Tavuk Kümesi Nereye Kurulmalıdır?

Tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin merak ettiği konuların başında tavuk kümesi nereye kurulmalıdır? Sorusu gelir.

Tavuk eti ve yumurtasının zengin bir protein kaynağı içermesi, tavuk yetiştiriciliğini son yıllarda önemli bir hayvancılık faaliyeti haline getirmiştir. Tavuk eti, kırmızı ete oranla daha ekonomik ve sağlıklı bir besin kaynağı olmasından dolayı tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Tavuk etine olan ilginin artması ise hayvancılık faaliyetine girişimi teşvik edici bir nitelik oluşturmuştur. Son yıllarda birçok yerde modern tavuk çiftlikleri kurulmuş olup yetiştiricilik faaliyetleri artmıştır.

Ülkemizde tavuk yetiştiriciliği faaliyeti yapanlar iki gruba ayrılmaktadır. Birinci grup kendi yumurta ve et ihtiyacını karşılamak için tavuk bakan amatör yetiştiricilerdir. Diğer grup ise tavuk yetiştiriciliğini ticari bir faaliyet olarak yapan tavuk çiftlikleridir.

Tavuk Çiftliği Kurulurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tavuk yetiştiriciliği ile ilgilenenler için uygun yerin seçilmesi önemlidir. Sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için tavuk kümesinin kurulacağı yerin teknik özelliklerine dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken hususlar kısaca şöyledir;

  • Çiftlik ulaşımın kolay olduğu yerlerde olmalı, yerleşim merkezlerinin dışında yapılmalıdır.
  • Su kaynaklarına yakın bölgede bulunmalıdır.
  • Hava kirliliği ve gürültünün yoğun olduğu sanayi bölgelerinde olmamalıdır.
  • Elektrik ve doğal gaz gibi imkânlara sahip alanlarda olmalıdır.
  • Yemin rahat temin edilebileceği bölgede olmalıdır.
  • Satış pazarına yakın bir alanda olmalıdır.

tavus kumesi nereye kurulmalidir

Tavuk Kümesinin Özellikleri

Kümes beton, ahşap, prefabrik ya da çadır şeklinde olabilir. Kümes türünün birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları olabilmektedir. Kümes yapılırken bölgenin iklim şartları önem arz etmektedir. İklim şartlarına göre kümesin yapı malzemesi belirlenmelidir. Kümesler bol ışık alabilen ve rahat temizlenebilecek şekilde kurulmalıdır. Hayvan sayısının niteliğine göre gerekirse havalandırma yapılmalıdır.

Tavuk Kümeslerinde Aydınlatma

Tavuk kümeslerinde en önemli hususların başında tavukların günün büyük bölümünde ışık almaları gelmektedir. Kümesler güneş ışığı almalı ve takviye olarak iyi bir ışıklandırma sistemi ile desteklenmelidir. Yumurta tavukları için aydınlatma verimin artmasına katkı sağlar. Tavuklardan verim elde etmek için yeterli ve doğru yemlemede önemlidir. Günde ortalama 125-150 gram arası yem yeterli olmaktadır.

Yorum yapın