Tavuk Malzemeleri

Kanatlı Hayvan Malzemeleri Tavuk Malzemeleri, Kümes Hayvanları Malzemeleri ve Kümes Hayvanları Ekipmanları.

Başarılı kümes hayvanları yetiştiriciliği için gerekli birçok tür kümes hayvanı malzemesi ekipmanı mevcuttur. Farklı ülkedeki insanlar, büyük bir kazanç yolu olduğu için her gün kümes hayvanı yetiştiriciliğinden ilham alıyorlar.

Yüksek Nüfus artışı sebebi ile hayvansal protein talebi artıyor ve kümes hayvanları yetiştiriciliği bunun için harika bir çözüm. Hal böyle olunca kümes hayvanları ürünleri de artıyor. Kümes hayvanlarının başarılı bir şekilde üretilmesi için uygun yönetim, bakım ve yeterli ekipman şarttır. Bazı temel kümes hayvanları ürünleri / ekipmanları aşağıda kısaca açıklanmıştır.

Konut – Kümes

Kümes hayvanları için kafes yapmanın yada bir ev yapmanın bir çok yolu vardır. Ev ne olursa olsun, somut veya basit, kanatlı hayvanlarımız için gerekli faydalara sahip olmalıdır. Kafesimiz yada kümesimiz iyi havalandırma ve iyi gün ışığı almalıdır. Bunun için bazı temel bilgiler.

 1. Ev her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır.
 2. Evi açık havada temiz ve ışık alan bir alana inşa et.
 3. Evin yerden yüksekliği en az 30 cm olmalıdır.
 4. Kümes tabanına en az 3 cm odun tozu, talaş veya kum kullanılır.
 5. Kümes tabanına birde kireç karıştırın.
 6. Her hafta kümes altlığını temizleyin.
 7. Asla kümesin ıslanmasına izin vermeyin.

Kuluçka Makinesi

Kuluçka makinesi, tavuk yumurtalarımızı doğal olmayan bir yolla yani yapay bir yolla civciv çıkarmaya yardımcı olan bir ekipmandır. Genelde doğal yollarla gurk düşen tavuklarımıza sınırlı sayıda yumurta koyabildiğimiz için gerektiğinde bir makineye ihtiyaç duyabiliriz.

Çok fazla kuluçka makinesi çeşidi vardır bunun için kısa bir araştırma yapabilirsiniz. En popüler olan makineler ful otomatik makinelerdir. Hangi kuluçka makinesini almalıyım diye soruyor iseniz aşağı yorum atarak sorularınızı sorabilirsiniz.

tavuk malzemeleri

Yemlikler

Kanatlı hayvanlarımızın beslenmelerinde büyük rol oynamaktadır. Plastik veya metal yemlikler tavuklarımızın beslenmesinde yer alırlar. Tavuklarımızı sağlıklı tutmak için her zaman yemlikler temizlenmelidir. Tavuk sayısına göre kümesinizde yeterli yemlik bulundurduğunuzdan emin olun.

Eyer yemlikler sayıya göre az ise yeterince beslenemeyen tavuklarımız hasta olacaktır. Yemlikleri tavuk sayısına göre ayarlarsanız hayvanlarınızın sağlığı ve üretimi açasından iyi olur. Her 3, 4 Tavuk için 1 Yemlik idealdir.

 

Suluklar

Temiz ve tatlı suyun tavuk sağlığı için çok gerekli ve yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Su kaplarını düzenli olarak temizleyin. Su kapları çeşitli tiplerdedir. İster nipel sistemler ister manuel su sistemleri fark etmeksizin değerlendirebilirsiniz. Bunu içinde birçok web sitesinden bu ürünleri sağlayabilirsiniz. Suluk ve Yemlikler içinde aşağı yorum düşerseniz yardımcı oluruz.

Isıtıcı

Kanatlı hayvanlarımız için ısıtıcılarda önemli faktörlerdir. Bu ekipmanlar yumurta üretimini artırır ve üreticilerin yuvadan yumurta toplamalarına yardımcı olur.

Yumurta Follukları

Folluklar tavuklarınızın yumurta bırakmalarına yardımcı olur. Bu ekipmanlar yumurta üretimini artırırlar. Ayrıca yumurtaların zarar görmesini de engellerler.

Yumurtalıklar

Kümesinizden yumurta topladıktan sonra bir yerden bir yere taşımanıza yardımcı olan ürünlerdir. Bu ürünlerle yumurtalarınızı kırılmadan ve hasar almadan taşıyabilirsiniz.

Elektrikli Tel

Serbest menzil kümes hayvanları yetiştiriciliğinde elektrikli tel mecburi olabiliyor. Eyer çok fazla yırtıcı kuş ve çakallar varsa kümes üzerine ve etrafına bu tellerden çevirebilirsiniz. Hafif elektrik çarpması sonucu yırtıcıları kaçıracaktır.

Kümes Zemini

Düzgün, temiz ve kuru zemin tavuklarınızı sağlıklı tutar. Bu nedenle, her zaman uygun zemini kullanmaya çalışın. İç mekân olarak zemin için tel ağ kullanımı çok yaygındır. Kümesinizin altına ızgara yaptırabilirsiniz ya da alabilirsiniz.

Tavuk Kafesleri

Kanatlılar için hazır kümesler veya kafesler üreten birçok şirket bulunmaktadır. Bu kümesler ve kafesler, küçük ölçekli kümes hayvanlarının yetiştirilmesi için çok uygundur.

Diğerleri

Daha bir çok ekipman bulunmaktadır. Başarılı kümes hayvanı üretimi için yapmanız gereken sağlam ve iyi kümes ekipmanları edinmektir.

[minima-alerts alert_color=’primary’ alert_header_text=’Aradığınız Ve Kafanıza Takılan Soruları Aşağı Yorum Atarak Sorabilirsiniz. ‘][/minima-alerts]

“Tavuk Malzemeleri” üzerine 62 yorum

 1. Bu Ekipman Listesi Cok Faydali Oldu Yeni Basliyorum Umarim Kumesimi Bu Bilgilerle Daha Guzel Dizayn Edecegim. Kumes sicakligi ortalama nekadar olmali bu konuda da bilgi verirseniz seviniriz.

  Yanıtla
   • Aslında bunların hepsi önemlidir bazı hastalıklardan önler bazılaarı ise hastalık yola çıkartır.tüm tavukçular nerdeyse kuluçka makinası kullanıyor.aslında kullanmamıza gerek yokk.bir söz vardır (her şey zamanında güzel olur).artı kışın bile kendimiz makinalarla civci çıkarta biliyoruz.aslında dünyanın eko sistemini bozuyoruz bunları yapmamıza gerek yok.tavuklar yazın gurk yatsalar doğal olarak yetiştirilseler hayvanlarımın mutlu ve güvende olur.bizimde içimiz rahat eder

    Yanıtla
    • Bu bir çekiliş yorumudur!
     Abi birçok markanın yemliğini denedim ama hiçbirinden istediğim verimi alamadı ,en iyisi kendi el emeğimle yaptığım yemlik oldu.

     Yanıtla
     • Abi bu hikyen komularina dikkat ettigim halde tavugun birinin bir gözünde bir hastalik oldu yaşarıyor tavuk ayagi ile gözünü karşıya karşıya gözünü yara yapti gözü kapandi napmam gerekiyor ?

     • Her türlü ekipmanımdan memnunum ama yemlikleri kendim yaptım hep israf oluyo yem yeni yemlik almayı düşünüyorum

   • Abicim, ben bıldircin beslemek istiyorum. Kümesi rüzgar almayan bir yere yapacam. Fakat bazı cahil olduğum noktalar var;
    -40’a40 cam yapsam hayvan gece ışık ister mi?
    -kastamonudayım kışın havalar 10-0 arasında hayvan ölür mü? (Kışın yumurtlamasa da olur)
    -koku yapar mı?
    -1 dişi 1 erkek farkli yere koysam, yumurtasıni hali hazirda 3,4 adet bulundursam olur mu?( yani erkek sadece birine çalışsa)
    SAYGILAR, SEVGİLER, BASARILAR ABİM

    Yanıtla
    • Gece ışık istemez camsız bir ortamda bıldırcın için olur sorun olmaz
     O sıcaklıklarda bıldırcınlar üşümez
     temizlik yaparsan haftalık kokuda olmaz
     İstediğin gibi ayırabilirsin sorun olmaz 🙂

     Yanıtla
 2. Ben ABD’de oturuyorum yeni bir kümes yaptırdım zemini toprak acaba hastalık olur mu yardımcı olurmusunuz?

  Yanıtla
 3. Abi benim bu yazıda bazı bilmediğim şeyler vardı bu yazıyı okuduktan sonra kümesimde düzeltecek olduğum şeyler var…
  Abi bide bana düzgün kullanışlı kuluçka makinesi önerebilirmisin.

  Yanıtla
 4. Abi kanatlı hayvan malzemeleri ekipmanları olarak yazmışsın da aksesuarları olarak yazsanda iyi olur bun ları aksesuar olarak aratıran çok

  Yanıtla
 5. Abi elktrikli tel çevrildiğini bilmiyordum bu metinden öğrendim sayende yeni bilgiler yeni içerikler öğrendim

  Yanıtla
 6. Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. Ben kümes altlığına birde odun külü kullanıyorum. Sulukta ise ne akıllı suluğu nede nipel suluğu yoğurt kablarında veriyorum çünkü günlük taze su vermek istiyorum. Bu bilgiler doğrumu cevaplarsan sevinirim

  Yanıtla
 7. Bu kümes malzemelerini görünce hemen bir kaç kap kacak alayım fazladanda olsa lazım olur diyenlerdenseniz bu işi seviyorsunuz ? bi köylü abime 16 litre otomatik suluk ve 15 litre yemlik almıştım ufo görmüş gibi şaşırmıştı haberi bile yoktu böyle şeylerden, nerde görse beni Allah razı olsun der.

  Yanıtla
 8. Abi peki elektirik olmayan bi yerde nasıl bi önlem alabiliriz kümesin sıcak olması dışında kümes sağlam vede sıcak daha iyi olması için

  Yanıtla
 9. Abi bahsettiğin şeyler yeni başlayanların yapması ve alması gerekenler çok faydalı?
  Bişeydaha ekliyim kuluçka makinası yapma videosu çek eğlenceli oluyor ?

  Yanıtla
 10. Güzel bir açıklama bölümü olmuş emeğinize sağlık
  Benim yaşam gereksinimde şartım
  Bir işi başarmak için heves ve özveri mutlak sonuç olan başarıyı getirir
  Yukarıda yazılanlar bunları temelde izah ediyor bence

  Yanıtla
 11. Yeni kümes kuracaklar için güzel bir bilgi olmuş. Verdiğin bu bilgiler dogrultusunda sağlıklı ve huzurlu kümes kurulabilir. Kümes içi hastalıklarından korunma ve dışardan gelen tehlikelere kadar düşünülüp paylaşılan bu bilgiler yeni kümes kuracaklar için veya olan kümesini değiştirecekler için faydalı bilgi akışı olmuş. Teşekkürler harikalar diyarı.

  Yanıtla
 12. Tavuk beslemeye müsait bir ortam yaratılması için çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Bunların hepsi tavuklar için hayati önemde detaylar. Özellikle süs tavukçuluğunda hayvanların hassaslığı göz önünde bulundurulursa bu detaylardan birisinin bile gözden kaçması ciddi hastalıklara ve ölümlere neden olabilir. Bu anlamda kümesin ısı dengesi, zeminin yapısı ve hijyen şartları çok önemli.

  Yanıtla
 13. Tavuklarımın kümes şartlarını söylediğiniz şekilde yapıyorum ama bunlar her zaman yeterli olmuyor ben de size çok büyük bir sorun için çok etkili bir yöntem anlatayım. Geçen yaz aldığım bir tavukta kırmızı akar çıktı ve bütün kümese yayıldı sizinde bunun için bir videonuz vardı ama malesef benim kümeste yaz ayı olmasından dolayı çabuk üreyen akarları bitirmedi. Köylü olan bir komşumuz kümesi sönmüş kireç ile badana yaptıktan sonra MİNTAK’ı su ile yumuşatıp onu tek tek tavukların
  kanat altlarına, kasıklarına ve başlarına sürmemi söyledi. 3 gün içinde bütün akarlardan kurtuldum şu anda tavuklara normal bit bile girmiyor böyle bir sorun yaşarsanız kesinlikle yapmanızı öneririm. Tavuk sulukları yemlikleri internet üzerinden aldım ama malesef tavuklar sulunların içini kumla falan doldukları için çamurlu su içmek zorunda kalıyorlar bende eski yönteme dönüp yoğurt kapları kullanmaya devam etmeye başladım ama yemlikleri hala kullanıyorum. İnşallah çekilişte banada yumurta çıkarsa bende kuluçka makinesi alıp civcivleri ondan çıkartmayı planlıyorum. Youtube kanalınızdan geliyorum mümkünse çekilişe katılmak istiyorum.

