Tavuk Kümesi İçin Çeltik Kavuzu Kullanımı

Tavuk başta olmak üzere kümes hayvanları yetiştiriciliğinin sayısı her geçen gün azalmaktadır. Kümes hayvancılığı yapanların ise dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan biri de çeltik kavuzu, diğer adıyla pirinç kabuğunun kullanımıdır.

Çeltik Kavuzu(Pirinç Kabuğu) Nedir?

Çeltik, olgunlaşmış pirincin kabuğuna verilen isimdir. Pirinç tanesini içine alan dış kaplamaya veya kabuk tabakasına denir. Aynı zamanda bu madde halk arasında “gapçuk” adıyla da bilinir. Pirinç kabuğu, hafif, sarımtırak renkte ve çokgen olup, pirinç tanesinden biraz daha büyük bir şekildedir. Öğütme işleminin bir parçası olarak kahverengi pirinç tanesinden ayrılır ve sonrasında pirinç cilalanır. Daha sonra pirinç kabuğu, pirinç ve yan ürünlerinden ayrılır. Çeltik kabuğu ağırlık ve yapı olarak çok hafif bir maddedir. Üretim aşamasında çeltik kabuğu, pirinçten ayrılır ve atık madde olarak kullanılır. Çeltik kabuğu, piyasada toz ve kabuk halinde satışa sunulmaktadır.tavuk kumesi icin celtik kavuzu kullanimi

Çeltik Kavuzu (Pirinç Kabuğu) Nerelerde Kullanılır?

Bu ürün başta tavuk çiftlikleri olmak üzere demir-çelik sanayisinde, çimento üretiminde, pirinç üretiminde, havai fişeklerde, yalıtım maddelerinin üretiminde kullanılır.

Pirinç kabuğu, enerji üretiminde Türkiye’de çok aktif olarak kullanılan bir ürün değildir. Ancak kullanıldığı takdirde çeltik kavuzu yani pirinç kabuğu gazlaştırma veya buhar yolu ile enerji üretimi için gereklidir. Çeltik kavuzu aynı zamanda yakıt kaynağı olarak da yakılabilir. Pirinç kabuğundan üretilen gaz, ikili yakıt kullanan motorlarda da kullanılabilmektedir. Bunlardan başka pirinç kabuğu başka ve aşındırıcı ürünlerde koruyucu tabaka olarak kullanılır. Pirinç üretim aşaması sonrası atık madde olarak karşımıza çıkan pirinç kabuğu en çok iki alan üzerinde aktif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tavuk Kümesinde Çeltik Kavuzu Kullanımı

Tavukların altına serilen pirinç kabuğu, tavuk kümesleri için temizlenmesi oldukça basit ve kolay bir üründür. Kümes hayvanları yetiştiricilerinin aktif olarak kullandığı bu ürün aynı zamanda ekonomik ve sağlıklıdır. Özellikle broiler tavuk olarak adlandırılan etlik piliç türü tavukların altına serilen pirinç kabuğu hayvanların altının koku yapmasını engeller, bakımını kolaylaştırır. Ayrıca pirinç kabuğu tavukların bacaklarında oluşan mantarların ve küfün oluşumunu da engeller.

“Tavuk Kümesi İçin Çeltik Kavuzu Kullanımı” üzerine bir yorum

Yorum yapın