Tavuk Cinsleri ve Irkları

Mükemmel Popüler Tavuk Cinsleri ve tavuk çeşitleri Seçmende Yardımcı Olalım
Doğal olarak mükemmel tavuk ırkları farklı insanlar için tavuk türleri farklı şeyler ifade eder. Mükemmel tavuk cinsleri benim için sadece yumurta salmamalı aynı zamanda dost canlısı ve süslü tavuk olmalı.

Yani, sizin için mükemmel bir tavuk tercihinde bulunabilmeniz için bir liste hazırladık.

Tavuklardan beklentinize karşın en popüler tavuk ırklarını sıralamaya çalıştım.

Ayrıca, bir cinsi düşünürken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bir rehber oluşturduk, örneğin: yumurtlama, dostluk ve tavuklarınız da değer verdiğiniz diğer özellikler. Her profil makalesine bağlantılar verdik ” Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla” Butonlarına basarak ulaşabilirsiniz.

Brahma TavuğuIMG 8925 min

Brahma Tavuğu Et Tavuğu Olarak Melez Bir ırktır Amerika da uzun zaman eti için üretimi yapılmıştır. Süs Tavuğu Olarak Tarihe Geçen Bu Türümüz Asilliği İle Bilinir

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


125823442 3779403882078259 3441700198611038214 o

Sultan Tavuğu Çok eski bir cins. Türkiye kökenli bir süs türüdür.  Türk Kraliyetlerinin favorileriydi ve sultan bahçelerinde yer alırdı…

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla” 


Porselen Ligorin ( Leghorn ) Tavuk Irk Bilgisi
Porselen Ligorin Cinsi

Ligorin (Leghorn) son zamanlarda olduğu İtalya’da on renk çeşidi ile tanınmaktadır. Italiana, Alman Leghorn çeşidi için ayrı bir İtalyan standardıdır.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


LAKENVALDER TAVUK TÜRÜ
Laken Velder

Lakenvelder Tavuğu Eski bir tavuk ırkı olan Lakenvelder tavuğunun, Almanya’nın Nordrhein-Westfalen bölgesinden çıktığı düşünülmektedir.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Cream Legbar Tavuk Cinsi Özellikleri
Cream Legbar

Cream Legbar, kısmen mavi yumurtalarıyla ABD’de en sevilen ırklardan birisidir. Genetikte büyüleyici bir çalışma olduğunu söyleye biliriz.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Endülüs Tavuk Cinsi Ve Özellikleri
Endülüs Tavuğu

Hiç popüler olmayan Endülüs Tavuğu çok az sayıda olan bu ırkımıza bir göz atın. Eski bir ırk olmasıyla birlikte çok nadir bir ırk olduğunu da söylemeliyim.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Türken tavuk cinsi ve özellikleri
Çıplak Boyunlu Tavuk

Çıplak Boyunlu Tavuk Eski bir çift amaçlı kanatlı cinsidir. Doğal olarak baş ve boyun bölgesinde tüylerden yoksundur. Çıplak Boyun tavuğunun kökeni

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Orpington Tavuk Cinsi Hakkında Bilgi
Orpington

Orpington Aslında yararlı bir cins, çocuk dostu olarak evlere süs olmaları için alınıyordu.  İngiltere’de Orpington köyünde William Cook tarafından

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Kuluçkalık Brakel Tavuğu Yumurtası Satın Al
Brakel Tavuğu

Brakel veya Braekel tavuk cinsi , eski Avrupa tavuk ırklarından biridir. Geçmişi, Belçika’nın adını aldığı Brakel bölgesinin

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


New Hampshire Tavuk Irkını Tanıyın
New Hampshire

Rhode Island Red‘den üretilen bu çift amaçlı cins, lezzetli eti ve ekstra büyük kahverengi yumurta üretimi ile ünlüdür.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Siyah Tavuk Irkı Australorp
Australorp