  Yanıtla
 14. Abi kümesin zemini beton olursa üşümez mi tavuklar?Hem toprak olunca daha sağlıklı olmaz mı hayvanlar için?

  Yanıtla
  • Abi bir kumesin vaz geçil ezidir ekip man hem göze güzel geliyo hemde yemden sudan tasarruf yapiyo insan

   Yanıtla
 15. Abi çok güzel bir icerik olmuş eline sağlık kümes zemini ve düzeni hakkında bilmedigim bilgilere ulastım çok teşekkürler

  Yanıtla
 16. Eksik bilgilerimi tamamlayıp kümesimdeki eksikleri hemen gidermeye koyulacam yazı için teşekkürler turgut abi

  Yanıtla
 17. Abi ben kalıcı bir kuluçka makinesi yapacağım akvaryumu yapılıRMI sence yapılırsa nasıl yapılır çabuk cevap yazarsan güzel olur bu arada cekilise katiliyorum

  Yanıtla
 18. Tavuk ırkları kadar malzeme türleri de çok fazla bu da her boya her türe göre malzeme edinme imkanı sunuyor büyük bir kolaylık bu konuda bilgilendirme yazınız içinde ayrıca teşekkür ederim

  Yanıtla
 19. Abi sağol bilgi verdiğin için , eğer tavukların hastalanırsa bu bilgilere bakıp tedavi ederim çok sağol inşallah hakedene çıkar çok iyi insanlarsınınız

  Yanıtla
 20. Isıtıcı ile ilgili küçük bir kümesi ısıtmak nispeten kolay ama büyük bir kümesi nasıl ısıtabilirim ?

  Yanıtla
 21. Yeni başlayanlar için kuluçka makinesinde bence bir kendilerini yes etsinler ondan sonra yavaştan civciv yetiştirip sonra dönemlerde cins tavuk alsınlar bnim tavsiyem küçük başlayıp büyütmek

  Yanıtla
 22. Kendi yaptığın malzemeleri kümeste kullanmak, para ile aldığın malzemeleri kullanmak kadar zevk vermez.
  Emek güzeldir, insana huzur verir.

  Yanıtla
 23. Abi kuluçka makinesini bende sevmem ama lazım oluyor tavuğa ihtiyacın olur kullanırsın, birde hazır kümesler daha iyi neden çünkü kendin bir kümes yapmaya çalışırsın düzgün olmaz yaparsan bile çok dayanmaz hemde hastalıklar için çok korunaklı olur kendin bir kaç ekleme yaparsın daha iyi olur sağol bilgi verdiğin için abi

  Yanıtla
 24. Biz nasıl evlerimizi güzelce yaptiriyosak onlarınki de öyle rahat ve temiz olmalı ben hazır kümesi tercih ederim hayvanlar rahat eder

  Yanıtla
 25. Ben tüm ekipmanların dan memnunum ama yemlikleri kendim yaptım hep israf oluyo yem yeni yemlik alacağım

  Yanıtla
 26. Harikalar diyarı derler adına
  Toplar sepet sepet yumurta
  En sevdiğim seridir yumurta toplama
  Takipte kalın HARİKALAR DİYARINI
  RECEP SAMET POLAT

  Yanıtla
 27. Tavuk beslemek isteyenler için güzel bilgiler yazılmış. Bence eğer seviyorsa çaba sarf etmeli insan. Kümeste ki eksikleri tamamlamaya başlayalım ki tavuklara daha iyi bir ortam sağlıyalım.

  Yanıtla
 28. Merhabalar şimdiden çok teşekkür ederim yeni yumurta tavuğu besleyecem bir kaç sorum olacak sizden ricam biraz zaman ayirabilirseniz
  1 yemlik kaç tavuk. 1 folluk kaç tavuk
  1 şıllık kaç için yeterli olur
  Bir tavuğa günde ne kadar hazır yemek vermek yeterli olur 40 metre alana kaç tavuk ideal olur zemin beton ise kirece gerek var mı

  Yanıtla
 29. Abi benim bir tavuk kümesin var 4×4 boylarında 10 tanede tavuğum var dışarı çıkarıyorum içeri sokamıyorum kendi hallerine bıraksam kendileri girermi kümese

  Yanıtla
Yorum yapın