Tavuk Gaga Taşı Ne İşe Yarar?

Tavuk gaga taşı için tavukların ağız kısmını yani gagayı törpülemek için kullanılır demek tavuk gaga taşı ne işe yarar? Sorusunun cevabını oluşturur. Kuş familyasının bir ferdi olan tavuklar, bakım yapılması gereken hayvan gruplarındandır. Bu hayvanları korumak ve sağlıklı olmalarını sağlamak için D vitamini takviyesi şarttır.

D vitamini eksikliği tavukların gaga, tırnak ve ibiklerinde sorun oluşmasına sebep olur. Bu nedenle tavukların gagalarında kırılma ve çatlamalar yaşanır. Tavuk gaga taşları tavuklarda bu sorunun yaşanmasına engel olacağı gibi, gagası kesilerek kısaltılan tavukların gagalarının taşa sürtülerek incelmesini ve tırtıklı kalmamasını sağlar. Aynı zamanda gagası uzun olan kuşlar, yemlerini almak konusunda zorluk yaşamakta ve bu zorluk beslenmelerini etkilemektedir.

Tavuk Gaga Taşını Nasıl Kullanır?

Tavuk ve kuşgillerin tamamında gaga taşı ihtiyacı duyulur. Gaga taşı tavuk besicileri tarafından tavukların gagalarına sürtülmek suretiyle kullanılır. Gaga taşı içeriğinde;

  • İyot,
  • Kalsiyum,
  • Fosfor

Bulunur. Bu içerikler tavuğun tırnak, ibik, göz ve gagaları için son derece yararlıdır. Çoğu şehirde tavuk gaga taşı yerine Kalamar kemiği de gaga taşı olarak kullanılır. Bazı bakımsız tavuklar, sahipleri tarafından gaga taşı kullanılmadığında gagalarını sürtecek yer ararlar. Ağaç köklerine gagalarını sürtmeye çalışan tavukların tek amacı, gagalarını kısaltmak ve bu sayede yemlerini yiyebilmektir.tavuk gaga tasi ne ise yarar

Tavuk Gaga Taşının Tavuğa Zararı Var Mıdır?

Tavuk gaga taşı eğer iyot, fosfor ve kalsiyum içeriği taşıyorsa bu gaga taşlarının tavuğa zararı yoktur. Ancak piyasada satılan içerisinde alçı ya da kireç olan gaga taşları tavuğa zarar vermektedir.

Alçı veya kireçten yapılmış gaga taşları, kolay kırılan ve ayrıca büyük parçalara ayrılan bir yapıya sahiptir. Ayrıca alçı tavuğun gagasına yapışacağından kolayca tavuğu zehirleyebilir. Bu nedenle tavuk gaga taşı seçimine dikkat etmek şarttır.

Tavuk Gaga Taşları Ne Zaman Kullanılır?

Tavuk gaga taşları kuş ya da tavuk bakımlarında önemli bir rol oynamaktadır. Ayda 1 kere tavuğun gaga taşının yenilenmesi gerekir. Ancak tavuğun asıl gaga taşına ihtiyaç duyduğu dönemleri;

▪ Çiftleşme dönemleri,

▪ Tüy dökme dönemleri,

▪ Yumurtlama dönemleri,

▪ Gelişme dönemleri,

▪ Yavrularını besleme dönemleri

Oluşturur. Bu dönemlerde gaga taşlarının kullanılmaması tavuk hastalıklarına sebep olmaktadır.

Gaga Taşı Kullanmamanın Tavuğa Zararları Nelerdir?

Tüm canlılarda olduğu gibi tavuklarda da doğru beslenmenin önemi büyüktür. Tavuklar gagalarını kullanarak, vücutları için gerekli mineral ve vitaminleri almak zorundadır. Ancak gagalarında bir sorun varsa bu ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geleceklerdir.

Gaga taşı ile gagası törpülenmemiş olan bir tavuk, besinine ulaşamayacağından vücudu için gerekli olan vitaminleri de alamayacaktır. Gaga taşı tavukların sağlıklı gagalara sahip olmasını sağlamaktadır. Besinlerini kolayca tüketmelerini sağlayıcı bir gagaya sahip olmak, bir tavuk için en büyük zenginliktir.tavuk gaga tasi

Tavuk Gaga Taşı Nerelerde Satılıyor?

Gaga taşının yalnızca tavukların değil kuşların da kullanması gerekiyor. Muhabbet kuşu ya da hint bülbülü gibi kuşların kafeslerinde gaga taşı genellikle bulunur. Bu kuşların yemlerinin sert ve kabuklu oluşu, gagalarıyla bu yemleri almalarını zorlaştırır.

Bu nedenle kuşlar gagalarını bu taşlara sürterek yontar ve yemlerini kolaylıkla alır. Tavuklar ve kuşların gagalarının sağlıklı olması için mutlaka gaga taşı ya da kalamar kemiği kullanmaları gerekir.

Gaga taşı, internet ortamında, kuş ve kafes satan mağazalarda ve tarımsal ürün satan firmalarda satılmaktadır. Fiyatı çok yüksek değildir ve her kuşçuda mutlaka satılır. Sağlıklı tavuklara sahip olmak isteyen tavuk besicileri gaga taşının önemini bilmektedir.

Yorum yapın