Tavuk Kümesinde Sinek Sorunu Nasıl Çözülür?

Kümesinizdeki sinekleri azaltmak için ne yapmalısınız?

Sinekler, kümes hayvanları yetiştiricileri arasında yaygın bir sorundur. Fakat bununla birlikte sinekler hastalıkta taşıyabildiklerinden dikkatli olmak gerek. Sinekler özellikle sıcak ve nemli alanları tercih ederler.  Sizin için sinekleri azaltmanın birkaç yolunu paylaştım.

 

Tavuk Kümesinde Sinek Sorunu Nasıl Çözülür?

Atıkları Temizleyin. Sinekler dışkı birikintilerine karşı daha duyarlı olduğundan sık sık kümesinizi temizlemeniz gerekebilir. O nedenle sıcak havalarda daha sık bir şekilde kümesi temizlemelisiniz.

qa min

Tavuklarınızı Tünemeleri İçin Eğitin. Kümesinizde bulunan tünekler temizlik için kolaylık sağlayacaktır. Tavuklarınızda pislenmeyecektir. Tüneklere alışamıyorlarsa gece onlar uyurken tüneklerde olmayan tavukları tüneklere koyarak alıştırabilirsiniz.

Tavuk Kümesinde Sinek Sorunu Nasıl Çözülür?

Emici Kümes Altlığı Kullanın. Tahta talaşı genel olarak sinek ve parazit yaparken, saman, kağıt ve çam talaşı daha iyi olacaktır. Eyer kümes altına kum serebilirseniz en iyisi kumdur.

Tavuk Kümesinde Sinek Sorunu Nasıl Çözülür?

Atık Yiyecekleri Temizleyin. Kümeste bıraktığınız atık yiyecekleri kümesten atın ve sinekleri engelleyin.

jhhj min

Kümesinizi İyi Ayarlayın. Sinekler nemli, sıcak alanları sever. Düşük havalandırma, çatıdan sızıntı ve suluktan dökülen su sinekler için mükemmel yaşam alanlarına neden olur.

Kümesinizin yüksek havalandırmaya sahip olduğundan emin olun. Havalandırma sayesinde kümesiniz kuru kalacaktır. Hava çok ısınırsa bir pervane yardımı ile bu durumu da çözebilirsiniz.

Çatıda bulunan delikleri ve sorunları giderin. Yemliklerinizin ve suluklarınızın dökülmesini engelleyin.

Tavuk Kümesinde Sinek Sorunu Nasıl Çözülür?

Kümes Yakınında Gübre Kullanmaktan ve Çöplerden Kaçının. Sinekler bu kokulara gelir. Bu durumun önüne geçebilmek için kokulu şeyleri kümesinizden uzak tutun.

Tavuk Kümesinde Sinek Sorunu Nasıl Çözülür?

Etçil Bitkiler Yetiştirin. Bu bitkiler sineklere bayılırlar. En etkili çözüm olmayabilir ama sinekleri yakaladığı kesin. Ayrıca çok büyüyebilirler o nedenle kümes etrafında yetiştirilebilir.

Tavuk Kümesinde Sinek Sorunu Nasıl Çözülür?

Kümesinize Bitki Karışımından Oluşan Altlık Ekleyin. İnternet üzerinden alabileceğiniz çeşitli bitkilerle hem haşereleri hem sinekleri kümesten uzak tutabilirsiniz. Sineklerin sevmediği bitkilerle bir karışım yaparak kümes altlığına ekleyebilirsiniz.

Tavuk Kümesinde Sinek Sorunu Nasıl Çözülür?

Sinek Tuzakları Hazırlayın. Tuzaklar güzel şeyler olmayabilir ama işe yaradıkları çok belli o yüzden kümes içinde ve dışında çokça yere koyarak sineklerin kümese değil tuzaklara gitmesini sağlayabilir ve sayılarını azaltabilirsiniz.

 

Sonuç: Yukarıda belirtiğimiz şekillerde önlemler alarak kümesinizi koruyabilirsiniz. Sineklerin olması hastalıkların çıkması anlamına gelir o nedenle ne kadar az sinek o kadar sağlıklı kümes demektir. Kendiniz ve hayvanlarınızın mutluluğu için göz ardı etmeyiniz. Sineklerle mücadele edin bunun en etkili çözümü her zaman sık temizliktir.

 

“Tavuk Kümesinde Sinek Sorunu Nasıl Çözülür?” üzerine bir yorum

Yorum yapın