Tavuk Sulukları

Tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretimi yapanlar için oldukça önemli bir konu olan tavuk sulukları hakkında önemli noktalar bulunur. Tavuklar suluklarını sıklıkla devirirler. Bu nedenle tavuk sulukları özel olarak tavuklar için üretilmiş veya hazırlanmış olmalıdır. Tavukların suluklarını deviremeyecek şekilde yerleştirilmesi gerekir. Tavuklar üşüme konusunda oldukça hassas hayvanlardır. Bu nedenle ıslanmaları hastalığa davetiye çıkartır ve hem tavuklar açısından hem yetiştiriciler için istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Tavuklar İçin Su İçmenin Önemi

Tavukların sağlıklı olmaları ve verimli yumurtlamaları için düzenli olarak temiz su tüketmeleri gerekir. Yeterli miktarda su içmeyen tavuklar bağırsak problemi gibi rahatsızlıklar yaşaması da olasıdır. Bu yüzden mutlaka kümes içerisinde ve çevresinde düzenli olarak temiz su bulundurmak gerekir. Sık sık su değişimi yapmak oldukça zahmetli olduğundan tavuklar için özel olarak üretilmiş sulukların kullanılması hem tavukların su ihtiyacının düzenli ve temiz olarak sağlanmasını hem de yetiştiricinin sorumluluğunun azalmasını sağlar.tavuk suluklari

Tavuk Sulukları Nasıl Olmalıdır?

Tavuk sulukları dökülmeyecek, çatlamayacak ve kırılmayacak yapıda olmalıdır. Geniş su haznesine sahip sulukların tercih edilmesi işin kolaylaşmasını sağlar. Özellikle evde hazırlanacak tavuk suluklarının geniş bir pet şişe veya damacana yardımı ile hazırlanması çok daha mantıklı olacaktır. Evde pet şişe yardımı ile yapılacak tavuk suluklarının özellikleri aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.

  • Taban genişlikleri en fazla 10-20 cm aralığında olmalıdır.
  • Derinliği en fazla 7 cm olması gerekir.
  • Yapılan suluk sisteminin akıtma yönteminin damlama halinde gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

Tavuklar için bu ölçülerden daha büyük ölçülerde yapılan suluklar çeşitli sorunlara yol açabilir. Hazırlanan suluğun kesinlikle tavuğun içine giremeyeceği şekilde tasarlanmamış olmaması gerekir. Tavuklar eğer suyun içine girerlerse ve rüzgara veya soğuğa maruz kalırlarsa üşürler. Üşüyen tavuklar hastalanırlar ve ölümlerine kadar varabilen ciddi sorunlar yaşarlar.

Tavuklarınızın sağlığını korumak istiyorsanız suluklar nedeniyle ıslanmalarını engellemek zorundasınız. Ayrıca suyun kirlenmemesi, dışkı veya toz olmaması gerekir. Tavukların bağırsakları oldukça hassastır. Mikroplara ve bakterilere karşı savunmasız olan tavuk bağırsakları kolaylıkla rahatsızlanabilir. Bu nedenle suluklar içerisinde taze ve temiz su bulundurmak oldukça kritiktir.

Hazır Tavuk Sulukları

Evde hazırladığınız tavuk suluklarının kalitesi ve işlevi tam anlamıyla ihtiyacınızı karşılayamayabilir. Bu nedenle kümes hayvancılığı konusunda satış yapan dükkanlardan veya internet siteleri üzerinden tavuklar için özel olarak üretilmiş olan tavuk suluklarından satın alabilirsiniz. Bütçenizi zorlamayacak olan tavuk sulukları sayesinde hem daha rahat edebilir hem de tavuklarınızın sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın