Tavuk Kümesi Nasıl Havalandırılmalıdır?

Her işte olduğu gibi tavuk yetiştiriciliğinde de bir takım takım zorluklar bulunmaktadır. Öncelikli olarak bir tavuk yetiştiricisi tavukların sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için belli başlı başlı koşulları sağlaması ve tavuk kümeslerinin optimal dengede kalmasını sağlamalıdır. Bu kapsamda tavuk yetiştiriciliğinde kümesin havalandırılması son derece önemli bir husus haline gelmektedir. Dolayısıyla akıllara tavuk kümesi nasıl havalandırılmalıdır? sorusunun gelmesi son derece normaldir.

Havalandırmanın ası amacı kümese temiz hava girişini sağlamak ve kümeste oluşan zararlı gazların kümesin dışına çıkmasını sağlamaktır. Eğer bir kümes doğru bir şekilde havalandırılmıyor ise kümesteki hayvanlarda sağlık problemleri oluşabilir. Ayrıca sıcak ve soğuk havalarda yapılan kümes havalandırmasında birçok farklılık bulunmaktadır. Bu nedenle yetiştiricilerin hava koşullarına dikkat ederek havalandırma yapması gerekmektedir.

Havalandırma yapmanın yöntemlerinden biri, hayvan seviyesindeki sıcaklığı ve hava hareketinin kontrol edilmesidir. Örneğin sıcak havalarda hayvanların bunalmaması için hava hareketlerinin sağlanması gerekmektedir. Kış mevsiminde ise soğuk havanın doğrudan hayvanların üzerine gelmemesi hayvanların sağlığı açısından son derece önemlidir. Soğuk havalarda sıcaklık dengesi termostatlar aracılığıyla yapılabilir.

Minimum Havalandırma

Kış mevsiminde yapılan en büyük havalandırma yanlışlarından biri de içeriye olan hava akışını tümden kesmektir. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Çünkü soğuk havada bile havalandırma olmaz ise içeride zararlı gaz birikimi ve ne oranı hızla artar. Bu da verimliliği düşüren bir unsurdur. Bununla birlikte soğuk havalarda tam tersi olarak doğrudan soğuk havanın hayvanlara gelmesi de yapılmaması gereken uygulamalardandır.tavuk kumesi nasil havalandirilmalidir

Kümeste Isı Yalıtımı

İyi yapılmış bir kümeste, ısı yalıtımı, kapı, pencere gibi uygulamaların başarılı bir şekilde yapılmış olması gerekir. Isı yalıtımı olmayan kümeslerde soğuk havalarda kümesin belli bölümlerinde nem ve rutubetin olmasına yol açar. bu da kümes havasının bozulmasına neden olur.

Sonuç olarak unutulmamalıdır ki kümeslerde yetiştirilen hayvanların da belli yaşam koşullarına ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın başında temiz hava ihtiyacı gelmektedir. Kış ve yaz ayarında başta olmak üzere her mevsime göre belli başlı havalandırma yöntemleri vardır. Hayvanların sağlığı için yukarıda bahsedilen kümes havalandırma yöntemlerinin uygulanması önem arz etmektedir.

Yorum yapın