Tavuk Nasıl Yumurtlatılır? Tavuklar Yumurtlamıyor

Tavuklar Yumurtlamıyor Neden?

Çoğu tavuk yetiştiricisi tavuk sahibi, en güzel şeyin her sabah yumurta toplamak için kümese doğru gitmek olduğunu kabul edecektir.

Normalde her sabah beni bekleyen 8-10 taze ılık yumurta fena olmaz. Taze taze eve götürüp kahvaltıda tadını çıkarmak. Ne güzel olurdu.

Ama bu duygudan uzak birkaç hafta ve gün mü geçiriyorsunuz? Tavuklarım Yumurtlamıyor? Tavuklarım yumurta salmaya ne zaman başlayacak?

Ne yazık ki tavuklarınızı yumurtlamaları için zorlayamazsınız. Bunun bir yolu yoktur, ancak tavuklarınızı yumurtlamaları için cesaretlendirebilirsiniz.

Tavuklarınız halen yumurtaya başlamamış bile olsa, ya da salmayı bırakmış olsalar da, daha erken yumurta salmalarını sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

BESLENMENİN ÖNEMİ

Yorumlara ve kullanıcı tecrübeleriyle sabitlenmiş olarak şuan tavuklar için en iyi yem SADOVA yemdir. Fiyatları biraz pahalı gelse de kalite olarak bu piyasayı hak ediyor. SADOVA yem çeşitlerine göz atarsanız beslemiş olduğunuz hayvanlar için yem bulabilirsiniz. Bu yemler arasında GDO suz yemlerde mevcuttur. Tavuklarınızın en sevdiği yemlerden biri olacağına eminiz.

Unutmayın ki eyer tavuklarınız diyet gereksinimlerini karşılayamazsa, sizin için yumurta bırakmazlar.

Tavuklarınızın yumurta salımını bırakmasının bir diğer nedeni, tüy dökümü ve mevsim değişimidir. Bu durum da tavuklar aşırı enerji kaybına uğrar ve yumurtaya ara verebilirler.

Tavuklarınızın yumurta bırakmaları için yaklaşık 20 Gram proteine ihtiyacı vardır. Proteine ek olarak, tavuklarınızın ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor, D vitamini, Yağ ve Su. Gibi unsurlarda ihtiyaç duyarlar.

Sadova Yem Nasıl?

Aslında su ihtiyaç duydukları en önemli besindir ve birkaç saat susuz kalmaları durumunda haftalarca yumurta bırakmamalarına neden olabilir. Ortalama olarak tavuklar, yediklerinin 3 katı kadar su içerler.

Bu beslenmelerinden her hangi biri karşılanmıyorsa, tavuklarınızın yumurtlamadığı anlamına gelir.

Aslında çok zor görülen ama oldukça kolay bir şekilde hayvanlarınıza gerekli besinleri sağlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey tavuklarınızı onaylanmış yani kendini kanıtlamış bir yem ile beslemektir.

Bu konuda kafanız karışabilir hangi yem diye bana sorarsanız sadova arkadaşınıza sorarsanız bir başka marka ama her ne olursa olsun yetiştiricilerden sabit tecrübelerle öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken forumları siteleri takip ederek yorumları tercihleri önerileri karşılaştırarak en doğru olanı yapmanızdır. Bu durumu tavuklarınızın üzerinde deneyerekte sağlayabilirsiniz. Farklı yem markalarını ay ay deneyerek tavuklar üzerindeki etkisini izleyip hangi yemin daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz.

Tavuklarınızı beslerken tek tip yeme önem vermekle birlikte palet yemler kullanmanızı öneririm. Neden mi? Çünkü bu yem çeşitleri tavuklarımızın ihtiyacı olan birçok şeyi bir araya getirmiştir. Tabi şu aralar toz olarak ta üretilmekte olan bu yem çeşidimizi toz şekliyle de kullanabilirsiniz.

Chicken Eating out of Feeder 1

Hayvanlarınız daha küçük se 20 haftalık olana dek geliştirme yemleri ile besleyebilirsiniz. 20 Haftalık olduktan sonra palet ve normal yeme dönebilirsiniz.

Yeme çok fazla ihtiyaç duymayan tek tavuklar köy tavuklarıdır. Açık arazide dolaştıkları için ihtiyaç duydukları besinleri elde ederek tüketirler. Bu durumda ticari yem kullanmanıza pek gerek kalmıyor gibi gözükse de mevsimsel geçişlerde ve birçok etkende yeterli besini bulamayabilirler. Bu durumda takviye vermeniz gerekebilir. Tavuklarınızı iyi izleyin ve gerekeni yapın.

TAVUKLARINIZIN İÇİN ÇOK FAVORİ BİR ATIŞTIRMALIK?

Protein yüklü un kurtları tavuklarınız için oldukça iyi ve yumurtaya teşvik edici olarak kullanılabilir.

Tavuklarınızın sağlıklı olması için gerekli besinleri içerir.

Bozulacak bir öğün değildirler. Ve güzel ortam oluşturursanız üretimini dahi yapabilirsiniz.

YUMURTLAYAN TAVUKLARINIZ YAŞLI MI?

Ne yazık ki tavuklarınız doğru yaşta değillerse istediğiniz kadar protein desteği verin yumurta bırakmayacaktırlar. Tavuklarınız çok yaşlı yâda çok genç iki türlüde yumurta bırakmayacaktırlar. Öncelikle tavuklarınızın yaşından emin olun…

images

Genç tavuklarınızın tipik olarak 18-20 Haftalık gen yumurta bırakmaya başlar. Genç hayvanlarımızın en verimli yılı ilk yıldır.

Bir tavuk 2 yıldan sonra oldukça az yumurta salmaya başlayacaktır. 4 Yılı tamamlayan tavuklarınız yumurta salmadığı zaman ise sorgulamayın artık verim oldukça düşük olacaktır.

FOLLUKLAR VE ÖNEMİ

Folluklarınızı kontrol ettiniz ve içinde yumurta hiç yok, tavuklarınızın hiç yumurta salmadığını düşünüyorsunuz? Çoğu zaman bu var sayım doğrudur, ancak bazen folluklarınız ile ilgili bir sorununuz olabilir ve tavuklarınız bilmediğiniz bir yerlerde salıyor olmalı.

Bu sıkıntının temeli tavuklarınız için yeterli folluk olmamasıdır.

Bu durumdan emin olmanız için hızlı bir kontrol listesi:

-Her Dört Tavuk İçin Bir folluk.

-Folluklar zeminden en az 45 cm yüksek olmalı

-Tavuklarınızın rahat etmesi için ise folluklarınız en az 30 Cm genişliğinde olmalıdır.

Yuvalama kutuları yani folluklarda ki parazitleri unutmayalım bu durum oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Bunun için sık sık folluk altlıklarını değişmeniz gerek yoksa parazitler oluşacaktır. Bu parazitler tavuklarınız yumurta salarken onları rahatsız edecektir. Bu durum onları başka bir yere yumurta salmaları için teşvik eder.

Bu durumlardan kaçınmak için yaz aylarında haftada bir kez kış aylarında haftada 2 kez altlıkları değiş melisiniz.

TAVUKLARINIZ YETERİNCE GÜN IŞIĞI ALIYORLAR MI?

Tavukların yeterli gün ışığına kavuşmalarını sağlamak, yumurta salmalarını istiyorsanız çok önemlidir.

Tavuklarınızın yumurta salması için bol miktarda gün ışığına ihtiyaçları vardır. Günde en az 14 saat ve başarıla bilirse 16 saat salım için daha iyidir. O nedenle çiftlik tavukları 17 saat yapay ışık altında bırakılır ve bu şekilde tavukların yumurta salmasını büyük ölçüde arttırırlar.

Ancak, bir hobici olarak kızlarımızı yapay ışığa maruz bırakarak zorla yumurta salmalarını sağlamak pek doğal bir yöntem değildir.

Bu durumdan da anlaşıldığı kadarı ile kış aylarında gün ışığı az olduğundan yumurta salımı da az olacaktır.

When Do Chickens Lay Eggs Best

Tavuklar ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla yumurta bırakırlar, çünkü civciv çıkarmak istedikleri sezon aralıkları bunlardır. Civcivlerin hayatta kalma şansları daha çoktur. Civcivler soğuk kış havalarında hayatta kalmak için mücadele edeceğinden, doğal olarak tavuklarımız kış aylarında az yumurta bırakmaya meyillidir.

Eyer siz tavuklarınızın daha çok yumurta salmalarını istiyorsanız tavuklarınıza baktığınız bölümü yapay ışık kaynaklarıyla donatarak yaz kış daha çok yumurta alabilirsiniz.

TAVUK TÜY DÖKÜMÜ

Tavuklarınız tüy döküyor ise kesinlikle yumurtlamazlar.

Tavuklar tüylerini kaybederek yeni tüyler oluştururlar ve önce boyunlarında ve sırtlarında ki tüyleri kaybedecekler. Bu durum daha sonra kuyruk tüylerine ve göğüs bölgesine yayılır.

Bir tavuk normalde sonbaharda, mevsim sonuna doğru tüy değişir. Aynı zamanda gün ışığı saatleriyle de bağlantılıdır, bu nedenle sonbaharda, gün ışığı miktarı azalmaya başladığında tavuklarınızın tüy dökmeye başlayıp yumurta salmayı bırakacaktır.

Bu durum ortalama 8 hafta sürmekte ve eğer sağlıklı bir tavuğunuz varsa, bu durum 6 hafta kadar kısa sürebilir. Daha yaşlı tavuklarınız da ise bu durum 12 hafta kadar sürebilmektedir.

Tavuklarımızın tüy değişimi sırasında çok uzun süre tüy değişememesinin en büyük etkeni yetersiz proteindir.

Bir tavuk yumurtlamak için yaklaşık 20 Gr protein harcar. Bununla birlikte tüy değişiminde de çok fazla protein tüketmektedirler tüyler yaklaşık %80 protein harcar. O nedenle hem yumurtlama işlemi hem tüy değiştirme işlemi için yeterli protein bulamazlar.

TAVUKLARDA STRES

Stres seviyesi yüksek hiçbir tavuk yumurtlamaz. Tavukların stres düzeylerini önemli ölçüde artırabilecek dört temel şey: Avcılar, Sürüde hastalık, sürü dinamiklerinde bir değişiklik ve son olarak kalabalık olma.

Yırtıcılar

Bir çok şey bir tavuğun stresini yükseltebilir, ancak en kötüsü tavuklara saldıran avcılardır.

Bu nedenle tavuklarınızı yırtıcılardan her zaman korumayı bilmeli ve korumalısınız.

Fox Stalking Chickens 1

Bir saldırı sonrası tavuklar yumurtayı bırakabilir.

Sürü Dinamiği nedir?

Tavuklarınızı sürünüzden eklemek veya çıkarmak, sürü dinamiklerini değiştirecek ve tavuklar da birkaç hafta boyunca büyük stres ve endişe oluşturacaktır.

Yeni gelen üyelerin tavuklarınızı rahatsız etmesi dövüşmesi yerli tavuklarımızın yumurta salımını etkileyecektir. Tabi bu durum üyelerin bir birlerini tanıması ile düzelecek ve birkaç gün içinde tekrar yumurta salacaktırlar.

Kümes Boyutu:

Tavuk Kümesi çok küçükse ve sürünüz fazla ise bu durum yumurta salmayı etkiler. Bunun en büyük etkeni kalabalığın tüy gagalama bacak gagalama gibi davranışlar kısaca zorbalık.

Bu davranışların tümü, tavukların stres seviyesini yükseltir ve bu da yumurta salmayı etkiler.

Sonuç:

Maalesef tavuklarınızı yumurta salmaya zorlayamazsınız.

Ama bu makalemizdeki adımları uygulayabilir ve öğrendikleriniz ile kümesinizi düzenleyebilirseniz.

Doğru olmayan etkenleri ortadan kaldırarak düzenlerseniz. Tavuklarınızın tekrar yumurta salmalarını sağlayabilirsiniz.

Artık Tavuklar Neden Yumurta Salmıyor? Biliyorsunuz

Yorumlar (5 yorum)
Ali
Ali Cevapla
- 22:49

Selam bir sorum olacak tavuğun yumurtası var ama yumutluyamıyor 3 yumurta verdi dördüncü yumurta gotunde dört gündür öyle Bir türlü yumutlayamıyor ne yapmamız lazım bilgi verirsen sevinirim

Ahmet
Ahmet Cevapla
- 13:04

Meraba slm kardes benim ispenç cin tavugum var her sene kişin yumurtlamiyor mart ayina girdikmi yumurtluyor ve gurk oluyor şu an bir tane bile yumurta alamadim lütfen yardimci olurmusunuz?

Vedat
Vedat Cevapla
- 13:25

Benim 9 aylık hint tavugum ilk 5 tane yumurtladı durdu 4 aydır yumurtlamıyor folukta oturuyor yumurtlamış gibi yapip kalkiyor sebebi nedir yardımcı olunn

Erdoğan
Erdoğan Cevapla
- 13:36

Yumurtlamaya tavuğu nasıl tespit ederiz

Pınar
Pınar Cevapla
- 08:27

Merhaba benim bir sorum olacak benim köy tavuğum bir haftayı fılokta otoryodu ama yumurta yapmıyordu dün sabah kümeste ölü buldum poposunun şişik bir şekilde dışarı çıkmıştı acaba bu ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara