Tavuk Irkı Nasıl Seçilir?

Aralarından seçim yapabileceğiniz sonsuz ırk vardır ve nereden başlayacağınızı bilemezsiniz? Peki, onu daraltmak için yaşam biçiminizden, alanınıza, yıl boyunca yaşanan hava durumunuzdan ve tüylü sürülerinizden yumurta, et veya hobi amaçlı bir evcil hayvan isteyip istemediğinize karar vermelisiniz.

 1. Sürününüzün amacı hakkında düşünün. Yumurta ister misin? Et? Ya da her ikisinden bir parça. Ya da tavukçuluk sektörüne girerek para kazanmak istersiniz? Farklı artı ve eksileri olan seçebileceğiniz çok sayıda ırk vardır.

  • Rhode Island Kırmızı, Buff Orpington, Australorp, Leghorn ve Plymouth Rock tavukları harika yumurta döken cinslerdir. Neredeyse her gün büyük, güçlü yumurta bırakıyorlar.
  • En iyi et ırkları (veya broylerler) Cornish Cross ve Jersey Giant’dir. Bunlar hızlı büyüyen büyük kuşlardır.
  • Çift amaçlı ırklara daha fazla araştırma yapabilir ve bu konuda bilgi toplaya bilirsiniz. En sık kullanılan ırklar arasına Buff Orpington gibi dostça ve mükemmel bir hayvan edine bilir yada Australorp, gibi diğer ırklarla birlikte et için de kesilebilecek dost canlısı bir ırkta elde ede bilirsiniz.
  • Dost bir cins istiyorsanız bir ispenç tavuk düşünün. ispenç, pekins (çok yaygın bir cinstir) samimi kalpli minyatür tavuklardır.
  • Showline tavukları güvenilir yetiştiricilerden satın alınabilir, ancak maliyeti çok daha fazla olur. Bazı ırklar 500 dolara kadar çıkabilir. 50 $ için çarpıcı tüyleri olan ucuz showline ırklarını kolayca bulabilirsiniz.
  • Tavukları yetiştirmek isterseniz, popüler bir cins düşünün. Australorps, Buff Orpingtons, Pekins ve birkaç diğer ırk çok istenmekte ve yetiştirilmektedir. (yaşadığınız bölgeye bağlı olarak değişebilir). Eğer kuluçka makineniz yoksa ya da satın alacak paranız yoksa, köy tavukları ve iyi kuluçkaya yata bilecek Hint tavukları gibi ırkları düşüne bilirsiniz.

  Yaşam tarzınızı düşünün. Zaman, para ve aile burada tartılmalıdır! Satın almak için ucuz olan ucuz bir ırktan mı, yoksa ucuz bir ırka mı bakmanız gerekiyor? Ayrıca, başkalarından daha düşük bakım olan bir cins ya da çocuklar için çevresinde iyi olan dostça bir cins edine bilirsiniz.

  • İspenç ve Benzeri Irklar, tutmak için standart bir ırkın yarısına mal olan daha küçük ırklardır. Aynı zamanda dostça davranıyorlar ve çocuklarla iyi geçiniyorlar. Buff Orpingtons ve Australorps da dost canlısı ırkçıdır, ancak standart bir tavuk biçimindedir (daha büyük oldukları anlamına gelir).

  Evinizi ölçün. Dikkatli ve dikkatli olun dikkatli değilseniz, tavuklar çok fazla yer kaplarlar. Tüm yiyecekleri ve içinde kalmaları gereken geniş bir yuvaya ihtiyaç duyarlar. Sürü ne kadar büyük olursa o kadar çok alana ihtiyaç duyuluyor.

  • Tavukların serbestçe dolaştırılması gerekmez. Bağlı bir koşu alanı gezi alanı olduğu sürece kümesinin içinde bütün gün kalabilirler. Ancak, bu durum maliyetli olabilir. Ama en azından bahçede daha az yer kaplayacak ve değerli bitkilerinizi yok etmeyecekler!
  Bölgenizdeki yıl boyunca havayı düşünün. Çok fazla ısı veya çok soğuk alıyor musunuz? Bazı ırklar, kabarık tüylerinden dolayı çok fazla ısınmaya duyarlı iken bazıları soğuk kış aylarına dayanıklı değildirler. Ancak, bakar ve araştırırsanız bazı cinsleri bulabilirsiniz.

  Yumurtaları düşün. Renkli bir yumurta sepeti ister misiniz? Bir dizi renkte güzel renkli yumurta bırakan güzel tavukları elde edebilirsiniz. En iyisi, çok çeşitli sürüler elde etmenizdir! Kahverengi, beyaz, krem, pembe, yeşil ve mavi renklerden yumurta alabilirsiniz!

  • Kahverengi renkli bir yumurta için Isa Browns veya Buff Orpingtons’a gitmek isteyebilirsiniz. Bunlar yaygın cinslerdir, bu nedenle pahalı olmayacak ve bulunması da o kadar  zor olmayacaktır.
  • Bir krem ​​veya beyaz yumurta için en iyi yumurtlayan ırklar Pekin bantams olan Leghornlar(Ligorin) arayın.
  • Güzel ve egzotik bir yeşil, pembe veya mavi yumurta arıyorsanız Araucana veya Ameraucan gibi paskalya-egger cinsini satın alın.

   

Yorum yapın