Tavuk Nasıl Temizlenir?

Tavuk Nasıl Temizlenir?

Tavuk, sofralarda bulunan en önemli ve en değerli besin kaynaklarından birisidir. Birçok farklı şekilde tüketilebilen tavuğun taze olması ve temizliğinin iyi yapılabilmesi konuluları her daim önem taşır. Tüketiciler taze olarak aldıkları tavuğu temizlik standartlarına göre temizledikten sonra pişirerek tüketebilir. Tavuk nasıl temizlenir konusunda yapılan araştırmalar, bu konuda tüketicilere oldukça önemli bilgiler verir. Tüketiciler bu doğrultuda zaman kaybetmeden bir tavuğun nasıl temizleneceği konusunda önemli bilgilere ulaşır.

Tavuk nasıl temizlenir sorusuna yanıt ararken birçok detay ile karşılaşılabilir. Tavuk temizleme işi titizlik gerektiren bir iştir ve birtakım detaylar içerir.  Tavuğun doğru temizlenebilmesi her şeyden önce bakterilerden arındırılabilmesi açısından önem içerir. Tüylerinin temizlenmesi ve kanlarının arındırılmasından sonra tavuk pişirmeye hazır hale gelebilir.

Bütün Tavuk Nasıl Temizlenir?

Marketlerden alınan tavuk genelde tüketicilere tüyleri yolunmuş bir şekilde kullanıma hazır olarak sunulur. Yani bir anlamda tavuk gereken bütün hijyenik adımlardan fabrika ortamında geçirilir ve tüketiciye sadece evde basit bir yıkama işleminden sonra pişirmek kalır.  Tavuk eti, kesim işleminden sonra fabrikada standartlara uygun koşullarda tüylerinden ve pisliklerinden arındırılır. İç organları ve kanları temizlenen bütün tavuk bütün bu süreçlerin tamamlanmasının ardından market ve kasaplardaki raflarda yerini alır. Yani kasap ya da marketlerden alınan tavuklarda herhangi bir temizlik işlemine gerek kalmaz. Basit bir yıkama işlemi yeterli olur. Tavuk nasıl temizlenir konusunda gerekli bütün detaylar steril ortamlarda gerçekleştirilir.

Tavuk yetiştiriciler ya da canlı tavuk satın alan kişiler kesim işleminden sonra tavuğun nasıl temizleneceği konusunda doğru bilgiye sahip olursa tavuğu kolay ve gerektiği şekilde temizleyebilir. Yetiştiricilerin araştırdıkları konulardan birisi olan tavuk nasıl temizlenir sorusuna verilecek yanıt şu maddeler ile açıklanabilir;

  • Tavuk, kesildikten sonra tüyleri yolunur.
  • Tüyler yolunduktan sonra tavuk sırt üstü yatırılır.
  • Tavuğun bağırsak, ciğer ve diğer katı olan yerleri içinden çıkartılır.
  • Boyun derisi bir parça kesilir ve kursağı dışarıya çıkartılır.
  • Su her yere nüfuz edecek şekilde tavuk derinlemesine sudan geçirilerek yıkanır.

Bütün bu aşamaların titizlikle tamamlanmasının ardından tavuğun temizlenmesi mümkündür. Ardından tavuk çok bekletilmeden pişirilerek tüketilebilir.

Tavuk Temizlerken Püf Noktalar Neler?

Tavuk nasıl pişirilir sorusuna yanıt bulduktan sonra bu aşamaları uygularken dikkat edilmesi gereken püf noktalar da önemlidir. Şayet yapılacak herhangi bir yanlış tavuğun tadının acı olmasına ya da temizliğinin yetersiz olmasına neden olabilir. Tavuk nasıl pişirilir ve tavuk temizlerken püf noktalar nelerdir sorusunun yanıtı şöyledir;

  • Tavuğu tüyleri yolunma esnasında hızlı olunmalı ve tüyler ikişer üçer koparılmalıdır.
  • Eğer tüy yolma sırasında tüyler kopmuyorsa bu durumda tavuk bütünüyle kaynar suya koyulmalı ve bir süre bekletildikten sonra çıkartılmalıdır.
  • Tavuk nasıl temizlenir konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli detay öd kesesidir. Tavuğun iç organları çıkartılırken öd kesesinin patlamamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde tavuğun tadı acıyacaktır.
  • Tavuğun iç organları çıkartılırken bütün parçaların alındığından emin olunmalıdır
  • Tavuğun yıkandığı su birden fazla kez değiştirilmeli ve tavuğun bütün kir ve pisliklerden arındığından emin olunmalıdır.

Tavuk nasıl temizlenir ve tavuğu temizlerken nelere dikkat etmek gerekir gibi konular aslında oldukça kolaydır. İlk defa temizleyecek olanlar dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olursa bu süreci gayet kolay ve başarılı bir şekilde atlatabilir.

Yorum yapın