Tavuklar
TAVUKLARDA MERAK FELCİ

Tavuklarda Merak Felci

Kümesler imde hele de gelişim çağında karşılaştığımız bir hastalık türüdür. Bu hastalığın en büyük etkeni her zamanki gibi pislik ve dezenfekten edilmeyen ortamlar tavuklarımızda da görülen bu hastalığımız. Oldukça yaygındır. Bu hastalığa Deli tavuk Yada Merak Hastalığı Diyen Arkadaşlar Var Gelin Bakalım Bu Merak Hastalığı Neymiş?

Merak hastalığı beyne ve sinirlere hasar verir. Ve bir çeşit virüstür. Belirtileri ise kanatların sarkması, aksayarak yürümeye neden olan kıvrık bacaklar (felçli) hastalığın belirtileridir. Bunun yanında görme bozukluklarında meydana gelmektedir. Genel olarak hastalık virüslü dışkı, altlık, ekipman, kene ve uyuzlarla bulaşmaktadır. Genç tavuklarımızda ve horozlarımızda ölüm oranı %60 dır. Merak hastalığının tedavisi yoktur. Ancak, bir günlük civcivler için önleyici aşılar mevcuttur. Bu aşılar için veterinerlerin ize danışın.

Yorumlar (1 Yorum)
Cansu
Cansu Cevapla
- 21:41

Merhaba seni YouTube dan takip ediyorum kendince bilgin olduğunu görüyorum ben son atımlığımla yumurta işine girdim ama sağlıklı gözüken tavuklarımda ölümler oluşuyor hergün birini kaybediyorum tek bilgim internet bu konuda bugün bir ölüm daha oldu başka bir kümestede piliçlerden birinde hastalık var kafasını kaldıramıyor sanki heryeri tutuyorda boyun felci olmuş gibi lütfen yardım et bana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara