Tavuk Kanadı Nasıl Kesilir?

Tavukların Uçmaması İçin Ne Yapılır? – Tavuğun Uçması Nasıl Engellenir? Gibi sorulara çözüm olarak; Bazı kümes tasarımlarında tavuklar gün boyu pin dışına yada belirli sınırlar dışına uçarak çıkıyor ve olmaları gereken yerde olmuyorlar. Buda yetiştiricileri çoğu zaman tedirgin ediyor. Bununla birlikte komşunuzun bahçesine çevrili alanı aşarak girmesi durumunda kulağınıza hoş gelmeyen şeyler duya bilirsiniz..! Bunları duymamak için yapmanız gereken ne yazık ki tavuğunuzun kanatlarını kesmeniz olacaktır peki bunu nasıl yapacağız?

Tavuklarınız avludan kaçıyor mu? Kanatlarını kesmeniz gerekebilir. Bu işlemi ve bu makaleyi nasıl güvenli bir şekilde uygulayacağınızı öğrenin.

Tavukların uçuşunu kontrol etmek için en yaygın yöntem olan kanat kırpması, bir kanadın ilk on uçuş tüyünü kesmek gerek keskin bir makas kullanmayı unutmayın.

sdsdsd

Kırpma, bir kuşun uçuş için gerekli dengeyi ortadan kaldırmasına neden olur, tüy büyümesi ve çıkışı genç kuşlarda yani tavuklarımız da bir ay veya daha kısa sürede büyüme görüle bilirken yaşlı tavuklarımız da bu süre bir yılı da bula bilmektedir.
Önemli: Yanlış bilinen bir bilgi olan hayvanlarımızın kanatlarını kesmek yerine yolarak onlara daha çok acı verilerek bir nevi işkence edilerek tüyleri yolunuyor. Neymiş daha erken çıkıyormuş makasla kesilen tüyler çıkmıyormuş! Öyle bir durum söz konusu bile değildir. Kesinlikle kesilen tüyler çıkacaktır…  O nedenle lütfen hayvanlarımızın tüylerini yol mayınız.

NOT: Kanat kırpma kuşa hiç zarar vermiyor ve dolaşırken göze çarpmıyor. Birincil uçan tüyler kanatların katlandığı zaman altına gizlenir. Ayrıca, uçan tüylerin çıkması kolaydır – çoğu zaman diğerlerinden farklı renkte olurlar.

dsfsdf

YouTube video

Yorum yapın