Australorps İsim Avustralya siyah Orpington’ın daralmasıdır. Bu makalede, mizaç, yumurtlama kabiliyeti ve cins standarınada bakılarak, onlara ve sağlık sorunlarına

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Denizli Horozu Hakkında bilgi
Denizli

Denizli, Denizli horozuyla tanınır. Denizli horozu sadece antik çağlardan beri Denizli’de yetiştirildi. Sert çevre şartlarına uyarlanmıştır.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Habeş Tavuğu - Silkie Chickens
Habeş Tavuğu – Silkie Chickens

Hiç şüphe yok ki Habeş Çin kökenli çok eski bir cins. Bazıları tarafından Silkie’nin 206 Han’da Çin Han Hanedanlığı’na kadar uzandığına inanılıyor.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Lohman Brown Cins Bilgisi
Lohman Brawn

Lohman Brawn tavukları yumurtlama için en iyi hibrit tavuklardan biridir.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Ko Shamo Dövüş Horozu
Ko Shamo

Shamo veya Ko-Shamo bir tür Japon tavuk türüdür. Bu türün asıl soyu, Tayland’da bulunmaktadır.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


2423999 orig min
Sicilian Buttercup

Sicilian Buttercup tavuk İtalyan Sicilya Adası Kökenli. Oldukça nadir bir cins ve esas olarak güzelliği, zengin renkleri ve görkemli altın tüyleri ile popülerdir.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Gümüş: Silver Wyandotte Cinsi Özellikleri
Wyandotte

Wyandotte ırkının ortaya çıkması, hem çok yönlü hem de hem yumurta hem de sofra yemekleri için uygun olan, bir tavuk ırkına sahip olma arzusundan doğmuştur.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


tryrty min
İspenç Tavuk

Eski zamanlardan Osmanlı döneminden kalan bu cins muhtemelen gayri Müslümler tarafından ortaya çıkarılan bir çeşit tavuk türüydü.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Fizan Tavuğu
Fizan

Polonya Tavuğu bir çok ülkede belirsiz olmasına rağmen, eski bir cins olduğu biliniyor. Bazı kitaplar, türü Paduan (Patavienli) kuşlara bağlar.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Ameraucana Tavuğu Hakkında Bilgi Renk Çeşitleri
Ameraucana

1970’li yıllarda ilk kez ortaya çıkan tavuk ırklarına oldukça yeni bir ektir. Bu ülkede ve diğer pek çok üretici ve takipçiden oluşan güçlü bir gruba sahiptir ve yavaşça sadık takipçiler haline gelen daha fazla insan toplamaktadır.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


121370563 3683921098293205 8670483365550546022 o

Cüce Koşin Cochin tavuk aslında 1850’li yılların başlarında Çin’den türemiz ve çinin yerli tavuk cinsidir. Bugün cins, tüy ve tüylerden oluşan ve dost canlısı bir yapısı olduğu için dünya çapında bilinir ve popülerdir.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Sebright Chicken
Zibrit Tavuğu

Zibrit Tavuğu1800’lerin başlarında Sir John Saunders Sebright tarafından geliştirildi. Bu cins bir bireye ait tek tavuk ırkı olma ayrıcalığına sahiptir.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


asd
Serama tavuğu

Serama tavuğu, Malezya’nın Kelantan eyaletinde son 50 yıldır orijinal bir süs ırkıdır.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


Siyah Tavuk Irkı
Siyah Tavuk Irkı – Ayam Cemani

Ayam Cemani tavuğu modern ve nispeten yeni bir tavuk türüdür. Cins Endonezya’dan ve oldukça nadirdir. Cins hakkında çok az şey bilinir.

“Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla”


“Bu Liste Her Hafta Yeni Irklarla Güncellenecek İstediğiniz Tavuk Cinsleri Varsa Aşağı Yorum Atın Ekleyelim”

“Tavuk Cinsleri ve Irkları” üzerine 114 yorum

 1. Habeş tavuk cinsi eklenmemiş onuda eklerseniz güzel olur. Sizin girdiğiniz bilgiler çok güzel

  Yanıtla
  • Sultan Tavuğu benim en sevdiğin tavuklardan biridir aslında çünkü bizim en eski dedelerimiz ninelerimiz,bu tavuğa bakmıştır.bu yüzden bende eskilerimizin yolundan gitmek istemişimdir.aslında her ırkın kendine özgü bir özelliği vardır mesela (mavi yumurtlayan,Cream Legbar tavuğunun gök mavi yumurtası)aslında hepsi güzeldir.

   Yanıtla
   • Abi ellerine sağlık çok güzel olmuş, bilmediğim tavuk Irkları var onları senın sayende ögrendim. ispenç, zibrit ve sabelpot Irklarını ekleyebilirsin

    Yanıtla
   • Abi bence zibrit tavuğunu da koy görünüş olarak da oldukça güzel. Birde oldukça güzel olmuş birçok ırkın özelliklerini tek adresten öğrene biliyoruz. Başarılarının devamını dilerim abi

    Yanıtla
 2. Abi çok güzel bir bilgi metni olmuş ama wyandotte ta ekleyebilirdin ama yinede çok güzel olmuş
  ben bayıldım tarihleri kökenleri ne için geliştirildiği herşey yazıyor çok güzel hazırlamışsın.

  Yanıtla
 3. Abi bu güzel bilgileri bizimle paylaştıgın için çok teşekür ederim
  Tavşanlarla ilgi bilgiler paylaşır sanda iyi olur
  Sayfanız hayırlı olsun

  Yanıtla
 4. Hocam ataks ın pleymut ve rır çaprazlamasından olduğu gibi çaprazlamalarla ilgili örnekler ve açıklamalar yaparsanız sevinirim

  Yanıtla
 5. Eline sağlık çok güzel olmuş. Aralarında en çok sevdiğim brahma çünkü heybeti ve paçaları beni benden alıyor

  Yanıtla
  • Osman Salih, Ataks pleymut ve rır çaprazlamasından oluşmaz. Görsel olarak Pleymut’a benzeyen Barred Rock tavuk ve RIR horoz eşleşmesinde oluşan hibrit yumurta tavuğudur.

   Yanıtla
 6. Burda dikkatimi çeken iki cins var biri sultan öteki denizli. Denizli epey besledim muazzam ve karakterli olmasına karşın ülkemizde neden yaygın değil anlamış değilim sanırım federasyon bu konuda yetersiz kalmış olabilir. Sultana yeni sahip oldum görenler buyuleniyor heyecan verici şuan için.

  Yanıtla
  • Harikalar diyarı
   Adam gibi adam
   Racon kesen kötü adam
   İyidir tavuklar
   Tavuk denince akla
   Hemen onun adı gelir
   HARİKALAR DİYARIIIII

   Yanıtla
 7. Gerçektende istediğimiz ihtiyacımız olan bir yazı olmuş biz tavuk bakanlar genellikle hangi tavuğu baksak diye düşünürüz herkesin en başta 2-3 tavuk. Metoduyla başlar sonradan ise hobiye dönüşür.hayvanların hem fiziksel hemde ruhsal özelliklerini verdiğiniz bu makale fazlasıyla iyi olmuş. Teşekkürler HARİKALAR DİYARI(blue cüce cochin’nide eklerseniz sevinirim

  Yanıtla
 8. Sitenin gelişimi ve sayfanızda geçinenlerin daha fazla vakit geçirebilmesi için
  ulusal ırklar platformu olşuturup hepsini bir alanda yayınlayıp izah etmek

  Yanıtla
 9. Ustam öncelikle teşekkür ederim youtube kanalın olsun, internet siten olsun hepsi gerçekten zevkli ve faydalı bilgilerle dolu. Youtube da ilk videolarından bugüne kadar takip ediyorum. Yaptığın işin hakkını gerçekten iyi veriyosun. Saglikli bilgilerin sayesinde kümesim huzurlu. Tekrar teşekkür ederim.

  Yanıtla
 10. Bilgilendirme için teşekkürler. Paylaştığınız tavuklar türleri içerisinde ligorin tavuk ve RIR horoz ıslah çalışmaları sonucu geliştirilen Lohman Brown’lar en erken yumurtlamaya başlayan hibritlerdir. Yumurta performansları çok iyidir ama tek dezavantajları soğuğa ve hastalıklara karşı pek fazla dayanıklı bir tür değildir.

  Paylaştıklarınız içerisinde Romanya kökenli kel boyunlu Türken tavukları da yumurta performansları en iyi süs tavuklarından birisidir. Ayrıca hastalıklara karşı dayanıklı özellikleri de bilinirler.

  Yanıtla
 11. Benim favorilerim Brahmalar, yerli cinslerimiz olan Sultan tavukları ve tabiki Brakeller. Sizin Brakel horozdan sonra sürekli bir tanede bende olsun diye hayal ediyorum. Elimde Hint tavukları, köy tavukları ve Bacağı tumanlı olan bir horozum var genelde yumurtalar döllenmemiş oluyor 1 horoza 12 adet tavuk var bundan mı kaynaklanıyor aceba. Çok şanslı bir insan değilim ama herşey kısmet belki çekiliş bana da çıkar bende farklı cins tavuklara sahip olurum. Ayam cemani, zibrit ve ispenç ile ilgili de bilgilendirici yazılar bekliyorum. Youtube kanalınızdan geliyorum mümkünse çekilişe katılmak istiyorum.

  Yanıtla
 12. Gerçekten bütün süs tavuğu ırklarını çok seviyorum ama favorilerim brahma ve wyandotte.Ama brahma türünün standartları çokça bilinirken wyandotte türünün standartlarının ne olması gerektiği bilinmiyor.Bu bilgiye nerden ulaşabilirim ?

  Yanıtla
 13. Çok eski bir cins. Türkiye kökenli bir süs türüdür. bunlar kafa yapısı dahil her şeyini seviyorum

  Yanıtla
 14. Öncelikle her bilginin gerçekten yüksek değeri var elinize emeğinize sağlık.ırkların tarihçelerinden sağlıklarına kadar detaylı bilgi içeriyor olması çok yarar sağlıyor. Benim favorim olan yakışıklı süslü fizanlar 🙂 listede yok onların da yer alması temennimdir.:)

  Yanıtla
 15. Habeşlere bayılıyorum bende iki tane vardı malesef biri kaybettik 🙁
  Süs tavukculuk benimde hobim var bendede bir kaç tür ama ekleyecem inşallah.
  Abimizin sayesinde bilgileniyoruz çok sağ ol 🙂

  Yanıtla
 16. Habeşlere bayılıyorum bende iki tane vardı malesef birini kaybettik 🙁
  Süs tavukculuk benimde hobim var bendede bir kaç tür ama ekleyecem inşallah.
  Abimizin sayesinde bilgileniyoruz çok sağ ol 🙂

  Yanıtla
 17. Çekiliş için yorumdur!
  Abi benim Ataks tavuğum var uysal ve hergün yumurta salıyor ,yem tüketimi az ve yumurtacı

  Yanıtla
 18. Yerli ırkımız olan sultanlar benim ilgimi çok çekiyor senin bilgilerin ile birlikte kesinlikle sultan tavuk sahibi olmam gerektiğini fark ettim teşekkürler bilgilerin için bide abi kan değişimi hakkında bir video çekermisin rica etsem

  Yanıtla
 19. Brakel cinsi tavuk ve horoz lar çok güzel bence en gUzel 10 ırka geçer boynunda lapa lapa kar var sanki

  Yanıtla
 20. Türkiye kökenli tavuk cinslerinin ve bilgilerinin olması çok güzel olmuş bu gibi türlerin ve bileğilerinin artması çok güzel olur

  Yanıtla
 21. Abi bilmediğim tavuk cinsleri öğrendim ve bu bilgiler sayesinde australup tavuk ırkını seçip sürüme kattım hem dayanıklılar hemde yumurta olarak güzel yumurtluyorlar renk olarak blue tercih ettim

  Yanıtla
 22. Benim onerim kardeşim bizim buraların meşhur köy tavuklarindan da kümesinde bulundurman. Hem dayanikli hem saglikli bizim kültürümüzün tavuklarindan. Nacizane onerim bu benim.

