Tavuk Kuluçkalarında Görülen Sorunlar Nelerdir?

Tavuk yetiştiricileri için oldukça önemli olan, tavuk kuluçkalarında görülen sorunlar nelerdir? sorusuna verilebilecek pek çok yanıt vardır. Tavuk kuluçkalarında görülebilecek sorunların çok sayıda farklı nedeni vardır. Sorunun kalıtsal olması mümkün olduğu gibi çevresel faktörler, beslenme şekli, bulunduğu ortam gibi pek çok etken de sorunun meydana çıkmasına enden olabilir. Tavuğun sağlık durumu da bu konuda önemli bir nedendir.

Yumurtanın İç Gelişimini Tamamlayamaması

Fiziksel olarak dışarıdan hiçbir problemi yokmuş gibi görünen yumurtalar iç gelişimlerini tamamlayamamış olabilirler. Sıkça karşılan bu durumun en temel nedeni sürüdeki tavuk ve horozların sayısının dengeli olarak ayarlanmaması olarak kabul edilir. Yeterli horozun sürüde bulunamaması nedeniyle tavukların yumurtaları yeterli gelişimi gösteremeyebilirler.

Bu sorunun çözülmesi için sürüye horoz eklenmesi gerekir. Ayrıca bu soruna neden olacak bir diğer neden ise tavuğun yeteri kadar dengeli ve protein içerikli beslenmemesi de gösterilir. Kümesteki hayvanların beslenme şekilleri gözden geçirilmesi yeterli değerleri sağlayacak yemler ile hayvanların beslenmesi desteklenmelidir.

Yumurta Kabuğunda Delik Oluşumu

Henüz civcivin yumurtadan çıkma zamanı gelmeden önce yumurtanın üstünde delik oluşumu sağlıklı bir durum değildir. Delik oluşumu civcivin ölümüne neden olur. Yumurtada oluşan deliklerin nedeninin ise yumurtaların çevirme işleminin ihmal edilmesi veya gerçekleştirilmemiş olmasıdır.

Ani olarak ısı değişimi gerçekleşmesi de yumurtanın delinmesinin nedenleri arasındadır. Ortamı yeteri kadar havalandırmamak veya ışığın az gelmesi durumlarının da yumurta kabuğunda delik oluşuma neden olduğu biliniyor.tavuk kuluckalarinda gorulen sorunlar nelerdir

Civcivlerin Sağlık Problemi İle Yumurtadan Çıkması

Civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra belli olan sağlık problemleri olabilir. Bu problemler;

  • Civcivlerin sakat olması: Tek bacaklı doğması, bacaklarının içe dönük olması, kanat oluşumunun gerçekleşmemiş olması.
  • Civcivlerin normalden küçük veya gelişmemiş olarak yumurtadan çıkması.
  • Civcivlerde nefes problemi yaşanması.

Bu çeşit sorunların eksik kuluçka koşullarından kaynaklandığı ön görülüyor. Kuluçka sürecinde kullanılan aletler ve kuluçkaa ortamı gerekli yeterliliklere ve özelliklere sahip olmadıkları zaman civcivlerin sakat doğma ihtimali artıyor. Ayrıca kuluçka ortamının hijyen kuralları çerçevesinde olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Civcivin Yumurta Kabuğunu Delememesi

Civciv kimi zaman sağlıklı olmasına rağmen kabuğu delemez. Kabuğunu delemeyen civcive tavuk veya insan tarafından yardım edilmezse civciv ölebilir. Bu nedenle yumurtadan çıkma zamanında civcivlerin kontrol altında tutulması, sık sık yumurta çevirme işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Yumurtanın cinsine bağlı olarak gerçekleşebilen bu sorun doğal olmasının yanı sıra ihmallerin de neden olduğu bir gerçektir.

“Tavuk Kuluçkalarında Görülen Sorunlar Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın