Tavuk Nasıl Gurk Yapılır?

Tavuk nasıl gurk yapılır sorusu tavuk yetiştirenler veya yetiştirmek isteyenler için en önemli konular arasında yer alır. Tavuk ırkları ile yakından ilgilenmeye başlayan yetiştiriciler gurk konusunda detaylı bilgiye sahip olmalıdır.  Şayet gurk aşamasında insanlar da büyük oranda rol sahibidir. Yetiştiriciler tavuk nasıl gurk yapılır konusunda detaylı bilgi sahibi olarak bu süreçte tavuklara yardımcı olabilir. Gurk aşamasında gerekli desteği sağlamayan yetiştiriciler bu işlemden istenilen verimi elde edemeyebilir.

Tavuk nasıl gurk yapılır ve gurk tavuk nedir sorularına yanıt arayanlar için, gurk tavuk; yumurtalarını belli bir yerde toplamaya başlayan ve daha sonra bu alana yumurtaların üzerine yatarak civciv çıkmasını sağlayacak tavuktur, şeklinde bir yanıt verilebilir. Bu aşamada tavukların gurk için tercih edecekleri yer önemlidir. Tavuklar kendileri için güvenli olmayan yerlerde gurk yatmazlar. Kendilerini tam anlamı ile güvene hissettikten sonra gurk için kendilerine bir bölge belirler ve bu bölgede folluk yapmaya başlarlar.

Tavuk Nasıl Gurk Olur?

  • Tavuklarda gurk olayı hemen her tavuk için geçerli değildir. Bazı tavuk ırkları gurk konusunda başarısızdır. Bunun birlikte gurk konusunda istenilen başarıyı her şekli ile gereken tavuk çeşitleri de mevcuttur. Tavuk nasıl gurk yapılır ve hangi tavuk ırkları gurk olur sorularına yanıt bulduktan sonra bu süreci en iyi şekilde geçirmek mümkün olur. Gurk için tercih edilebilecek en iyi tavuk ırkları şunlardır;
  • Wyandotte
  • Brahma
  • Dev Cochin
  • Hint tavuğu

Tavuk Gurk Olurken Neler Yapmalı?

Tavuk gurk konusunda dikkat edilmesi gereken iki temel undur bulunur. Bunlar üretici ve tavuğun bağlı bulduğu ırktır. Tavuk nasıl gurk yapılır sorusu bu iki faktör üzerinde şekillenmeye başlar. Gurk esnasında yetiştiricilerin yapması gerekenler şu şekilde özetlenebilir;

  • Kümes olarak kullanılacak olan alanın daima temiz ve hijyenik olması gerekir.
  • Gurk olarak tercih edilen ırk eğer salma ırkı ise bu tavukların mutlaka hava kararmadan önce yaylımdan toplanarak kümese doldurulması gerekir. Bu sayede hayvanların kümes alışmaları ve bağlanmaları sağlanmalıdır.
  • Salma olarak yetiştirilen tavuk ırklarının sürekli olarak dışarıda yemlenmesi iyi bir durum değildir. Bu tavuk ırkının belirli dönemlerde kümes içerisinde de yemlenmesi gerekir.
  • Folluk olarak tercih edilecek olan yerlerin karanlık ve sakin bölgelerden tercih edilmesi gerekir.

Tavuk nasıl gurk yapılır sorusunu yanıtlarken temelde iki duruma dikkat çekmek gerekir.  Gurk için alınmış olan tavuğun mutlaka kümese alıştırılmış olması gerekir. Bununla birlikte folluk olarak belirlenen alanın da tavuk tarafından onaylanması önemlidir. Tavuğun gurk yapmasındaki en temel neden ırklarındaki sürekliliği sağlamaktır. Bu nedenle bir tavuğun gurk yapabilmesi için kendini her koşulda rahat hissetmesi gerekir. Folluk olarak belirlenen yer tavuğa eğer güvenli gelmezse tavuk yine de gurk yatar. Ancak yumurtaların civcivce dönmesi ihtimali düşüktür. Bu durumda hem zaman kaybı yaşanır hem de tavuk gurk için boştan yere yorulur. Tavuk nasıl gurk yapılır araştırmasında en doğru bilgilere ulaşarak verimli sonuçlar almak mümkün olur.

Yorum yapın