  Yanıtla
 23. Abi birde orpington ırkının tüyleri yoğun olduğu için daha fazla bakım gerektirir süs tavuğu olmak için ilk sırada olmalı

  Yanıtla
 24. Merhabalar abi brahma tavuk ırkını alma düşünce vardı. Alacağım ırkın bilgilerini çok güzel yazmışsın abi teşekkürler

  Yanıtla
 25. Bu ırklar arasında ilgimi en çok çeken ırk ispençtir ispenç yeli ırkımız olmasından dolayı kümesime katmak istiyorum bilgilerin için teşekkürler

  Yanıtla
 26. Pleymut denen tavuk türü hakkında neden bilgi yok abi en kısa sürede o cinsle alakalı olan makaleyide okumak isterim teşekkürler. :):)

  Yanıtla
 27. Hepsini çok seviyorum ama ne yazıkki sadece iki kümesim var inşallah en kısa sürede bu güzel hayvanlara sahip olurum

  Yanıtla
 28. Bilgilendirme harika tıpkı harikalar diyarı gibi brahmalar beni benden alıyor çok güzel hayvanlar kolaay gelsin turgut abi

  Yanıtla
 29. Lohman lar çok iyi yumurta salıyorlar yumurta için bakan varsa kesinlikle tavsiye ederim zaten turgut abi makalesinde bunu belirtmişti

  Yanıtla
 30. Öncelikle her bilginin gerçekten yüksek değeri var elinize emeğinize sağlık.ırkların tarihçelerinden sağlıklarına kadar detaylı bilgi içeriyor olması çok yarar sağlıyor. Benim favorim sultanlar çünkü yerli ırkımız

  Yanıtla
 31. Abi öncelikle tavukların hepsi birbirinden güzel ,tavuklar hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler, bende tavukları çok severim.benimde tavuklarım var ama fazla değil,benim en çok beğendiğim cins ise ispençler küçük minyatür gibi çok hoşuma gidiyor

  Yanıtla
 32. Kelimenin tam anlamıyla muhteşem yani bu kadar bilginin ardından şaşmak mümkün değil emeğine sağlık selamlar?

  Yanıtla
 33. Abi öncelikle şunu söylemem gerekirse çok güzel bir anket oluşturmuşsun benim istediğim ırk hakındaki bilgi maran tavuğu koyu kahverengi yumurtası insanları çok şaşırtıyor senin için sorun değilse onuda ekleyebilirmisin

  Yanıtla
 34. Ağabey Tinted cinsi tavuklar ile ilgili bilgilerini paylaşırmısın?☺️(Yem,verim veya ne yapılmalı?)

  Yanıtla
 35. WOW. Ne kadar çok tavuk cinsiyeti varmış araştırmak çok güzel his. Bu bilgilerden daha çok yayar mısınız bütün dillerde bütün ülkelerde gözüksün çok sevinirim. Bilgi için teşekkürler .

  Yanıtla
 36. Bu konuda bir önerim var. Acaba bu liste karma tavukları da içine alacak mı? Özellikle karma cinsleriyle ilgileniyorum ve onlara dair bilgilere ihtiyacım var. Uygunsa bu konuda bilgi paylaşımı yapılabilir. Teşekkürler.

  Yanıtla
Yorum yapın

canimsin.org-kızımı telefona kaydetme isimleri
grandpashabet holiganbet giriş deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bahis siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler