş canlısıdırlar. Bu yüzden de evlerde küçük kümesler için de beslenir. Yıllık yaklaşık olarak yumurta verimi 240 yumurta civarındadır. Sussex tavukları, yem arama konusunda yeteneklidir. Bu sebeple az yem tüketirler.

“Tavuk Cinsleri Hakkında Bilgi” üzerine bir yorum

Yorum yapın